תפריט

מהי מטרת ניתוח האף?

ניתוח אף הוא מהניתוחים המבוקשים ביותר בקרב גברים ונשים בישראל והוא מבוקש אפילו בגילים צעירים. על פי האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים (American Society of Plastic Surgeons), ניתוחי אף הם ההליך הנפוץ ביותר בניתוחים פלסטיים בפנים. הסטטיסטיקה העדכנית ביותר מראה כי יותר מ-220,000 ניתוחי אף מבוצעים מדי שנה, כך שאם את/ה שוקל/ת לעבור ניתוח אף, את/ה בחברה טובה.

יש מטופלים הפונים לניתוח אף על מנת לשפר את מראה הפנים, אשר מושפע רבות מגודלו, צורתו ומיקומו של האף.
מטופלים אחרים פונים לניתוח אף רפואי בעקבות המלצה של מומחה אא"ג (אף אוזן גרון) בכדי לתת מענה לבעיה רפואית אשר מקשה על הנשימה ומעבר האוויר, למשל עיקום במחיצת האף, סטייה, תפקוד לקוי של השסתומים או גידול הקונכיות התחתונות.

למידע נוסף אודות יתרונותיו של ניתוח אף לחץ כאן.

מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח אף?

אחת השאלות הנפוצות ביותר הינה "מאיזה גיל ניתן לעשות ניתוח אף?" ההמלצה הרפואית היא לנתח מטופלים מעל גיל 16 שכמעט והשלימו את תהליך הגדילה שלהם. ועל כן, רבים בוחרים לבצע את ניתוח האף בגיל הבגרות ואף מנצלים את תקופת החופשה הגדולה על מנת לעבור את שלבי ההחלמה מבלי לאבד ימי לימוד חשובים בבית הספר.

שני יתרונות מרכזיים לביצוע ניתוח אף בשלב מוקדם בחיים:

 • חיזוק הביטחון העצמי בגיל צעיר, ללא השלכות בגיל בוגר יותר.
 • תהליך החלמה מהיר יותר לעומת מבוגרים.

חשוב לזכור. רופא בעל אחריות מקצועית יבצע את הניתוח רק במטופלים שמלאו להם 16 ו/או שאפם הגיע ל-90% מהתפתחותו.
על הרופא לבחון את רמת המוכנות הנפשית והרגשית של המטופל שכן מדובר בתהליך הכרוך בכאב פיזי, בתקופת ההחלמה (ראו בהמשך) ותהליך הדרגתי שבו האף "מקבל צורה" לאורך זמן.

בסרטון הבא תוכלו לראות את שלבי ההחלמה שעברה יובל ממן, אחת מלקוחותינו:

ניתוח אף בשיטה סגורה, ניתוח אף בשיטה פתוחה. מה ההבדל ביניהם?

ניתוח אף מתקיים תחת הרדמה מקומית או הרדמה כללית (נקראת גם הרדמה מלאה) – זאת בהתאם לנתוני המטופל ואופי הניתוח – ומתבצע בחדר ניתוח בבית חולים פרטי. בהרדמה כללית המטופל נמצא במצב של חוסר או ערפול הכרה, בתהליך מבוקר ונשלט על ידי רופא מרדים.

הרדמה מקומית מתבצעת בדרך כלל ללא נוכחות רופא מרדים. המטופל מקבל זריקה עם חומר אשר מונע מהעצבים באותו אזור להעביר אותות אל המוח ובכך, אינו חש בכאב כלל אלא רק תחושה עמומה. ניתוח אף בהרדמה מקומית לרוב יבוצע עם טשטוש חזק על מנת להקל על אי הנוחות המנטלית הכרוכה בסיטואציה. הניתוח אורך בין שעתיים לארבע שעות ובו מעוצב מחדש מבנה האף.

כיום ישנן שתי שיטות לביצוע ניתוח אף:

ניתוח אף בשיטה הפתוחה נחשבת להליך מורכב ויקר. שיטה זו מאפשרת למנתח להבחין במדויק בשלד האף, סחוסי האף ועוד והיא נפוצה בעיקר במקרים של ניתוחים בקצה האף, ניתוח מתקן (חוזר), פציעה או ניתוחים מורכבים.
בשיטה זו מפריד המנתח את הרקמות מהשלד המרכזי ובהתאם לתוכנית הניתוח מבצע עיצוב מחדש של האף על ידי שיוף או שבירת עצם, הוספת שתלים, הסרת רקמות סחוס או הוספת רקמות ממקומות אחרים באף. את הניתוח מסיימים בעיצוב מבנה האף, רקמות העור מוחזרות למקומן והאזור נתפר עם תפר מתמוסס. את האף מקבעים בסיוע של טמפונים בנחיריים וגבס על מנת שהמבנה יתייצב והנוזלים יספגו.

ניתוח אף בשיטה הסגורה המנתח מבצע חתך בתוך הנחיר, מה שמאפשר תוצאה ללא צלקות. יתרונה הגדול הוא בכך שהמנתח יכול לראות את תוצאותיו העתידיות של הניתוח תוך כדי עבודתו בחדר הניתוח. בנוסף בשיטה זו ישנה פחות נפיחות באזור וההחלמה מהירה יותר. על השיטה הסגורה אומר ד"ר יעקב בר: "יש הרבה יתרונות לגישה הפתוחה, אך אני בדרך כלל מנתח בהרדמה כללית ובגישה הסגורה שמאפשרת ניתוח בלי צלקות חיצוניות, מראה טבעי יותר לאף והחלמה נכונה יותר. בשיטה הפתוחה האף משתנה עם הזמן, בשיטה הסגורה האף מצליח לשמור על צורתו אפילו לאחר עשר שנים".

צפו בראיון עם ד"ר יעקב בר מבכירי המנתחים הפלסטיים בישראל ומומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית.

מה אפשר לתקן באמצעות ניתוח אף?

 • נחיריים: תיקון אסימטריה או הקטנת נחיריים רחבים
 • קצה האף: עיצוב או הסרה חלקית של הסחוס הנמצא בקצה האף
 • גשר האף: עיצוב או צמצום העצם והסחוס בגשר האף אשר גורמים לגבנון. במקרים מסוימים המנתח שובר את האף של המטופל כדי למקם את כל פיסות העצם שנותרו קרוב יותר זו לזו ובכך ייצור אף צר יותר
 • מחיצה: יישור מחיצה סוטה ומרכוז האף
 • אורך: שינוי המחיצה מקטין את אורך האף הכולל
 • רוחב: שבירה ומיקום עצם האף הצדית מאפשרת מראה צר יותר
 • הגדלה: שינוי העצם בגשר האף או הסחוס בקצהו, או שימוש בשתלים ייעודיים מאפשרים הגדלה של האף

מה אפשר לעצב מחדש באף?

כיצד להתכונן לקראת ניתוח אף?

 • ראשית מתקיימת פגישת ייעוץ עם המנתח לתשאול רפואי מלא וזמן לשאלות פרטניות. על המנתח לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הרפואיים והטכניים, ומתבצע תיאום ציפיות בו משוחחים על מראה האף המבוקש והתאמתו לתווי הפנים של המטופל. חשוב לבחור ברופא בעל ניסיון מוכח שידע לתת חוות דעת אותנטית לגבי בקשת המטופל, היתכנותה והתאמתה לתווי פניו.
 • לאחר מכן ייקבע תור לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים בארץ.
 • שבועיים לפני מועד הניתוח יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם PT, PTT) בהפניית הרופא.
 • אם הניתוח נעשה משיקולים רפואיים, כדאי לבצע בדיקה של דרכי הנשימה, בהתאם להמלצת הרופא.
 • שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן. ובכל מקרה אין לעשן כלל 36 שעות טרם הניתוח. יתכן כי הרופא ימליץ להפסיק ליטול תרופות מדללות דם.
 • ביום הניתוח על המטופל להיות בצום מוחלט למשך כשמונה שעות.
 • יש להגיע לבית החולים בו מתקיים הניתוח לפחות שעה לפני המועד, בשיער חפוף (היות ולאחר הניתוח יהיה קושי לעשות זאת) ואסוף, ללא איפור, ללא לק בציפורניים, ללא תכשיטים. מומלץ ללבוש בגד נוח הנפתח מלפנים ונעליים ללא עקב ו/או שרוכים.

לטיפים נוספים כיצד להתכונן לניתוח אף, לחצו כאן

מהם שלבי ההחלמה מניתוח אף?

חשוב לזכור כי אורכו של תהליך ההחלמה המלא נע בין 6 ל 12 חודשים. רוב החולים יראו שינוי הדרגתי במראה במהלך השבועות הראשונים כאשר הרקמות מחלימות, שטפי הדם נעלמים ומרבית הנפיחות יורדת.

ניתוח אף הוא ניתוח המתקיים בבית חולים. ההחלטה לגבי הרדמה מקומית או מלאה נתונה בידיו של הרופא המנתח בהתאם לסוג הניתוח שנבחר, אורכו, מורכבותו ועוד. בתום הניתוח המטופל בדרך כלל יישאר באשפוז לטובת השגחה וישוחרר לביתו לאחר יממה.
בעת השחרור יינתנו הנחיות ספציפיות ומפורטות לגבי שימוש בתרופות, משככי כאבים ואנטיביוטיקה במידת הצורך, מניעת פעולות כאלו ואחרות, הגעה לביקורות תקופתיות ועוד.. ביצוע הנחיות אלה יבטיחו את התוצאה הטובה ביותר.

כל ניתוח אף הוא הליך של יצירה ובנייה מחדש ולכן אין אפשרות להשוות בין ניתוח של מטופל אחד לאחר. כך גם תהליך ההחלמה וההתאוששות משתנה בין מטופלים שונים. למרות הנאמר, ניתן לציין כי ישנן תופעות אשר חוזרות בקרב מרבית מנותחי האף

תופעות לוואי אפשריות לניתוח אף

 • שטפי דם (למשך כ 10 ימים)
 • כאבים באזור האף, כאבי ראש קלים ואי נוחות כללית באזור המנותח למספר ימים
 • חוסר תחושה באף ונזלת שמקורה בבצקת פנימית (תופעה נפוצה שעשויה להימשך מספר חודשים, אין צורך להיבהל)
 • נפיחות באזור האף (המתפוגגת בהדרגתיות)
 • לעתים נדירות פגיעה בחוש הריח, הנעלמת מעצמה, לרוב תוך פרק זמן קצר יחסית

למידע נוסף אודות תהליך ההחלמה וטיפים כיצד למטב את תהליך ההחלמה, לחץ כאן

מה חשוב להצלחת ניתוח אף?

ניתן לחלק את הגורמים המשפיעים על תוצאת ניתוח אף לשלושה:

בחירת מנתח אף מומלץ וקביעת פגישת ייעוץ.

חשוב לבחור רופא מנתח בעל מיומנות גבוהה וניסיון מוכח בתחום ולקבוע עמו פגישת ייעוץ. לפגישת הייעוץ משקל מהותי מאד בתהליך שאתם הולכים לעבור, ובתוצאות שהולכות להתקבל, ולכן, אל תוותרו על פגישה זו.
בפגישה תוכלו להתרשם מן המנתח, לשאול שאלות, לראות תמונות לפני ואחרי של מטופלי עבר ולקבל עוד מידע.
כמו כן, תהיה זו הזדמנות עבור הרופא המנתח להתרשם מכם, לבחון את ההיסטוריה הרפואית והסיבה לניתוח המבוקש ולהתאים את שיטת הטיפול הנכונה ביותר לכם.

למדריך המלא כיצד לבחור מנתח אף לחצו כאן

היערכות נכונה לניתוח אף

מומלץ לקחת עמכם לפגישת הייעוץ מחברת ועט ולרשום את המלצותיו של הרופא באשר לנטילת תרופות, שינויים באורח החיים לקראת הניתוח ואמצעים המסייעים לאחר הניתוח בתהליך ההחלמה. לרוב יציין בפניכם הרופא כי עליכם להימנע מעישון, שתיית אלכוהול ומשימוש בתרופות המוגדרות כמדללי דם. זכרו לציין בפני הרופא אם הנכם נוטלים תרופות מיוחדות או סובלים מבעיה רפואית כלשהי, גם אם אינכם חושבים שהיא קשורה או משפיעה, השאירו את הקביעה הזו לו.

כמו כן, כדאי להיערך לניתוח גם מבחינה לוגיסטית. לוודא כי נערכת מבחינת מזון לתקופה בה יהיה קושי לבשל, לוודא כי דאגתם להסעה אל ומבית החולים, ביום הניתוח הסירו תכשיטים והשאירו אותם בבית ודאגו להסיר לק מן הציפורניים – שינוי גוון הציפורניים בעת הניתוח משמש את הצוות הרפואי כאינדיקציה לבעיות רפואיות.

והכי חשוב היו קשובים לגוף שלכם. אם הנכם מרגישים לא טוב בבוקר הניתוח, ידעו את הרופא מבעוד מועד על מנת לוודא כי לא מדובר בדבר חריג אשר יכול להשפיע על תהליך הניתוח.

למדריך המלא כיצד להיערך לניתוח אף לחצו כאן

מיטוב תהליך ההחלמה מניתוח אף

יש לזכור כי אורכו של תהליך ההחלמה המלא נע בין 6 ל 12 חודשים. רוב החולים יראו שינוי הדרגתי במראה במהלך השבועות הראשונים כאשר הרקמות מחלימות. תופעות לוואי שניתן לצפות הן כאבים ותחושת אי נוחות באזור האף, שטפי דם, נזלת שמקורה בבצקת פנימית (תופעה נפוצה שעשויה להימשך מספר חודשים, אין צורך להיבהל), נפיחות ולעתים נדירות פגיעה בחוש הריח אשר עם הזמן נעלמת מעצמה.

ישנם דברים רבים שמטופל יכול לעשות לאחר ניתוח אף על מנת לסייע לגוף בתהליך ההחלמה:

 • יש לעקוב אחר הנחיות הרופא, המותאמות להיסטוריה הרפואית ולפיזיולוגיה האישית.
 • יש לשמור על תקשורת פתוחה עם הרופא המנתח ולציין בפניו כל אי נוחות על מנת שיוכל להיות מודע וערני במידה ומדובר בתופעה חריגה הדורשת התייחסות.
 • יש לשמור על על ראש מורם ולא רק ברמה הנפשית, שינה על הצד יכולה לגרום לנפיחות ופציעה ועל כן, מומלץ להשתמש בכרית נסיעות או במגבות מגולגלות סביב הראש בעת השינה על מנת לקבע את הראש.
 • מנוחה ושמירה על תזונה נכונה והימנעות מעישון וצריכת אלכוהול יטיבו עם התהליך גם כן.

למדריך המלא אודות תהליך ההחלמה מניתוח אף וכיצד לזרזו, לחצו כאן

מה קורה אם איני מרוצה מהתוצאה?

כפי שציינו, תהליך ההחלמה אורך עד שנה בה הנפיחות יורדת והאף מתקבע בצורתו החדשה. במקרים נדירים מטופלים אינם מרוצים מהתוצאה שהתקבלה בניתוח ומבקשים לחזור לטיפול מתקן. במרבית המקרים בניתוח חוזר, על מנת לתקן את התוצאה ייעשה שימוש בסחוס – שהוא חומר אלסטי שניתן לפסלו. היות ומדובר בחומר אורגני מגוף המטופל, לא תהיה דחייה של הוספת הסחוס.

במקרים מסוימים ניתן יהיה לפתור אסימטריה או שקעים באף בעזרת פיסול אף אשר הינו הליך מהיר ולא פולשני שלי הזרקת חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית וקולגן ובכך להימנע מחזרה אל שולחן הניתוחים.

קראו עוד על פיסול אף 

למה לעשות ניתוח אף בפרופורציה?

 • רשת מרפאות פרופורציה מובילה בתחום הפלסטיקה והאסתטיקה מזה כשלושה עשורים ולה עשרות אלפי לקוחות מרוצים.
 • בפרופורציה סינון קפדי של רופאים המומחים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעלי ניסיון ניתוחי עשיר מוכח ומיומנות גבוהה אשר יעניקו לכם את התוצאות הטובות ביותר עבורכם בהתאמה אישית.
 • לרשותכם צוות של מתאמות מנוסות ומקצועיות המלוות באופן אישי כל מטופל ומטופלת החל מתחילת התהליך ועד לסיומו – גם במהלך ההחלמה.

כמה עולה ניתוח אף?

ברשת מרפאות פרופורציה, מבוטחי "כללית מושלם" ומבוטחי "מכבי זהב" זכאים למחירים מיוחדים בניתוחים פלסטיים.

מחיר ניתוח אף – המחירים המצוינים בטבלה הם מחירים התחלתיים ("החל מ..")
מחיר מחירון 21,500 ₪
מחיר לאחר הנחה למבוטחי כללית פלטינום/מושלם, מכבי שלי/זהב וחיילים 19,500 ₪

*המחיר הסופי יינתן לאחר אבחון אישי על ידי הרופא המנתח וכולל את פגישות ההכנה שלפני הניתוח, כמו גם את עלות המנתח ועלות חדר הניתוח.

כל הניתוחים הפלסטיים ברשת מרפאות פרופורציה, וניתוח אף בפרט, מתבצעים בבתי חולים פרטיים מהמובילים בארץ הפועלים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר וברמת שירות של 5 כוכבים.

תמונות לפני ואחרי ניתוח אף

 

שאלות נפוצות

איך אוכל לדעת שהאף החדש לאחר ניתוח אף יתאים לי לפנים?

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

מה קורה לאחר ניתוח אף?

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

מה אפשר לתקן באמצעות ניתוח אף?

ניתוח אף נותן מענה לשלל מאפיינים: נטייה של קצה האף לאחד הצדדים, אף רחב, קצה אף רחב או נפול ("אף נשרי"), הקטנה ויישור של גבנון האף, נחיריים רחבים, הפרעות במעבר האוויר- ביניהן סטיית מחיצת האף, קונכיות מוגדלות ותפקוד לקוי של השסתומים.

למה עושים ניתוח אף בחופש הגדול?

נערים ונערות אשר מבקשים לעבור ניתוח אף ונמצאו מתאימים לניתוח (בפגישת ייעוץ עם רופא מומחה בניתוחי אף) מעדיפים לעבור את הניתוח בחופש הגדול. זאת מפני שההחלמה מניתוח אף אורכת מספר שבועות, כאשר רוב הנפיחות באזור האף חולפת בתוך כ-6 שבועות מיום הניתוח. בשל כך, הרבה צעירים וצעירות מעדיפים לעבור את הניתוח בתקופת זמן בה הם לא חייבים להתראות עם חבריהם לספסל הלימודים ויכולים להתחיל את שנת הלימודים עם מראה חדש ואף שהם אוהבים מכל זווית.

איך בוחרים מנתח מומלץ לניתוח אף?

לפני כל ניתוח פלסטי חשוב לעשות מחקר מקדים. מחיר ניתוח אף אינו יכול להיות השיקול היחיד היות וההבדלים בעלויות הניתוח בדרך כלל זניחים בין מנתח אחד לשני. מה שחשוב באמת הוא הניסיון והמומחיות של הרופא המנתח, עליהם אסור להתפשר. בקשו לראות תמונות לפני ואחרי של ניתוח אף, בקשו לשוחח עם מטופלים (שעברה מעל שנה מאז הניתוח שלהם), חפשו המלצות אונליין ובחרו במקום שנותן לכם ליווי מלא מתחילת התהליך ועד סיום ההחלמה.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות