תפריט

ניתוח פלסטי בחופש הגדולגיל ההתבגרות גדוש הורמונים, אבל לא רק. הרבה מאוד לבטים הקשורים בדימוי הגוף העצמי של בני הנוער יחד עם השפעות מהסביבה ותחושות פנימיות אישיות, מובילים אותם למחשבה על שינוי פיזי שיוביל לשינוי רגשי נפשי, כזה שיגרום להם להרגישה טובה יותר עם עצמם. הגדרה העצמית היא מהותית בעיקר בגיל זה ועל רקע זה, ניתוחים פלסטיים הפכו להיות נפוצים במיוחד בקרב בני נוער.

פניותיהם של בני נוער רבים אל מרפאותינו בכל רחבי הארץ נשקלות בכובד ראש על ידי כל רופא. הרופאים נותנים משקל למאפיינים פסיכולוגיים של בן הנוער, למצבו הפיזי האובייקטיבי ובחינת הסיבות שהביאו אותו לרצות לעבור ניתוח פלסטי. חשובה הידיעה כי אנחנו לא מבצעים ניתוחים פלסטיים בקרב קטינים מתחת לגיל 18 כנקודת מוצא עקרונית ברשת, אולם מקרים פרטניים של מאפייני גוף ואישור ההורים מאפשרים לנו לאשר ניתוחים נקודתיים ויוצאי דופן באופן מיוחד.

הניתוח הפופולרי ביותר הוא ניתוח הגדלת חזה. בישראל, החל מגיל 15 מוצאות עצמן בנות הנוער בחיפוש אחר החזה המושלם, למרות שטרם הבשילו את התבגרותן המינית! באפן טכני ניתן לבצע את הניתוח לפני גיל 18, אולם טרם הגעה לבשלות גופנית ורגשית לצד זו הנפשית והפסיכולוגית, מונעים מהרופאים לאשר ניתוחים אלה. כמובן שבמידה וישנן חריגות פיזיות, או בעיות קשות כמו חוסר סימטריה או חזה לא מפותח בצורה חריגה, יפעיל הרופא את שיקול הדעת שלו באם לאשר את הניתוח או לדחותו.

הניתוח השני הנפוץ הוא ניתוח אף. הוא מעניק לפנים את השינוי המשמעותי ביותר שלהם, ובני הנוער הפונים בעיקר בגילאי 16-17. אמנם בגיל זה תהליך ההתפתחות ועיצוב האף כבר הושלם, אולם גם כאן בוחן הרופא את הבשלות הרגשית והנפשית של המטופל ויהיה זה שיכריע באם יבוצע הניתוח או לא. השינוי הפיזי הוא מהותי ועל המטופל להיות מוכן באופן מושלם ומקיף למראה החדש שילווה אותו לשארית חיוו.

ניתוח הצמדת אוזניים גם הוא ניתוח נפוץ לא פחות, המבוצע מבחינת הרופא בקלות יחסית לניתוח פלסטי בחזה וניתוח פלסטי באף. אוזניים בולטות יכולות להיות להשפיע על מצבו החברתי והנפשי של הנער ולאור העובדה שכבר בגיל 7 מגיעה האוזן ל90% מגודלה הסופי, אין מניעה פיזית לתקן עיוות או חוסר פרופורציה המשפיע על מראה הפנים. הניתוח מתבצע באזור האפרכסת בלבד – וכבר באותו היום יכול המטופל לשוב הביתה לפעילות מלאה.

בני נוער רבים הסובלים מתופעת הזעת יתר, בין אם היא מוקדית (כלומר ממוקדת באזור כפות הידיים, בית השחי וכו') או כללית, יעידו כי הדבר מסב נזק רב לביטחונם העצמי ואף מפר להם את האיזון החברתי. רשת פרופורציה מציעה טיפול חדש ומתקדם לסוג הנפוץ ביותר של הזעת יתר – בבית השחי. ההליך מתבצע על ידי לייזר ומעניק פתרון קבוע לבעיה.

בני נוער רבים פונים במהלך הקיץ גם לטיפולי הסרת שיער בלייזר. את הטיפולים ניתן להתחיל כבר מגיל 15, ובמקרים מסוימים אף בגיל צעיר יותר, אולם יש לקחת בחשבון שמאחר וההתפתחות ההורמונלית טרם התייצבה, יתכן והטיפול יהיה ארוך מהממוצע. פרט לכך, אין מניעה עיקרית להתחלת טיפולים להסרת שיער בלייזר ובלבד שההורים מאשרים ומצבו הבריאותי של בן הנוער תקין.

 

נגישות