תפריט

למי מתאים הניתוח

ניתוח אף מתבצע החל מגיל 16, בשלב בו האף מסיים להתעצב ולגדול. עבור מטופלים בגילאים צעירים יש לוודא שאכן ההחלטה עונה על רצונם בלבד ולא על סמך לחצים מהסביבה. ניתוח פלסטי באף יכול להיות מבוצע בשל סיבות אסתטיות או רפואיות, ובמקרים רבים יתבצע ניתוח אף משולב העונה על שני הצרכים. הניתוח מתאים לכל מי שמעוניין לשנות את מבנה או צורת האף וכן לכל מי שסובל מבעיות נשימה או בעיות רפואיות אחרות הנובעות מסטייה של מחיצת האף. האם ניתוח אף מתקן גם את מחיצת האף? אכן כן. כאמור, ניתוח אף יכול להתבצע גם מסיבות רפואיות, כאשר ישנה סטייה של מחיצת האף הגורמת לבעיות נשימה, בין היתר. מחיצת האף היא מעין קיר אנכי אשר מחלק את חלל האף לשני חלקים. המחיצה למעשה חוצצת בין הנחיריים ומפרידה ביניהם. מחיצת האף בנויה בעיקר מסחוס ועצמות דקות. חלל האף והמחיצה מכוסות ברקמה בעלת שכבה דקה המכונה רירית האף. במצב רגיל, מחיצת האף ישרה ומחלקת כאמור את מערת האף לשני חלקים סימטריים. אך ישנם מקרים (מולדים או במהלך ההתבגרות והתפתחות הגוף), בהם ישנה עקמומיות או סטייה של המחיצה. כאשר מדובר בסטייה קלה, לא מדובר בבעיה המהווה קושי כלשהו. אך ישנם מקרים בהם הסטייה הינה משמעותית ברמה הגורמת לחסימה חלקית או מלאה של אחת ממערות האף. נוסף למקרים של סטיית מחיצה מולדת או התפתחותית, גם חבלה או טראומה לאף יכולות לגרום לסטיית מחיצה. ניתוח אף, אם כן, מהווה טיפול יעיל להפרעות נשימה כתוצאה מסטיית המחיצה.

שאלות נפוצות

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

כמובן שניתן לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית בלבד- וכך נעשה גם בעבר. אולם המתח הגדול בו שרוי המטופל גורם לו לנוע באי נוחות בעת הניתוח. הרדמה מלאה מעניקה ביטחון הן לרופא והן למטופל והניתוח עובר מהר וללא חשש לשני הצדדים.

שיטות הניתוח היום הן מתוחכמות במיוחד והרופאים המיומנים שבחבורה ידעו לתת מענה ממוקד גם לבעיית הגבנון. ניתוח אף פתוח למשל, הוא אחת מהשיטות הממוקדות המטפלות בבעיית הגבנון באופן ממוקד ועדין.

באופן כללי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר ניתוח אף אולם יש לקחת בחשבון שבמקרים מסויימים הרופא יניח גבס על האיזור, תהיה רגישות למגע ואולי אפילו תחושה של אף "סתום". אין מניעה להמשיך בשגרת חיים רגילה לחלוטין.

לכל השאלות הנפוצות

פגישת הייעוץ עם הרופא

במהלך פגישת הייעוץ יבחן הרופא את כלל הפנים ואת אזור האף בפרט, לשם בדיקת התחום הנשימתי במידה ויש צורך בביצוע ניתוח אף משולב (רפואי ואסתטי). בנוסף, בהתאם לגיל המטופל ונתוניו האישיים, יבחן הרופא מספר גורמים חשובים כמו מבנה הסחוס והעצמות, צורת הפנים, ועובי העור. על פי האבחנה הראשונית תיערך שיחה בין הרופא למטופל, בה יבחן הרופא את מניעי המטופל לביצוע הניתוח ויערוך תיאום ציפיות בין התוצאה הרצויה אליה שואף המטופל לבין היכולות של הרופא להעניק תוצאה זו. הרופא ידון עם המטופל על האפשרויות השונות העומדות בפניו על מנת להתאים עבורו את הפתרון הטוב ביותר ולהעניק לו אף אשר תואם למבנהו ולשאר איברי פנים. במהלך השיחה ישאל הרופא את המטופל על עברו הרפואי, ובין היתר האם התרחשה פגיעה או ניתוח קודם באף, אם הוא סובל מבעיות נשימה, אלרגיות, ואם הוא מעשן או נוטל תרופות. הרופא יעניק הסבר על מהלך הניתוח, תקופת ההחלמה ותוצאות הניתוח. בסיום, יעניק הרופא הנחיות מדויקות בנושאי אכילה ושתייה, נטילת תרופות ועוד ויפנה את המטופל לביצוע בדיקות דם על מנת לוודא כי מצבו הרפואי מאפשר את ביצוע הניתוח. מה לשאול את הרופא בפגישת הייעוץ? שיחת הייעוץ עם הרופא נועדה כמובן גם על מנת לשוחח עם הרופא על התוצאה הרצויה. במיוחד במקרים בהם מדובר בניתוח למטרות אסתטיות בלבד, יש לשתף את הרופא בתוצאה הרצויה ולהבין ממנו האם וכיצד ניתן להגיע אליה. בנוסף, בקשו לראות תמונות לפני ואחרי של מטופלים שעברו ניתוח אף וכן לקבל המלצות של מטופלים קודמים.

הכנה לניתוח

כשבועיים לפני הניתוח יש לבצע את בדיקות הדם (ברוב המקרים PT, PTT, ספירת דם) שהרופא הפנה אליהן. כמו כן, מומלץ לחפוף את הראש יום לפני הניתוח (כיוון שלאחר מכן יהיה קשה לעשות זאת).

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית או מקומית עם טשטוש עמוק, בהתאם לאופי הניתוח ונתוני המטופל, ואורך בין שעה לשעתיים. הניתוח נעשה דרך הנחיריים באחת משתי הטכניקות הקיימות: ניתוח אף קלאסי או ניתוח אף פתוח. ניתוח אף קלאסי – בניתוח זה נעשים החתכים דרך הנחיריים, ללא סימן חיצוני. הרופא מעצב את האף על ידי הזזה, שבירת עצמות ושיוף הסחוס ובסיומו של הניתוח מוחזר העור למקומו. בטכניקה מסוג זה לא נשארות צלקות וההחלמה מהירה יותר מניתוח אף פתוח. ניתוח אף פתוח – ניתוח מורכב יותר שמשמש במקרים בהם קיים צורך לתיקון ניתוח קודם או לאחר פציעה. החתכים הנם פנימיים וחיצוניים ולכן נשארת צלקת. הרקמות מופרדות מהשלד המרכזי כאשר במקרים מסוימים יש צורך בהוספת שתל, ובמקרים אחרים מתבצע שיוף של העצם המרכזית ויישור שלה

החלמה ותופעות לוואי

מיד לאחר הניתוח: לאחר הניתוח תתבצע חבישה המסייעת בתמיכה במבנה החדש ובמניעת דימום. בחלקו החיצוני של האף יולבש גבס שיוסר לאחר כשבוע. תופעות אפשריות לאחר הניתוח כוללות:

  • נפיחות בפנים ובאף
  • מעט שטפי דם סביב העיניים
  • כאבי ראש קלים.

רוב הנפיחות עתידה לחלוף עד כשישה שבועות מיום הניתוח ויתר הנפיחות תעלם תוך חצי שנה עד שנה. בשעות הראשונות יתכנו נפיחות וכאבים באזור הפנים, אך ניתן יהיה להקל עליהם בעזרת משככי כאבים. רוב הנפיחות והחבורות בפנים ייעלמו עד שלושה שבועות ויתכן גם דימום קל. בסיום השבועיים הראשונים החבישות והתפרים יוסרו וניתן לחזור לשגרת חיים רגילה. כיצד לנהוג לאחר הניתוח? ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ לאכול מזון נוזלי. למרכיבי משקפיים ניתן להדביק באמצעות פלסטר את גשר המשקפיים למצח בעזרת. יש להימנע מחשיפה לשמש בחודש הראשון על מנת למנוע דימומים. כמו כן בשבוע הראשון רצוי לשכב על הגב או הצד כשהראש מורם ונתמך במספר כריות. ניתן לטפטף לתוך האף מי מלח פיזיולוגיים (סיילין), 5-3 פעמים ביום (אפשר להשתמש בתרסיס מי מלח). את הגלדים, שהם שאריות של דם קרוש, אפשר לנקות אותם בעזרת מקלון עם צמר-גפן בקצהו (Q Tip), שאותו טובלים במי חמצן 3%. בעזרת המקלון מפרקים (בזהירות) את הגלדים התקועים בפתח הנחיר. בכל מקרה, וזה חשוב, אין לנקות מעבר לאזור הנראה בבירור בפתח האף. הגלדים יתנקו מעצמם ובהדרגה. הסרת הגבס תתבצע כשבוע לאחר הניתוח ובהתאם להנחיית הרופא. לאחר מכן, ייקבעו ביקורות תקופתיות על פי הנחיית הרופא המנתח.

נגישות