תפריט

מהי גניקומסטיה?

מדובר בצמיחת יתר של רקמות השד והשומן, המופיעה אצל גברים בצד אחד של החזה או בשניהם. ברוב המקרים הסיבה המדויקת לתופעה אינה ידועה, ובין הסיבות ניתן למנות שינויים הורמונאליים, תורשה, שינויי דרסטי במשקל הפרעות בתפקודי כבד או כליות או נטילת תרופות מסוימות. כמו כן, ידוע כי בחלק קטן מהמקרים התופעה נגרמת כתוצאה מצריכת אלכוהול או סמים מסוימים – במקרים מסוג זה כדאי לבדוק האם יש טעם בניתוח. חשוב לדעת כי גניקומסטיה אינה מסוכנת כלל והטיפול בה קוסמטי בלבד ומתבצע בניתוח להסרת שומנים ורקמות מהחזה. התוצאה היא חזה שטוח יותר, מוצק יותר ובעל קו מוגדר יותר.

שאלות נפוצות

ברוב המקרים זה לא קורה לאחר ניתוח הגניקומסטיה. האיזור ממנו נשאב השומן הופך להיות נטול עודפים של תאי שומן ולכן הסיכוי שהשומן יחזור אליו הוא קלוש. יחד עם זאת, במקרים קיצוניים של השמנת יתר לאחר ניתוח גניקומסטיה, תתכן גם השמנה באיזור הזה, אבל הוא יהיה האחרון להשמין, ביחס לשאר האיזורים האחרים בגוף.

כמו כל ניתוח, גם לאחר גניקומסטיה יש תקופת החלמה עליה ממליץ הרופא. רק לאחר שהיא מסתיימת רצוי לחזור לפעילות בהדרגה. ההנחיות הכלליות בדרך כלל הן: חזרה לעבודה לאחר כשבוע, בתנאי שהיא לא כרוכה בפעילות פיזית מאומצת, וכעבור מספר שבועות ניתן לחזור לשגרה מלאה- וזאת לאחר התייעצות וביקורת אצל הרופא המנתח.

כמובן, לאחר ניתוח גניקומסטיה, החזה הגברי המתקבל הוא חלק ושטוח ללא בליטות שומן תת עוריות. התוצאות בניתוח זה כיום הן מצוינות.

לכל השאלות הנפוצות

למי מתאים הניתוח?

המועמדים הטובים ביותר לניתוח גניקומסטיה הינם גברים בוגרים (במקרים קיצוניים, יבוצע הניתוח החל מגיל 13).

פגישת הייעוץ עם הרופא

כמו בכל טיפול רפואי, הייעוץ הראשוני עם המנתח חשוב ביותר. יש להכין תיק רפואי מלא ויסודי של המטופל, זאת על מנת שהרופא יקבל את התמונה המלאה על מצב בריאותו של המטופל ויוכל לקבוע את הסיבות לגניקומסטיה וכן להעריך את נחיצות הניתוח ויעילותו על הצד הטוב ביותר. אם קיים חשש לבעיה רפואית, יש לפנות קודם לרופא מומחה. המנתח יבחר את שיטת הניתוח בהתאם לכמות השומן והרקמות בחזה.

מהלך הניתוח

מקרי גניקומסטיה נחלקים לשלושה: קל, בינוני וקשה. גניקומסטיה קלה: במקרה של גניקומסטיה הנגרמת מהתפתחות גוש רקמות שד מסביב או מאחורי הפטמה, הניתוח יעשה על ידי חתך לאורך מחצית מהיקף הפטמה ועל ידי כך ניתן יהיה לחשוף את רקמת השד ולהסיר אותה – מדובר בניתוח פשוט יחסית המבוצע בהרדמה מקומית ואינו דורש אשפוז. גניקומסטיה בינונית: במקרה של גניקומסטיה שומנית רכה המפוזרת על אזור החזה ללא עודף עור משמעותי, מבצעים את הניתוח על ידי שאיבת שומן, ניתן להשתחרר מבית החולים כעבור מספר שעות מתום הניתוח עם חבישת לחץ. גניקומסטיה קשה: במקרה של גניקומסטיה בעלת עודפי עור ניכרים, כאשר החזה נראה כמו שד נשי מפותח היטב, הניתוח מבוצע בצורה דומה לניתוח הקטנת חזה נשי ולכן החתכים הם עמוקים יותר. ניתוח זה דורש הרדמה מלאה ומצריך אשפוז.

החלמה

בשבוע עד השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח תתבקשו לחגור חגורה אלסטית לשם הקטנת הנפיחות באזור. לאחר מכן, תמשיכו לחגור את החגורה במשך מספר שבועות בשעות הלילה בלבד. כעשרה ימים לאחר הניתוח תתבקשו להגיע לביקורת ולהוצאת התפרים. במהלך השבועיים הראשונים יש להימנע מפעילות מאומצת ומכל מגע פיזי עם האזור. כמו כן, יש להימנע מחשיפת האזור לשמש ב-6 החודשים שלאחר הניתוח. יתכן שאת התוצאה הסופית יהיה ניתן לראות לאחר כשלושה חודשים, אך בהחלט תוכלו לחזור לפעילות שגרתית רגילה.

נגישות