תפריט

באיזה מקרים מומלץ לבצע ניתוח להקטנת חזה?

הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר  בישראל, הוא ניתוח להגדלת חזה. רב הנשים עוברות ניתוח זה, משום שמבחינה אסתטית יש להן חזה קטן מידיי לטעמן. מנגד, קיים ניתוח שכיח יותר של הקטנת חזה, ניתוח זה מלבד הפן האסתטי שלו, בשונה מהגדלת חזה, מכיל גם היבט רפואי.

נשים רבות בעלות חזה גדול, סובלות מכובד משקלו והדבר אף מגביל אותן בפעולות יום יומיות כמו ספורט. בנוסף, ההשלכות הרפואיות לחזה גדול, יכולות להתבטא בכאבי גב, צוואר ויציבה לא נכונה שעלולה לגרום לעקמת או הליכה כפופה. משום זאת, פונות נשים רבות בישראל לבצע ניתוח להקטנת חזה.

באיזה מקרים מומלץ לבצע ניתוח להקטנת חזה?

באילו מקרים לא יבוצע ניתוח הקטנת חזה?

לפני שניגשים לבצע ניתוח 'הקטנת חזה' יש להתחשב בכמה משתנים. ראשית, הבגרות המינית – ידוע כי החזה ממשיך להתפתח עד הגעתו לבגרות מינית. משום כך, הניתוח אינו מומלץ לנערות מתחת לגיל 18.

מהו הגיל המינימלי לניתוח להקטנת חזה?

כפי שצוין קודם לכן, בשל שינויים שעובר החזה עד ההגעה לגיל הבגרות המינית, מומלץ לעבור ניתוח הקטנת חזה החל מגיל 18 ומעלה.

מהן השיטות המובילות לניתוחי הקטנת חזה?

קיימות שתי שיטות מובילות לניתוחי הקטנת חזה, טכניקה אחת המתאימה לשדיים בגודל בינוני, כרוכה בביצוע החתך סביב העטרה ועד לתחתית השדיים. בטכניקה השנייה, הנפוצה כאשר מדובר בשדיים גדולים במיוחד, ימשך החתך עד לאזור קפל השדיים. חשוב לציין, כי במהלך הניתוח יוסרו שומן, עור ורקמות מיותרים ובהתאם לכך הרופא יזיז את הפטמה והעטרה למקומן החדש.

האם ניתן לשלב את ניתוח הקטנת חזה עם ניתוחים נוספים?

ניתן לשלב בין ניתוח הקטנת חזה לניתוחים נוספים כגון: ניתוח הרמת חזה או ניתוח מתיחת בטן, יש לקחת בחשבון כי ההחלמה תהיה ארוכה ומורכבת יותר.

שיטות המובילות לניתוח הקטנת חזה

מה כוללת פגישת הייעוץ?

במהלך פגישת הייעוץ הרופא יבחן את השדיים ואת הנתונים הפיזיים של המטופלת: גיל, מבנה הגוף, סוג העור, גודל השדיים וצורתם. כמו כן, הרופא יבצע סקירה להיסטוריה הרפואית של המטופלת, על מנת לאתר מחלות ומצבים רפואיים במהלך הפגישה יתבצע תיאום ציפיות ויוסבר למטופלת על תהליך הניתוח, השלכותיו, הסיכונים וכדומה.

אילו הכנות יש לעשות לקראת ניתוח כזה?

ניתוח הקטנת חזה הינו ניתוח לכל דבר, חלק מההכנות הנדרשות לו הן ההכנות אשר מלוות כל כניסה לניתוח: הפסקת העישון לפחות חודש לפני הניתוח, הפסקת נטילת מדללי דם ממקור תרופתי או הומיאופתי ואיזון לחץ הדם (במקרים בהם קיימות בעיות בלחץ הדם אצל המטופלת). כמו כן, מטופלות בעלות משקל עודף באופן ניכר, תצטרכנה לרדת למשקל הרצוי עליו ימליץ הרופא ולשמור עליו יציב למשך תקופה של לפחות שלושה חודשים, על מנת לצמצם את הסיכונים האפשריים לפתיחת החתכים ולזיהום לאחר הניתוח. בנוסף, לאחר הניתוח תצטרך המטופלת ללבוש חזייה מיוחדת, יש לברר האם היא ניתנת לרכישה דרך המרפאה או שיש לרכוש כזו במקום אחר לפי הנחיות הרופא.

תחת איזו הרדמה מבוצעת הקטנת חזה?

לרוב, ניתוח הקטנת חזה מתבצע תחת הרדמה מלאה בחדר ניתוח ובהשגחת מרדים מומחה.

מהו תהליך ניתוח הקטנת החזה וכמה זמן הוא נמשך?

לפני תחילת הניתוח, יסמן הרופא המנתח על שדי המטופלת את שטח רקמת השד והעור המיועדים להסרה ואת מיקומם העתידי של בסיס העטרה והפטמה. זהו השלב בו, במקרים של א-סימטריה בגודל השדיים, השרטוט המבוצע יכלול גם תיקון א-סימטריה זו.

לאחר הרדמת המטופלת בהרדמה מלאה, יבצע המנתח את החתכים בשיטה הנבחרת ויסיר את העור ורקמת השד על פי השרטוט המצוי על כל אחד מהשדיים. לאחר מכן, יבצע המנתח את הזזתן של העטרות והפטמות למקומן החדש, תוך שהוא מוודא את הסימטריה בין השדיים. בנוסף, יוסר השומן העודף בתחתיתו של כל שד ובמידת הצורך, יוחדר נקז שמטרתו ניקוז ההפרשות מהאזור המנותח ומניעת בצקות. בסיומו של התהליך, המנתח חובש את החזה בתחבושות אלסטיות, אשר ילוו את המטופלת בימים שלאחר הניתוח. אורכו של ניתוח הקטנת חזה נע בין שלוש לחמש שעות, בהתאם לשיטת הניתוח שנבחרה ובהתאם לנתוניה האישיים של כל מטופלת.

כיצד מרגישים ביום שלאחר הניתוח ולמה לצפות?

לאחר ההתעוררות מהניתוח, החזה יהיה חבוש באותן התחבושות האלסטיות איתן חבש הרופא המנתח, תחבושות אלה תוסרנה לאחר מספר ימים. אל התחבושת הללו, יתכן שיתלווה נקז של 4 מ"מ, שינקז את הנוזלים וימנע מהאזור לפתח בצקות. יתכנו כאבים, אשר יטופלו באמצעות משככי הכאבים אותם ירשום הרופא. הנחיות נוספות יינתנו באופן פרטני לכל מטופלת, בהתאם לנתוניה ולשיטה בה בוצע הניתוח.

האם נותרות צלקות לאחר ניתוח הקטנת חזה?

לאחר הניתוח צפויות להישאר צלקות, בהתאם לשיטה בה התבצע הניתוח ובהתאם לסוג העור ותכונותיו. במרבית המקרים הצלקות תדהינה עם הזמן. אין אפשרות לדעת באיזו מידה הן תהיינה בולטות, שכן הדבר משתנה בין מטופלת למטופלת.

כיצד חוזרים לשגרה? האם חלות על המנותחת מגבלות מסוימות?

משך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה, נע בממוצע בין שבוע לשבועיים וחצי. המטופלת עשויה לחוש במהלך זמן זה בכאבים ובשינוי תחושה בפטמה ובשד. כמו כן, תופעות כמו שטפי דם, בצקות או נפיחויות בשדיים עשויות להופיע לאחר הניתוח. כשבועיים לאחר ביצוע הניתוח, עשויה להיווצר פתיחה (או פעירה) מסוימת בתחתיתו של חתך הניתוח. לרוב מדובר בתופעה שאינה משמעותית, אולם יש ליידע את הרופא בנוגע לכך ולקבל הנחיות טיפול ספציפיות. מומלץ להימנע מפעילות מאומצת במשך חודש לאחר הניתוח או לעסוק בפעילויות ספורטיביות, העלולות לפגוע בחזה. בנוסף, יש להימנע משכיבה על הבטן לאחר הניתוח.

מה כולל תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

בסיום הניתוח, תולבש על החזה חזייה שתפקידה לקבע את השדיים במקומם ולאפשר לצלקות הניתוח להחלים, ללא הפעלת לחץ או מתח עליהן. מדובר בסוג של גוזייה או חזיית ספורט נטולת ברזלים, הנסגרת מלפנים. מומלץ להשתמש בחזייה שצבעה שחור, על מנת לטשטש את ההפרשות אשר יתכנו מחתכי הניתוח. משך זמן השימוש בחזייה הינו לפחות חודש, אשר במהלכו יחול ריפוי כמעט מלא של החתכים. ניתן לשוב לעבודה כשבוע או שבועיים לאחר הניתוח, בהתאם לרמת הכאבים הקיימים. צורתם הסופית של השדיים תתעצב רק מספר חודשים לאחר הניתוח, משום שתהליכי הריפוי והבניה של רקמת השד ממושכים יותר.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח?

כמו בכל ניתוח אחר, גם הסיבוכים בניתוח הקטנת חזה כוללים תופעות כמו: דימום מוגבר, זיהומים, הצטברות נוזלים או פתיחת התפרים. סיבוכים נוספים לניתוח זה עלולים לכלול גם, אובדן התחושה בפטמות, א-סימטריה, היווצרות נמק שומני והיווצרותן של צלקות בולטות, במטופלות שהן בעלות נטייה לכך.

האם ניתן להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה, כולל ברוב המקרים התערבות הקשורה בצינוריות החלב ובבלוטות, לכן אין אפשרות להניק לאחר הקטנת החזה. ישנם מקרים נדירים ביותר בהם הדבר מתאפשר, אך אין לסמוך על כך.

האם צריך חזייה מיוחדת או חבישה מיוחדת נוספת מלבד זאת של הבית חולים?

לא, יש חזיה מיוחדת שרוכשים במרפאה או ע"י גורמים שהרופא מפנה זוהי חזייה מיוחדת (מפורט בדף טיפול).

איך מתקלחים?

מומלץ לא להרטיב 48 שעות לאחר הניתוח. במקרה של תפרים ומדבקות סטריות או נקזים מומלץ להמתין עד להסרתם  ולהתקלח בלי להרטיב את האזור.

האם ניתן למרוח קרם גוף דיאודורנט וכו'?

כל עוד אין פצעים פתוחים ניתן.

מותר חשיפה לשמש או לים? כמה זמן אחרי?

מומלץ לא להיכנס עד חודש מיום הניתוח, וכן כל עוד אין תפרים / פצעים מהניתוח שטרם נרפאו.לגבי שמש אסור לחשוף את קו התפר לשמש לכן מומלץ להסתיר אותו טוב בעזרתם בגד ים.

ניתן לעשות ספורט,סקס וכו'?

מומלץ להמתין להסרת נקזים וכו' להחלמה של לפחות חודש לאחר ניתוח.

מידע נוסף על הניתוח

ד"ר יעקב בר – מנהל רפואי ברשת מרפאות פרופורציה מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית.

האמור לעיל מהווה מידע כללי ראשוני בלבד, אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת רפואית ואינו מתיימר להוות תחליף להתייעצות רפואית מקצועית

שאלות נפוצות

No questions found.

נגישות