תפריט

מהם נימים?

נים הוא כלי הדם הקטן ביותר בגוף האדם וקוטרו נע בין 5-10 מיקרומטר בלבד. הנימים משמש כצינור מעבר של הדם המגיע מן העורק ועובר דרך הנים לוריד. כאשר נימים מתרחבים, אנו נבחין בהם בתור קווים כחלחלים לאורך הרגליים. היות והנימים נמצאים בשכבת העור הראשונה, הדרמיס, קל יותר להבחין בהם כאשר הם מתרחבים.

לורידים או נימים ברגליים אין משמעות רפואית ברוב המקרים ומדובר בתופעה אסתטית, שניתן לטפל בה בקלות יחסית.

שיטת הסקלרותרפיה נועדה לתת פתרון לאותם נימים או ורידים שטחיים למעשה גורמת להעלמתם באופן נקודתי, בזמן קצר ובמינימום כאב.

סקלרותרפיה היא טיפול נפוץ ופשוט, לאחריו מתקבלות תוצאות מוצלחות של העלמות נימים וורידים מהאזור המבוקש וחזרה מלאה לשגרה.

על הטיפול

תפקידו של הטיפול הוא לכווץ ולהעלים את הנימים מהרגליים ובמקסימום יעילות. הטיפול גם מתאים למי שסובלים מוורידים בולטים ברמה כזו או אחרת ובייעוץ מקדים עם הרופא.

סקלרותרפיה נחשבת לטיפול פשוט שאינו כולל התערבות כירורגית. משך הטיפול קצר מאוד ונע בין רבע שעה לעשרים דקות בלבד לטיפול. לעיתים יידרשו מספר טיפולים עד להשגת התוצאה הסופית, בהתאמה למצב המטופל, צפיפות הוורידים או הנימים ושטחם.

את הטיפול מומלץ לעשות בתקופה בה אין צורך בחשיפה ישירה לשמש שכן היא עלולה לגרום להופעת כתמים על העור ולהיווצרות תופעת פיגמנטציה לא רצויה.

פגישת הייעוץ עם הרופא

במהלך פגישת הייעוץ, יבדוק הרופא את הרגל על מנת לאבחן האם מדובר בדליות או נימים, האם הורידים בולטים או שטחיים ועל ידי כך להתאים את הטיפול ולקבוע האם ניתן לבצע סקלרותרפיה או שיש צורך בהזרקת קצף. לאחר קביעת הטיפול המתאים, יסביר הרופא על הטיפול וינחה את המטופלת כיצד לנהוג לפני ואחרי הטיפול על מנת להגיע להחלמה קלה ומהירה ככל הניתן.

מהלך הטיפול

הרופא יעשה שימוש במזרק דק במיוחד (קנולה) ובמקרים מסוימים ייעזר אף בזכוכית מגדלת על מנת לדייק במקום ההזרקה, שכן כאמור הנימים הינם קטנים מאוד, וורידים המתאימים לסקלרותרפיה גם הם קטנים ולעתים קשים לאיתור ללא עזרים. לאחר איתור כלי הדם, הרופא יזריק הסקלרובן עד לכיווצו והטרשתו של כלי הדם ולאחר מכן ספיגתו בגוף.

ישנם מטופלים שיחושו צריבה קלה בעת ההזרקה, אולם לרוב לא מדובר בהליך ארוך או מכאיב במיוחד, והטיפול מתבצע בתוך המרפאה ובתנאים נוחים.

תוצאות

מבחינה פיזית ורפואית אין מניעה לחזור באופן מיידי לשגרה בתום הטיפול. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי האזור המטופל צפוי להיות מעט נפוח ואדמומי מיד לאחר הטיפול, לכן הימנעות מחשיפה לשמש מומלצת. כמו כן, עלולים להופיע באזור קרישי דם ויתכן כי הוא גם יהיה רגיש למגע. תופעות אלו צפויות לחלוף בהדרגה כימים ספורים לאחר הטיפול.

כאמור, במקרים מסוימים ימליץ הרופא לחזור על הטיפול כעבור שבועיים עד מספר חודשים. חשוב לקחת בחשבון שיתכנו נימים שיחזרו ויצוצו על פני השטח ולצדם כתמים שייעלמו מאליהם.

יחד עם זאת, הופעתם של נימים חדשים באזורים אחרים אפשרית, שכן לא מדובר בטיפול מונע. במידה ויופיעו, כמובן כי גם בהם ניתן יהיה לטפל באופן נקודתי.

סקלרותרפיה הוא טיפול אשר בדרך כלל אינו כולל תופעות לוואי, אך כאלה יכולות להופיע כגון אדמומיות, רגישות למגע באזור, נפיחות ולרגישים ייתכן וגם קרישי דם. בין תופעות הלוואי הנדירות של הטיפול – זיהום, אלרגיה לחומר המוזרק או התפתחות פיגמנטציה אזורית.

מומלץ להיוועץ ברופא לקבלת עצות וכללי שגרה נכונים שיסייעו בשמירה על התוצאות המיטביות ביותר של הטיפול.

למידע נוסף על הטיפול

המלצות

הרופאים שלנו

מאמרים

פורום

שאלות נפוצות

האם תופעת ורידים בולטים עלולה להתפשט?

כמובן. ורידים בולטים מתפשטים ברגליים ומי שסובל מהם עתיד לגלות נימים קטנים חדשים שצצים ככל שהשנים חולפות, נימים שבעתיד עלולים להחמיר ולהפוך לבעיה אסתטית ובריאותית של ממש, לצד כאבים פיזיים ברגליים. ההמלצה היא לטפל בתופעה בהקדם האפשרי.

האם טיפול בוורידים בולטים מיועד לאזור ספציפי בווריד מסוים?

טיפול בוורידים בולטים הנו יסודי ומקיף. מתחילים את הטיפול בוורידים הבולטים מאוד ומשם עוברים לאלה שבולטים פחות. ישנם מקרים בהם ימליץ הרופא על סדרה של מספר טיפולים וברוב המקרים מטפלים בכולם כבר בעת ובעונה אחת.

האם העלמת הנימים בטיפול סקלרותרפיה הינה לצמיתות?

הנימים שהוסרו בטיפול לא ישובו עוד, אולם יתכן כי יצוצו נימים חדשים במקומות אחרים.

מהן תופעות הלוואי של סקלרותרפיה?

למעט אדמומיות, רגישות למגע או נפיחות שחולפים כעבור פרק זמן קצר, לא אמורות להיות תופעות מיוחדות. הרגישים עלולים לסבול מקרישי דם באזור.

האם מספיק טיפול אחד בסקלרותרפיה לפתרון הבעיה?

הדבר תלוי בכמות הנימים הבולטים ובגודל השטח בו הם מופיעים, לעתים קרובות נדרש יותר מטיפול סקלרותרפיה אחד

לכל השאלות הנפוצות
נגישות