תפריט

מהי גניקומסטיה?

הגניקומסטיה היא צמיחת יתר של רקמות השד והשומן, המופיעה אצל גברים בצד אחד של החזה או בשניהם. בין הסיבות ניתן למנות שינויים הורמונליים, כתוצאה מגדילה חריגה של בלוטות חלב, תורשה, שינויי דרסטי במשקל, הפרעות בתפקודי כבד, כליות או נטילת תרופות מסוימות. בחלק קטן מהמקרים, התופעה נגרמת כתוצאה מצריכת אלכוהול או סמים מסוימים, במצב זה כדאי לבדוק האם יש טעם בניתוח.

ניתוח זה הינו הליך קוסמטי, המתבצע באמצעות הסרת שומנים ורקמות מהחזה. התוצאה: חזה קטן יותר.

למי מתאים הניתוח?

לגברים בדיוק כמו לנשים ישנה רקמת שד, אשר מושפעת מההורמונים שבגופנו. עם תחילת גיל ההתבגרות, חלה עליה בכמות ההורמונים, אשר אחראית להתפתחותו של החזה. במרבית המקרים בהם קיימת צמיחה מוגדלת של החזה, תחלוף התופעה באופן טבעי וללא כל צורך בטיפול, מיד לאחר סיום גיל ההתבגרות. אולם, עבור אחרים המצב הזמני בו גדלים השדיים, הופך להיות מצב קבוע. לצמיחתם המוגברת של השדיים הגבריים קיימים גורמים נוספים, ביניהם חוסר איזון הורמונלי, תופעות לוואי- הנלוות לשימוש בתרופות שונות, שימוש בסמים, סוגי סרטן מסוימים וכן הלאה. לרוב, מדובר בתופעה נקודתית והטיפול בה הוא אסתטי.

 

אם כן, לאיזה גברים מתאים ניתוח גניקומסטיה?

הניתוח מומלץ עבור גברים בריאים שסיימו את גיל ההתבגרות, הסובלים מהמצב לפחות שנה.

כמו כן, הניתוח מתאים גם לגברים בעלי א-סימטריה בשדיים, כאשר שד אחד גדול מחברו.

חשוב להבהיר כאן, כי לגברים הסובלים מגניקומסטיה שמקורה בחוסר איזון הורמונאלי, נטילתן של תרופות מסוימות או מחלות ספציפיות מומלץ להתייעץ תחילה עם רופא המשפחה.

פגישת הייעוץ עם הרופא

כמו בכל טיפול רפואי הייעוץ הראשוני עם המנתח חשוב ביותר, על מנת לקבל את התמונה המלאה על התיק הרפואי של המטופל להיות מלא ויסודי, כך יוכל הרופא  לקבוע את הסיבות לגניקומסטיה וכן להעריך את נחיצות הניתוח ויעילותו. בנוסף, המנתח יבחר את שיטת הניתוח בהתאם לכמות השומן והרקמות בחזה. אם קיים חשש לבעיה רפואית כלשהיא מומלץ  לפנות קודם לרופא מומחה.

גישות הטיפול

הטיפול הקיים כיום מחולק לשני סוגים.

הסוג הראשון עוסק במניעת הגניקומסטיה בזמן התפתחות החזה או במקרים בהם קיים חשש סביר להתחלת התפתחותה (דוגמת הופעתם של כאבים בשדיים אצל בנים בגיל ההתבגרות או נטילתה של תרופה שעשויה ליצור גניקומסטיה כתופעת לוואי). טיפול במצב זה הינו מניעתי ותרופתי, לרוב על ידי מתן מרשם למוקסיפן Tamoxifen / ע"י רופאים אנדוקרינולוגים.

הסוג השני, הינו טיפול בגניקומסטיה קיימת  באמצעות פרוצדורה כירורגית, הניתוח יבוצע ע"י כירורגים פלסטיים כהליך של שאיבת שומן, זאת במקרים קיצוניים של ליפומסטיה (שד שומני).

ההכנה לניתוח

לפני הכניסה לניתוח, יהיה צורך לערוך כמה בדיקות שגרתיות (ביניהם בדיקות דם), ייתכן אף כי יתבקש המטופל לבצע בדיקות ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד, כדי לשלול הימצאותה של בעיה רפואית.

בפרק הזמן של ארבעת השבועות שלפני הניתוח מומלץ שלא לעשן וכשבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילתן של תרופות נוגדות קרישת דם על פי הנחיית הרופא.

יש להיכנס לצום לפי הנחיית הצוות הרפואי או הרופא המטפל.

הטיפול לאחר הניתוח כולל חבישת הפצעים וכן גם חבישה אלסטית לאזור, באמצעות חגורה יפנית רחבה .

מהלך הניתוח

ניתוח קטן – מטפל בגניקומסטיה שומנית רכה המפוזרת על אזור החזה ללא עודף עור משמעותי, הניתוח מתבצע באמצעות שאיבת שומן. ניתן להשתחרר מבית החולים כעבור מספר שעות, כאשר האזור חבוש בחבישת לחץ.

ניתוח גדול – במקרה של גניקומסטיה בעלת עודפי עור רבים – כאשר החזה נראה כמו שד נשי מפותח, יתבצע הליך אשר דומה לניתוח הקטנת חזה אצל נשים. לאור זאת, החתכים יהיו עמוקים יותר וניתוח זה יהיה תחת הרדמה מלאה ואשפוז.

מיד לאחר ניתוח גדול

לאחר הניתוח יישאר המטופל באשפוז. בהתחלה המטופל עשוי להרגיש תחושת "מתח " על החזה ובימים הראשונים אף עלול לסבול מכאבים. ניתן להשתמש במשככי כאבים שאינם מצריכים מרשם רופא, כמו אופטלגין, אקמול וכו'.

במקרים בהם יישארו נקזים שתפקידם לטפל בהפרשות האזור, יקבל המטופל מרשם אנטיביוטי עד להוצאתם של הנקזים. החזה ייראה נפוח וא-סימטרי ושטפי דם תת-עוריים עלולים להופיע לאחר הניתוח. תופעות הלוואי הן אינדיבידואליות, זמניות ויחלפו תוך זמן מה.

החלמה וחזרה לשגרה

בשבוע עד השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח יתבקש המטופל לחגור חגורה אלסטית, לשם הקטנת הנפיחות באזור. לאחר מכן, ימשיך לחגור את החגורה במשך מספר שבועות בשעות הלילה בלבד. כעשרה ימים לאחר הניתוח, יתבקש המטופל להגיע לביקורת ולהוצאת התפרים.

במהלך השבועיים הראשונים יש להימנע מפעילות מאומצת ומכל מגע פיזי עם האזור, לאחר מכן ניתן יהיה לחזור לפעילות רגילה. כמו כן, יש להימנע מחשיפת האזור לשמש ב-6 החודשים שלאחר הניתוח. מומלץ להימנע מהעישון לפחות במשך כחודש לאחר הניתוח, בשל החשש לעיכוב תהליכי ההחלמה. יש להופיע לביקורות התקופתיות בתדירות שנקבעת על ידי הרופא (לרוב מדובר בביקורת אחרי שבוע, ארבעה שבועות ושלושה חודשים מביצוע הניתוח).

תוצאות הניתוח

כבר לאחר הניתוח יהיה ניכר לעין השינוי בחזה, אך כדי לראות את התוצאה הסופית יצטרך המטופל להמתין עד כשלושה חודשים. אצל מרבית המטופלים, צלקות הניתוח הופכות למטושטשות ודהויות בפרק זמן של מספר חודשים עד שנה, עד שכמעט לא יהיה ניתן להבחין בהן. יש לציין, כי על אף זאת, חלק קטן מהגברים יסבלו מהצטלקות יתר, המתבטאת בצלקות בולטות ואדומות גם לאחר פרק זמן זה, בשל נטייתם הטבעית לכך.

סיבוכים אפשריים

כמו כל פרוצדורה כירורגית, גם ניתוח זה מלווה בסיכונים. חלק מהסיבוכים אשר יתכנו במהלכו של הניתוח או לאחריו, עשויים להיות מושפעים מגורמים הקשורים להרדמה הכללית, איכותו של העור, קצב ההחלמה האינדיווידואלי של כל מטופל, תגובתו של הגוף או חוסר הקפדה על הנחיות ההחלמה.

חשוב לציין, כי ניתוחי גניקומסטיה נוטים להסתבך רק לעיתים רחוקות, יחד עם זאת יתכנו סיבוכים כמו :דימום מקומי, הצטברות של נוזלים (סרומה), פתיחת התפרים, זיהום, א-סימטריה של השדיים בנפחם או במיקומן של הפטמות, ירידה ברגישות בפטמות, עודפי עור המסרבים (או מאחרים) להיספג, צלקות אדומות ובולטות או רגישות וסוגי נמק שונים.

מידע נוסף על הטיפול

ד"ר יעקב בר – מנהל רפואי ברשת מרפאות פרופורציה מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית.

האמור לעיל מהווה מידע כללי ראשוני בלבד, אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת רפואית ואינו מתיימר להוות תחליף להתייעצות רפואית מקצועית.

שאלות נפוצות

האם השומן יכול לחזור לחזה לאחר ניתוח גניקומסטיה?

ברוב המקרים זה לא קורה לאחר ניתוח הגניקומסטיה. האיזור ממנו נשאב השומן הופך להיות נטול עודפים של תאי שומן ולכן הסיכוי שהשומן יחזור אליו הוא קלוש. יחד עם זאת, במקרים קיצוניים של השמנת יתר לאחר ניתוח גניקומסטיה, תתכן גם השמנה באיזור הזה, אבל הוא יהיה האחרון להשמין, ביחס לשאר האיזורים האחרים בגוף.

מתי ניתן לחזור לפעילות אחרי ניתוח גניקומסטיה?

כמו כל ניתוח, גם לאחר גניקומסטיה יש תקופת החלמה עליה ממליץ הרופא. רק לאחר שהיא מסתיימת רצוי לחזור לפעילות בהדרגה. ההנחיות הכלליות בדרך כלל הן: חזרה לעבודה לאחר כשבוע, בתנאי שהיא לא כרוכה בפעילות פיזית מאומצת, וכעבור מספר שבועות ניתן לחזור לשגרה מלאה- וזאת לאחר התייעצות וביקורת אצל הרופא המנתח.

האם אוכל לקבל חזה שטוח ללא בליטות שומן לאחר ביצוע ניתוח גניקומסטיה?

כמובן, לאחר ניתוח גניקומסטיה, החזה הגברי המתקבל הוא חלק ושטוח ללא בליטות שומן תת עוריות. התוצאות בניתוח זה כיום הן מצוינות.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות