תפריט

תהליך פגישת הייעוץ לפני הניתוח:

במהלך פגישת הייעוץ הרופא יבדוק את מבנה הפנים והאף של המטופל/ת, יאבחן האם נדרש לבצע ניתוח אף רפואי מלבד אסתטי, וכמו גם יאבחן את הסיבה לביצוע הניתוח.

כל המידע בפגישת הייעוץ מועבר בשקיפות מלאה, כולל הסברים מקיפים לגבי שלבי הניתוח, ההכנה לקראת הניתוח וזמן ההחלמה. כמו כן במהלך הייעוץ יתבצעו:

  • תיאום ציפיות ביניכם לבין הרופא המטפל בנוגע לתוצאה הסופית של הניתוח, במטרה להגיע למראה טבעי של האף, המותאם אישית למבנה הפנים.
  • בדיקה לגבי העבר הרפואי של המטופל/ת (פגיעה באף, ניתוחים קודמים, אלרגיות, בעיות בנשימה ותרופות קבועות)
  • המטופל/ת מופנים לבדיקות דם לאישור ביצוע הניתוח.

לקראת הניתוח - כדאי שתדעו:

ניתוח אף ניתן לבצע מגיל 16, לאחר שהסתיימה צמיחת האף. כמו כן, חשוב לוודא לפני שמבצעים את הניתוח שההחלטה לקיים אותו נעשית על פי רצון המטופל, ולא מלחצים חיצוניים. ההתלבטות לביצוע הניתוח מובנת מאד, מדובר בניתוח שיש לו השפעה רבה ויכול להתבצע בשל הסיבה האסתטית או בשל סיבה רפואית.

במסגרת הניתוח, ניתן גם לתקן את מחיצת האף הגורמת לעיתים לבעיות נשימה.

מחיצת האף מורכבת מעצמות דקות וסחוס, ומחלקת את חלל האף לשני חלקים. במצב נורמלי, מחיצת האף ישרה, מערת האף מחולקת לשני חלקים שווים.

במקרה חריג של מחיצה עקומה, או בעלת סטייה חמורה נוצרת חסימה חלקית ואז יש צורך בהתערבות כירורגית ליישור וטיפול בבעיית הנשימה באמצעות ניתוח אף.

הכנה לניתוח:

  • שבועיים לפני הניתוח יש לבצע בדיקות דם שהמטופל/ת הופנו אליהם בפגישת הייעוץ. כמו כן, מומלץ לחפוף את הראש יום לפני הניתוח, היות ולאחר מכן יהיה קושי לעשות זאת.
  • אם הניתוח נעשה משיקולים רפואיים, כדאי לבצע בדיקה של דרכי הנשימה, בהתאם להמלצת הרופא.
  • שבועיים לפני הניתוח מומלץ להפסיק לעשן, ולהפסיק ליטול תרופות מדללות דם.
  • לפני הניתוח על המטופל/ת להיות בצום מוחלט של שמונה שעות.
  • יש להגיע לבית החולים בו מתקיים הניתוח לפחות שעה לפני המועד, בשיער אסוף, ללא איפור, ללא לק בציפורניים ותכשיטים, ועם בגד נוח הנפתח מלפנים ונעליים ללא עקב ו/או שרוכים.

ניתוח אף - הרדמה:

הרדמה כללית היא המצב שבו המטופל אינו בהכרה ומטרתה להרגיע ולשתק את תנועת השרירים ובכך להוריד את סף הכאב.

ניתוח אף מבוצע בהרדמה כללית, או מקומית עם טשטוש עמוק, ובהתאם לאופי הניתוח על פי נתוני המטופל/ת. אורכו בין שעה לשעתיים.

קיימת גם האפשרות להרדמה מקומית אשר בה מבצעים אלחוש של האזור בו מבצעים את הניתוח.

מהלך הניתוח

הניתוח נעשה דרך הנחיריים באחת משתי השיטות: השיטה הסגורה, או השיטה הפתוחה.

ניתוח בשיטה הסגורה – בשיטה זו החתכים נעשים דרך הנחיריים ללא סימן חיצוני והרופא מעצב את האף על ידי שבירת העצמות, שיוף הסחוס ומיקום העצמות מחדש. בסיומו של הניתוח, ישיב הרופא את העור למקומו ובטכניקה זו לא נשארות צלקות, וההחלמה גם מהירה יותר.

ניתוח בשיטה הפתוחה – שיטה זו נחשבת לשיטה בה הניתוח מורכב יותר ולמעשה משמש במקרים בהם קיים צורך לתיקון, או ניתוח לאחר פציעה. החתכים בשיטה זו הם פנימיים וחיצוניים, ולכן גם נותרת צלקת. הרקמות מופרדות מהשלד המרכזי, ולעיתים יש גם צורך בהוספת שתל. במקרים אחרים, מתבצע שיוף של העצם המרכזית ויישורה.

בשתי השיטות נחשף שלד האף הכולל עצמות וסחוסים המעוצבים מחדש, וישנם גם מקרים בהם המנתח יאלץ לשבור עצם, או לשייף עצם, ובמקרים אחרים המנתח יסיר את רקמת הסחוס או יוסיף סחוס ממקומות אחרים באף.

בסיום עיצוב מבנה האף, המנתח יחזיר את העור למקומו, יתפור את האזור עם תפרים ממיסים והאף יקובע בעזרת גבס וטמפונים בנחיריים על מנת לייצב את המבנה, ולספוג נוזלים ודם בעת הצורך.

החלמה מניתוח אף

חשוב לדעת, כי ניתן לבצע תיקון האף ללא התערבות כירורגית באמצעות עיצוב ופיסול האף בחומצה היאלורונית.

בהליך זה ניתן למלא פגמים אסתטיים כמו: מילוי שקעים, העלמת בליטה בגשר האף, הרמה של קצה האף ועידון הפרונט.

היתרון שאין צורך בניתוח או הרדמה מלאה, ניתוח אף בהרדמה מקומית זאת בהחלט אופציה. יחד עם זאת הטיפול הינו זמני ותוצאותיו ישמרו לתקופה של עד חצי שנה.

ראיון עם ד"ר דן רוזנמן:

שאלות נפוצות

איך אוכל לדעת שהאף החדש לאחר ניתוח אף יתאים לי לפנים?

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

מה קורה לאחר ניתוח אף?

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

האם ניתוח אף מבוצע בהרדמה חלקית או מלאה?

כמובן שניתן לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית בלבד- וכך נעשה גם בעבר. אולם המתח הגדול בו שרוי המטופל גורם לו לנוע באי נוחות בעת הניתוח. הרדמה מלאה מעניקה ביטחון הן לרופא והן למטופל והניתוח עובר מהר וללא חשש לשני הצדדים.

האם ישנה אפשרות לטפל גם בגבנון במסגת ניתוח אף?

שיטות הניתוח היום הן מתוחכמות במיוחד והרופאים המיומנים שבחבורה ידעו לתת מענה ממוקד גם לבעיית הגבנון. ניתוח אף פתוח למשל, הוא אחת מהשיטות הממוקדות המטפלות בבעיית הגבנון באופן ממוקד ועדין.

האם לאחר ניתוח אף אוכל לחזור לשגרה מלאה?

באופן כללי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר ניתוח אף אולם יש לקחת בחשבון שבמקרים מסויימים הרופא יניח גבס על האיזור, תהיה רגישות למגע ואולי אפילו תחושה של אף "סתום". אין מניעה להמשיך בשגרת חיים רגילה לחלוטין.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות