תפריט

למי מתאים ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים בעלות חזה גדול באופן חריג. בהיבט הרפואי, נשים בעלות חזה גדול עשויות לחוות בעיות בריאותיות מפאת משקל עודף כגון: כאבי צוואר וגב, יציבה לא נכונה, הליכה כפופה, עקמת בעמוד השדרה ובעיות נשימה. בנוסף, חזה בעל משקל כבד עלול להקשות על ביצע פעילויות ספורטיביות ויומיומיות. בהיבט האסתטי, נשים בעלות חזה גדול עלולות לחוות כאב, חוסר נוחות, חוסר ביטחון עצמי ודמוי עצמי נמוך. לרוב, ניתוח הקטנת חזה מבוצע במקרה שהשדיים הגיעו לשיא התפתחותם, אך במקרים חריגים ניתן לבצעו גם בשלבים מוקדמים יותר. למשל, אצל נערות בעלות חזה גדול במיוחד, אשר מחקרים הראו כי הפגיעה במקרים אלה בביטחון העצמי מצדיקה התערבות כירורגית. לכן כאשר הרופא משתכנע שאכן זהו המצב, יבוצע הניתוח גם בנערה צעירה. ניתוח הקטנת חזה אינו מומלץ עבור נשים אשר מתכננות להניק.

שאלות נפוצות

מאחר וניתוח הקטנת חזה כולל ברוב המקרים התערבות הקשורה בצינוריות החלב ובבלוטות, אין אפשרות להניק לאחר הקטנת החזה. ישנם מקרים נדירים ביותר בהם הדבר מתאפשר אך אין לסמוך על כך.

בשונה מניתוח הגדלת חזה, כבר לאחר שבוע מתום ניתוח הקטנת חזה ניתן לחזור לעבודה. אך חשוב לשים לב שגם כאן אסורה פעילות מאומצת ויש להישמע להוראות הרופא בכל הנוגע להתנהלות בשבועות שלאחר הניתוח.

אחרי ניתוח הקטנת חזה עלולים להרגיש בכאבים ובתחושת אי נוחות במשך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, אבל אפשר ליטול משככי כאבים ע"פ המלצת הרופא המטפל. כמו כן שימוש בחזייה רפואית והקפדה על מילוי הוראות הרופא המטפל יובילו להחלמה מיטבית מהניתוח.

אורכו של הניתוח משתנה בהתאם לטכניקה בה נעשה שימוש, מצבה של המטופלת ועוד גורמים אך באופן כללי ניתן לומר כי ניתוח הקטנת חזה אורך כ-4.5 שעות.

לאחר הניתוח צפויות להישאר צלקות, בהתאם לשיטת בה התבצע הניתוח. במרבית המקרים הצלקות תדהינה עם הזמן, אך אין אפשרות לדעת באיזו מידה הן תהיינה בולטות ועד כמה ידהו, שכן הדבר מאוד משתנה בין מטופלת למטופלת.

לכל השאלות הנפוצות

פגישת הייעוץ עם הרופא

אחד השלבים החשובים לקראת ניתוח הקטנת חזה הוא פגישת הייעוץ עם הרופא. בפגישה זו הרופא ישאל אותך שאלות בנוגע לעבר הרפואי שלך ולמניעים שלך לביצוע ניתוח הקטנת חזה. בנוסף, ייערך ביניכם תיאום ציפיות בו תספרי לרופא על התוצאה אותה את שואפת להשיג מהניתוח, ובהתאם לכך ולנתונים האישיים שלך – יסביר לך הרופא באיזו טכניקה בחר לביצוע הניתוח, על אופן ההליך הניתוחי ועל התוצאה עצמה. שאלי את הרופא על ניסיונו בביצוע הליך זה, ובקשי לראות צילומי לפני ואחרי של מטופלות קודמות שעברו את הניתוח וכמובן המלצות. בעת הייעוץ, יש לדון עם הרופא בפתיחות ובכנות על הציפיות שלך מהניתוח. בהתאם לכך, הרופא יבחן את שדייך ואת הנתונים הפיזיים שלך – גיל, מבנה הגוף, סוג העור, גודל השדיים וצורתם. לאחר האבחנה, הרופא יספר לך על הטכניקה המועדפת עבורך מבין שתי הטכניקות הקיימות היום: ביצוע החתך סביב העטרה ועד לתחתית השדיים. טכניקה המתאימה לשדיים בגודל בינוני. טכניקה נוספת, הנפוצה כאשר מדובר בשדיים גדולים במיוחד, בה ימשיך החתך עד לאיזור קפל השדיים. הרופא יעניק לך גם הוראות הכנה לקראת הניתוח בכל הנוגע לעישון, אכילה, שתייה, לקיחת ויטמינים ותרופות שיש להימנע מהן. מטופלות שעברו את גיל 40 יתכן וידרשו לעבור בדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח.

מהלך הניתוח

ניתוח הקטנת חזה מבוצע בהרדמה מלאה ואורכו כארבע וחצי שעות. במהלך הניתוח מבצעים חתך מסביב לעטרה היורד מטה אל מתחת לשד. בזמן ההליך יוסרו שומן, עור ורקמות מיותרים ובהתאם לכך, יזיז הרופא את הפטמה והעטרה למקומן החדש. ישנן טכניקות שונות לניתוח הקטנת חזה אך טכניקה זו היא הנפוצה ביותר. במקרים בהם יש צורך בהסרת שומן בלבד, ניתן להשתמש בטכניקה של שאיבת שומן וע"י כך למזער את הופעתן של הצלקות שלאחר הניתוח.

החלמה

לאחר הניתוח החזה יהיה חבוש בתחבושות אלסטיות, אשר יוסרו לאחר מספר ימים. יתכן שתלווה אותך צינורית קטנה למשך יומיים, אשר תפקידה לנקז דם ונוזלים מהשדיים. במשך כשבוע מיום הניתוח יתכן שתחווי אי נוחות ותחושת כאב, אך ניתן להשתמש במשככים בהתאם להמלצתו של הרופא. לאחר הניתוח יעניק לך הרופא חזייה רפואית אותה יש ללבוש במשך מספר שבועות. התפרים יוסרו לאחר שבוע עד שלושה שבועות מיום הניתוח. במקרה של יובש בעור, ניתן למרוח קרם לחות, אולם להימנע ממריחת הקרם באזור התפרים. יש להימנע מקיום יחסים למשך שבוע או יותר וממגע באזור החזה למשך שישה שבועות. תופעות לוואי אפשריות הן דימום, תגובה להרדמה או זיהום, אך ניתן להפחית משמעותית תופעות אלה ע"י בחירה של רופא מומחה, מקצועי ומנוסה ומעקב אחר הוראותיו.

מידע נוסף על הניתוח

המלצות מנתחים פלסטיים מאמרים פורום  

נגישות