תפריט

מהי מטרת ניתוח האף?

ניתוח אף הוא מהניתוחים המבוקשים ביותר בקרב גברים ונשים ישראלים והוא מבוקש אפילו בגילים צעירים. בעבר הניתוח היה מבוקש יותר בקרב נשים, אך בשנים האחרונות עולה הפופולאריות של ניתוח אף לגברים המבקשים לעצב את אפם בצורה שתחמיא לתווי פניהם הייחודיים.

יש מטופלים הפונים לניתוח אף על מנת לשפר את נראות הפנים, אשר מושפעת רבות מגודל, מיקום וצורת האף. ניתוח אף בגישה האסתטית יכול להפוך אף רחב לצר, אף גדול לקטן, אף נפול לישר או סולד, ליישר גבנון (בליטה) ולפתור אסימטריה – זאת תוך התחשבות בתווי הפנים של כל מטופל ומטופלת על מנת לייצר התאמה טבעית ומאוזנת.

מטופלים אחרים פונים לניתוח אף רפואי בעקבות המלצה של מומחה אא"ג (אף אוזן גרון) בכדי לתת מענה לבעיה רפואית אשר מקשה על הנשימה ומעבר האוויר, למשל עיקום במחיצת האף, סטייה, תפקוד לקוי של השסתומים או גידול הקונכיות התחתונות.

גם בניתוח אסתטי וגם בניתוח רפואי, מטרת המנתח היא לייצר למטופל אף אשר תואם את תווי הפנים, עומד בתיאום הציפיות שנעשה טרם הניתוח וכמובן שומר על הפונקציונליות של איבר הנשימה בגופנו.

ניתוח אף
אחרי ניתוח אף | לפני
ניתוח אף
אחרי ניתוח אף | לפני
ניתוח אף
אחרי ניתוח אף | לפני

מתי נכון לעשות ניתוח אף?

בני נוער וצעירים אשר מבקשים לעבור ניתוח אף בשלב מוקדם בחייהם מרוויחים הרבה: חיזוק הביטחון העצמי בגיל צעיר, ללא השלכות בגיל בוגר יותר, ותהליך החלמה מהיר יותר לעומת מבוגרים. לעומת זאת חשוב לזכור כי בגיל ההתבגרות גופנו עדיין מתפתח וזה כולל כמובן את האף. רופא בעל אחריות מקצועית יבצע את הניתוח רק במטופלים שמלאו להם 16 ו/או שאפם הגיע ל-90% מהתפתחותו. על הרופא לבחון את רמת המוכנות הנפשית והרגשית של המטופל שכן מדובר בתהליך הכרוך בכאב פיזי, בתקופת ההחלמה (ראו בהמשך) ותהליך הדרגתי שבו האף "מקבל צורה" לאורך זמן. כמו כן חשוב לקחת בחשבון סיבוכים שעלולים להתרחש, כמו בכל ניתוח אחר ואחוזים קטנים של אי-שביעות רצון מהתוצאה וצורך בטיפול המשך.

כיצד מתבצע ניתוח אף ומה ההבדל בין השיטה הפתוחה לשיטה הסגורה?

ניתוח אף מתקיים תחת הרדמה מקומית או הרדמה כללית (נקראת גם הרדמה מלאה) – זאת בהתאם לנתוני המטופל ואופי הניתוח – ומתבצע בחדר ניתוח בבית חולים פרטי.

בהרדמה כללית המטופל נמצא במצב של חוסר או ערפול הכרה, בתהליך מבוקר ונשלט על ידי רופא מרדים.

הרדמה מקומית מבוצעת בדרך כלל ללא נוכחות רופא מרדים. המטופל מקבל זריקה עם חומר אשר מונע מהעצבים באותו אזור להעביר אותות אל המוח ובכך אינו חש בכאב כלל אלא רק תחושה עמומה. ניתוח אף בהרדמה מקומית לרוב יבוצע עם טשטוש חזק על מנת להקל על המטופל את אי הנוחות המנטלית הכרוכה בסיטואציה.

הניתוח אורך בין שעתיים לארבע שעות ובו מעוצב מחדש מבנה האף. כיום ישנן שתי שיטות לביצוע ניתוח אף: השיטה הפתוחה והשיטה הסגורה.

השיטה הפתוחה נחשבת להליך מורכב ויקר. שיטה זו מאפשרת למנתח להבחין במדויק בשלד האף, סחוסי האף ועוד והיא נפוצה בעיקר במקרים של ניתוחים בקצה האף, ניתוח מתקן (חוזר), פציעה או ניתוחים מורכבים.
בשיטה זו מפריד המנתח את הרקמות מהשלד המרכזי ובהתאם לתוכנית הניתוח מבצע עיצוב מחדש של האף על ידי שיוף או שבירת עצם, הוספת שתלים, הסרת רקמות סחוס או הוספת רקמות ממקומות אחרים באף. את הניתוח מסיימים בעיצוב מבנה האף, רקמות העור מוחזרות למקומן והאזור נתפר עם תפר מתמוסס. את האף מקבעים בסיוע של טמפונים בנחיריים וגבס על מנת שהמבנה יתייצב והנוזלים יספגו.

בשיטה הסגורה המנתח מבצע חתך בתוך הנחיר, מה שמאפשר תוצאה ללא צלקות. יתרונה הגדול הוא בכך שהמנתח יכול לראות את תוצאותיו העתידיות של הניתוח תוך כדי עבודתו בחדר הניתוח. בנוסף בשיטה זו ישנה פחות נפיחות באזור וההחלמה מהירה יותר. על השיטה הסגורה אומר ד"ר יעקב בר: "יש הרבה יתרונות לגישה הפתוחה, אך אני בדרך כלל מנתח בהרדמה כללית ובגישה הסגורה שמאפשרת ניתוח בלי צלקות חיצוניות, מראה טבעי יותר לאף והחלמה נכונה יותר. בשיטה הפתוחה האף משתנה עם הזמן, בשיטה הסגורה האף מצליח לשמור על צורתו אפילו לאחר עשר שנים".

מה אפשר לתקן באמצעות ניתוח אף?

 • נטייה של קצה האף לאחד הצדדים מה שמייצר מראה לא סימטרי
 • אף רחב
 • קצה אף רחב
 • קצה אף נפול ("אף נשרי")
 • החלקת והקטנת גבנון האף
 • נחיריים רחבים
 • הפרעות במעבר האוויר, ביניהן סטיית מחיצת האף, קונכיות מוגדלות ותפקוד לקוי של השסתומים

ניתוח אף

כיצד להתכונן לקראת ניתוח אף – צעד אחד צעד?

 • ראשית מתקיימת פגישת ייעוץ עם המנתח לתשאול רפואי מלא וזמן לשאלות פרטניות. המנתח לוקח בחשבון את כל הפרמטרים הרפואיים והטכניים ומתבצע תיאום ציפיות בו משוחחים על מראה האף המבוקש והתאמתו לתווי הפנים של המטופל. חשוב לבחור ברופא מקצועי ואמין שידע לתת חוות דעת אותנטית לגבי בקשת המטופל, היתכנותה והתאמתה על מנת להגיע למראה טבעי שמחמיא לתווי הפנים ומעצים בהם את החיובי.
 • לאחר מכן ייקבע תור לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים בארץ.
 • שבועיים לפני מועד הניתוח יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם PT, PTT) אליהן הרופא מפנה.
 • אם הניתוח נעשה משיקולים רפואיים, כדאי לבצע בדיקה של דרכי הנשימה, בהתאם להמלצת הרופא.
 • שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן. ובכל מקרה אין לעשן כלל 36 שעות טרם הניתוח. יתכן כי הרופא ימליץ להפסיק ליטול תרופות מדללות דם.
 • ביום הניתוח על המטופל להיות בצום מוחלט של שמונה שעות.
 • יש להגיע לבית החולים בו מתקיים הניתוח לפחות שעה לפני המועד, בשיער חפוף (היות ולאחר הניתוח יהיה קושי לעשות זאת) ואסוף, ללא איפור, ללא לק בציפורניים, ללא תכשיטים. מומלץ ללבוש בגד נוח הנפתח מלפנים ונעליים ללא עקב ו/או שרוכים.

מהם שלבי ההחלמה מניתוח אף?

ניתוח אף הוא ניתוח המתקיים בבית חולים. ההחלטה לגבי הרדמה מקומית או מלאה נתונה בידיו של הרופא המנתח בהתאם לסוג הניתוח שנבחר, אורכו, מורכבותו ועוד. המטופל בדרך כלל יישאר באשפוז לטובת השגחה וישוחרר לביתו לאחר יממה.

כל ניתוח אף הוא הליך של יצירה ובנייה מחדש ולכן אין אפשרות להשוות בין ניתוח של מטופל אחד לאחר. כך גם תהליך ההחלמה וההתאוששות משתנה בין מטופלים שונים. למרות הנאמר, ניתן לציין כי ישנן תופעות אשר חוזרות בקרב מרבית מנותחי האף, לא משנה מינם וגילם, ביניהן: נפיחות בפנים ובאף, שטפי דם סביב העיניים, כאבי ראש קלים, הפרשות מהאף, קשיי נשימה ואי נוחות כללית באזור המנותח.

מרבית מהתופעות יחלפו מעצמן בתוך מספר ימים ועל הכאבים ניתן להתגבר בעזרת משככי כאבים סטנדרטיים אותם ניתן לרכוש בבית המרקחת ללא מרשם רופא. הסרת הגבס מתבצעת שבוע אחרי הניתוח – בהתאם להנחיית רופא אשר יתכן וירצה לרשום תרופות ממשפחת הסטרואידים על מנת לסייע בהחלמת האזור המנותח. בתום שבועיים יוסרו החבישות. עיקר הנפיחות חולפת בדרך כלל בתוך כחודש וחצי מיום הניתוח ויתרת הנפיחות תחלוף בתוך 6-12 חודשים. מסיבה זו הליך ה"קיבוע" של צורת האף הוא ממושך ואורך עד שנה מיום הניתוח. הביקורות התקופתיות מתואמות לפי הנחיותיו של הרופא המנתח.

ניתוח אף
אחרי ניתוח אף | לפני

מה חשוב להצלחת הניתוח?

לפני הכל, חשוב לבחור רופא מנתח בעל מיומנות גבוהה, אמינות וניסיון בתחום, לראות עבודות קודמות שלו ולבקש לשוחח עם מטופלים שלו. כל אלו יגדילו את הסיכויים לניתוח מוצלח ותוצאות אשר תואמות את מבנה הפנים של המטופל ואת תיאום הציפיות שבוצע בפגישת הייעוץ.
פגישת הייעוץ עם הרופא היא אחד הגורמים החשובים ביותר מפני שהיא מתווה את התהליך כולו. זה המפגש הראשון בין המטופל והמנתח, שם מכירים ובוחנים את רמת החיבור ביניהם. אל תבחרו ברופא בעל מוניטין טוב אבל שאינכם מרגישים אליו חיבור רגשי אישי! הרופא צריך להבין אתכם, להסביר לכם בצורה שתבינו הכל ולעומק, להיות סבלני כלפי הנושאים שמטרידים אתכם, להשרות בכם הרגשת בטחון ונינוחות על מנת שתהיו פתוחים לגמרי מולו ותוכלו לתקשר לו את החזון שלכם למראה החדש ועוד… זכרו, עם המנתח שתבחרו אתם יוצאים לתהליך של עד שנה בה המראה החדש שלכם מתהווה – זהו תהליך המלווה בכאב ואי נוחות פיזית ורגשית. המנתח צריך להכין אתכם לתהליך בצורה שתתאים לכם באופן אישי ולכן אסור לזלזל בנושא החיבור האישי בין המטופל למנתח.
גורם נוסף וקריטי להצלחת הניתוח הוא משמעת המטופל וההקשבה להנחיות והוראות הרופא החל מההכנה לניתוח, לביצוע בדיקות הדם המתאימות וביצוע ההנחיות לאחר הניתוח.
דר' יעקב בר מוסיף על נושא הצלחת הניתוח: "אני תמיד מקפיד על כל הפרטים ברמה הגבוהה ובשיטה המתקדמת ביותר תוך כדי שיפור הטכניקות והתעדכנות שוטפת. הטיפול קשוב, אישי, ומותאם לכל מטופל ובדיסקרטיות".

ניתוח אף
אחרי ניתוח אף | לפני

פגישת ייעוץ עם רופא

בפגישת הייעוץ הרופא בוחן את אזור האף ואת כלל מבנה הפנים, בודק את סיבת הניתוח (האם קוסמטי בלבד, או שמא גם רפואי ברמת טיפול בנשימה וכד') ובוחן גורמים חשובים כמו צורת הפנים, עובי העור, מבנה הסחוס, העצמות ועוד. לפגישה כדאי להגיע כאשר כבר יש לכם, המטופלים המתעניינים בניתוח אף, חזון ברור לגבי מבנה האף החדש שלכם ומוכנות רגשית לתהליך שאתם מעוניינים לעבור. לפגישה זו חשיבות רבה שכן נערכת שיחת תיאום ציפיות בין המטופל לרופא, והיא גם אינדיקציה לחיבור הטוב שיש לכם מול הרופא המנתח שבידיו אתם מפקידים את הפנים שלכם. במהלך הפגישה, יבוצעו אבחונים שונים המתבצעים על מנת להתאים את צורת האף אל מבנה הפנים כך שתהיה התאמה אישית לתוצאה שתיראה טבעית ומושלמת. אפשר ורצוי להגיע לפגישת הייעוץ עם תמונות השראה לייחוס. המנתח יחווה את דעתו המקצועית מתוך ניסיונו העשיר לגבי מידת הסבירות להגיע לתוצאה המבוקשת ויכול להמליץ על אפשרויות שתואמות את מבנה הפנים. הרופא יתשאל את המטופל לגבי העבר הרפואי שלו, פגיעות קודמות באף או ניתוחים קודמים, תרופות קבועות, הרגלי עישון ויוסבר הליך הניתוח, הסבר על שלבי ההחלמה וההתנהלות לאחר הניתוח.
בפגישה יוסברו הסיכונים והסיבוכים האפשריים, אשר קיימים בכל ניתוח אלקטיבי וספציפית בניתוח אף קוסמטי או רפואי. אמנם הסבירות היא נמוכה אך חשוב שתהיו מודעים להם. בין הסיכונים אשר עלולים להופיע במהלך הניתוח או אחריו: דימום, זיהום, קשיי נשימה ופגיעה בצינור הדמעות. באחוזים קטנים מאוד ישנה אי שביעות רצון ממראה אף המתקבל בתום שנה מיום הניתוח.

מה קורה אם איני מרוצה מהתוצאה?

כפי שציינו, תהליך ההחלמה אורך עד שנה בה הנפיחות יורדת והאף מתקבע בצורתו החדשה. במקרים נדירים מטופלים אינם מרוצים מהתוצאה שהתקבלה בניתוח ומבקשים לחזור לתיקון מתקן. במרבית המקרים בניתוח חוזר, על מנת לתקן את התוצאה ייעשה שימוש בסחוס – שהוא חומר אלסטי שניתן לפסלו. היות ומדובר בחומר אורגני מגוף המטופל, לא תהיה דחייה של הוספת הסחוס.
במקרים מסוימים ניתן יהיה לפתור אסימטריה או שקעים באף בעזרת הזרקת חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית וקולגן ובכך להימנע מחזרה אל שולחן הניתוחים. קראו עוד על פיסול אף >>

למה לעשות ניתוח אף בפרופורציה?

 • לרשת מרפאות פרופורציה שלושה עשורים של ניסיון וותק בתחום הפלסטיקה והאסתטיקה ועשרות אלפי לקוחות מרוצים.
 • בפרופורציה עובדים טובי המומחים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעלי ניסיון ניתוחי עשיר ומיומנות גבוהה אשר יעניקו לכם את התוצאות הטובות ביותר עבורכם בהתאמה אישית.
 • תוכלו לבחור מתוך מבחר של מנתחים אשר מקבלים מטופלים ברחבי הארץ
 • לרשותכם צוות של מתאמות מנוסות ומקצועיות המלוות באופן אישי כל מטופל ומטופלת החל מתחילת התהליך ועד לסיומו – גם במהלך ההחלמה.
 • כל הניתוחים והטיפולים מבוצעים ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר בהתאם לתו הסגול והנחיות משרד הבריאות.

כמה עולה ניתוח אף?

ההחלטה לעבור ניתוח אף היא מורכבת ומלווה בשלל חששות וציפיות. אך כאשר מטופל מחליט לצאת לתהליך זה, השיקולים מורכבים מבחירת המנתח המתאים ביותר, עם ניסיון עשיר ומקצועיות גבוהה ואשר איתו יש חיבור אישי טוב, מיקום גיאוגרפי לפגישות ולניתוח, אם קיימים הסדרים עם קופות חולים וחברות ביטוח בריאות וכמובן – עלות הניתוח.
ברחבי הארץ עובדים לא מעט רופאים מנתחים, בעלי תיק עבודות מרשים וצוות מכירות חזק. ההבדלים בין עלויות הניתוח אצל מנתחים שונים הם בדרך כלל זניחים, מה שמותיר את השיקול של מקצועיות הרופא ורמת החיבור איתו לשיקול המהותי ביותר, היות ומדובר בניתוח מורכב הדורש ניסיון ומיומנות גבוהים.

אנו ברשת פרופורציה, שואפים כחלק מהקוד האסתטי שלנו להעניק לכם את הטיפול המקצועי ביותר במחיר ההגון ביותר. המחירים שלנו, משקפים סטנדרטים אלו, לצד ההקפדה שלנו על העסקת מיטב הרופאים הכירורגים בתחום, כדי שאתם תקבלו את השירות הטוב ביותר וגם כמובן את התוצאות המושלמות עבורכם.

מהו פיסול אף?

פיסול אף הוא הליך שאינו כירורגי בו מוזרקים אל האף חומרי מילוי באמצעותם ניתן לעצב את צורת האף. חומרי המילוי מהווים חלופה טובה והם נותרים בגוף למשך כשנה, במהלכה הם נספגים באופן טבעי בגוף. לאחר מכן ניתן לחדשם בהזרקות נוספות. קראו עוד על פיסול אף >>

המידע מובא מאת ד"ר יעקב בר – מנהל רפואי ברשת מרפאות פרופורציה מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית.

האמור לעיל מהווה מידע כללי ראשוני בלבד, אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת רפואית ואינו מתיימר להוות תחליף להתייעצות רפואית מקצועית.

נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מתייחס לכל המגדרים במידה שווה.

שאלות נפוצות

איך אוכל לדעת שהאף החדש לאחר ניתוח אף יתאים לי לפנים?

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

מה קורה לאחר ניתוח אף?

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

מה אפשר לתקן באמצעות ניתוח אף?

ניתוח אף נותן מענה לשלל מאפיינים: נטייה של קצה האף לאחד הצדדים, אף רחב, קצה אף רחב או נפול ("אף נשרי"), הקטנה ויישור של גבנון האף, נחיריים רחבים, הפרעות במעבר האוויר- ביניהן סטיית מחיצת האף, קונכיות מוגדלות ותפקוד לקוי של השסתומים.

למה עושים ניתוח אף בחופש הגדול?

נערים ונערות אשר מבקשים לעבור ניתוח אף ונמצאו מתאימים לניתוח (בפגישת ייעוץ עם רופא מומחה בניתוחי אף) מעדיפים לעבור את הניתוח בחופש הגדול. זאת מפני שההחלמה מניתוח אף אורכת מספר שבועות, כאשר רוב הנפיחות באזור האף חולפת בתוך כ-6 שבועות מיום הניתוח. בשל כך, הרבה צעירים וצעירות מעדיפים לעבור את הניתוח בתקופת זמן בה הם לא חייבים להתראות עם חבריהם לספסל הלימודים ויכולים להתחיל את שנת הלימודים עם מראה חדש ואף שהם אוהבים מכל זווית.

איך בוחרים מנתח מומלץ לניתוח אף?

לפני כל ניתוח פלסטי חשוב לעשות מחקר מקדים. מחיר ניתוח אף אינו יכול להיות השיקול היחיד היות וההבדלים בעלויות הניתוח בדרך כלל זניחים בין מנתח אחד לשני. מה שחשוב באמת הוא הניסיון והמומחיות של הרופא המנתח, עליהם אסור להתפשר. בקשו לראות תמונות לפני ואחרי של ניתוח אף, בקשו לשוחח עם מטופלים (שעברה מעל שנה מאז הניתוח שלהם), חפשו המלצות אונליין ובחרו במקום שנותן לכם ליווי מלא מתחילת התהליך ועד סיום ההחלמה.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות