תפריט

ראיון עם ד"ר דן רוזנמן

שאלות נפוצות

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

כמובן שניתן לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית בלבד- וכך נעשה גם בעבר. אולם המתח הגדול בו שרוי המטופל גורם לו לנוע באי נוחות בעת הניתוח. הרדמה מלאה מעניקה ביטחון הן לרופא והן למטופל והניתוח עובר מהר וללא חשש לשני הצדדים.

שיטות הניתוח היום הן מתוחכמות במיוחד והרופאים המיומנים שבחבורה ידעו לתת מענה ממוקד גם לבעיית הגבנון. ניתוח אף פתוח למשל, הוא אחת מהשיטות הממוקדות המטפלות בבעיית הגבנון באופן ממוקד ועדין.

באופן כללי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר ניתוח אף אולם יש לקחת בחשבון שבמקרים מסויימים הרופא יניח גבס על האיזור, תהיה רגישות למגע ואולי אפילו תחושה של אף "סתום". אין מניעה להמשיך בשגרת חיים רגילה לחלוטין.

לכל השאלות הנפוצות

ניתוח אף: כן או לא? – הנקודות שיעזרו לך להחליט

אנחנו בפרופורציה מודעים להתחבטות שבה נמצאים אנשים רבים ולפיכך גייסנו את הניסיון הרב שרכשנו לאורך השנים. 

לנוחותכם ליקטנו מספר תשובות לשאלות המרכזיות סביב הניתוח המשמעותי שמטרתו היא אחת: לשפר את חיינו.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח אף מתבצע החל מגילאי שש עשרה, לאחר שהסתיימה צמיחת האף.
חשוב מאוד לפני שמבצעים את הניתוח לוודא, כי ההחלטה לעבור את הניתוח נעשית על פי רצונו של המטופל ואינה נובעת מלחצים חיצוניים.
הרצון לבצע ניתוח פלסטי באף יכול להיות עקב בעיה רפואית, או בשל בעיה אסתטית (ניתוח אף רחב למשל) וחוסר שביעות רצונו של המטופל ממראה או גודל האף, לעיתים הסיבה לניתוח היא שילוב של שתיהן יחד.

האם ניתן במסגרת הניתוח גם לתקן את מחיצת האף?

אכן כן.

כאמור, הניתוח יכול להתבצע ממגוון סיבות רפואיות, למשל במקרים בהם קיימת סטייה של מחיצת האף, אשר גורמת לבעיות נשימה.

חשוב לציין, כי מחיצת האף מורכבת מעצמות דקות וסחוס, אותה מחיצה מחלקת את חלל האף לשני חלקים כמו קיר אשר חוצץ בין הנחיריים ואת חלל האף והמחיצה מכסה רקמה דקה בשם רירית האף.

במצב נורמלי בו מחיצת האף ישירה מערת האף תחולק לשני חלקים שווים.

במקרים חריגים של מחיצה עקומה או בעלת סטייה חמורה בעקבות פגם מולד או עקב חבלה, תיווצר חסימה חלקית של אחת ממערות האף ואז יהיה צורך בהתערבות כירורגית ליישור המחיצה וטיפול בבעיית הנשימה באמצעות ניתוח אף.

 

ניתוח אף ותיקון מחיצת האף בפרופורציה

האם אני צעיר/ה מדי לניתוח אף?

כפי שצוין קודם לכן, הניתוח מתבצע החל מגיל 16 (ניתוח אף לגברים וניתוח אף לנשים), לאחר שהסתיימה גדילת וצמיחת האף והתקבעה צורתו, במקרים חריגים ביותר יתבצע ניתוח בגילאים מוקדמים יותר, לאחר התייעצות עם רופא.

חשוב לבצע בדיקה לסיבת הניתוח במיוחד במטופלים בגילאים צעירים, לוודא שהחלטה לביצוע הניתוח, נובעת מרצונם בלבד ולא על סמך לחצים מהסביבה.

מתי כדאי לעשות ניתוח אף?

היות ומדובר בניתוח שההחלמה ממנו לוקחת מספר שבועות (כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח ניתן בד"כ לחזור לשגרה, בהתאם להמלצות והנחיות הצוות הרפואי) – הזמן האידאלי לביצוע הניתוח הוא עם תחילת חופשה ממושכת (למשל קיץ, חגים וכו') או במעבר בין מסגרות (סיום לימודים ותחילת צבע, יציאה לחופשת סמסטר וכו').

זו הזדמנות להתאושש ולנוח – לקראת המפגש המחודש עם החברים בבית הספר, בעבודה – וקצירת המחמאות…

מה האפשרויות הקיימות לתיקון האף ללא ניתוח?

חשוב לדעת, כי ניתן לבצע תיקון האף ללא התערבות כירורגית באמצעות עיצוב ופיסול האף בחומצה היאלורונית.

בהליך זה ניתן למלא פגמים אסתטיים כמו: מילוי שקעים, העלמת בליטה בגשר האף, הרמה של קצה האף ועידון הפרונט.

היתרון שאין צורך בניתוח או הרדמה מלאה, ניתוח אף בהרדמה מקומית זאת בהחלט אופציה. יחד עם זאת הטיפול הינו זמני ותוצאותיו ישמרו לתקופה של עד חצי שנה.

כיצד אדע שאני עושה את הצעד הנכון?

ההתלבטות היא מובנת. מדובר כאמור בניתוח שהשפעתו רבה על צדדים רבים בחיינו, וכל מי שעבר את הניתוח התחבט באותן שאלות וחששות בדיוק כמוך.

אנשי המקצוע המנוסים ברשת מרפאות פרופורציה מודעים לרגישות הנושא ולכן מלווים בדאגה רבה את המטופלים בכל שלב ושלב, זמינים לתת מענה לכל שאלה ומעודדים לשאול שאלות ואף לשוחח עם לקוחות שעברו את הניתוח.

לקוחות אלה ישמחו לחלוק אתכם את החוויה שלהם: גם הם חששו מאותם דברים וידעו לתת לכם תשובות ממקור ראשון – מהצד של המטופל.

האם אהיה מרוצה מהתוצאה?

כדי שתהיו מרוצים מהתוצאה חשוב לבצע תיאום צפיות מול הרופא המנתח לפני הניתוח וכן חשוב גם לבחור באיש מקצוע מיומן.

בנוסף, הניתוח הינו מהנפוצים שבניתוחים הפלסטיים, ובישראל לבדה מבוצעים אלפי ניתוחי אף מדי שנה.

במהלך העשורים האחרונים חלה התקדמות טכנולוגית, ונעשה שימוש בטכניקות חדשות ומעל הכל – ניסיונם המצטבר של המנתחים – הפכו את הניתוח לפשוט ובטוח הן מבחינת בריאות המטופל, הן מבחינת יחס הסביבה למראה החדש – והן מבחינת איכות התוצאה (דהיינו קבלת מראה האף הרצוי בסיום תקופת ההחלמה).

התהליך הינו מוקפד ומסודר

 • במהלך פגישת הייעוץ יבדוק הרופא את מבנה האף והפנים של המטופל ואת הסיבה לביצוע הניתוח. כמו כן, יבחן הרופא האם קיימת בעיית נשימה והאם נדרש לבצע ניתוח אף רפואי מלבד אסתטי.
 • במהלך פגישת הייעוץ,  יוודא הרופא כי המניע של המטופל לביצוע הניתוח הינו אמתי ונכון.
 • בנוסף, יתבצע תיאום ציפיות לגבי התוצאה הסופית, מתוך מטרה להגיע למראה טבעי של אף המתאים למבנה הפנים.
 • במהלך האיבחון יבדק עברו הרפואי של המטופל: האם התרחשה פגיעה או ניתוח קודם באף, וכמו כן האם המטופל סובל מאלרגיה כלשהיא או בעיות בנשימה והאם הוא מעשן או נוטל תרופות.
 • המטופל מופנה לביצוע בדיקות דם על מנת לוודא כי מצבו הרפואי מאפשר את ביצוע הניתוח.
 • מלוא המידע מועבר בשקיפות מלאה, כולל הסבר מקיף לגבי כל שלב בניתוח, ההכנות לקראתו והפעולות הנדרשות לתהליך ההחלמה – והכל כדי להבטיח את בריאותו ואת ההגעה לתוצאות משביעות רצון.

כמה עולה ניתוח אף?

עלות ניתוח אף מהווה מרכיב משמעותי בהחלטת המטופל.

ואם בעבר היוותה חסם משמעותי (כי לא לכל אחד יש את האפשרות לממן את הניתוח) – הרי גם היא עברה אבולוציה מתוך מטרה להנגיש את ההליך הניתוחי לקהל לקוחות רב יותר ולהקל כלכלית על המטופל/ת. כיום קיימים מסלולים נוחים של פריסה לתשלומים , אפשרויות מימון והלוואות.

למחירון הניתוחים הפלסטיים.

האם מבצעים ניתוח אף בשל סיבה רפואית?

בהחלט, בדרך כלל הניתוח מסיבה רפואית מתבצע בשל הפרעה וקשיים בנשימה דרך האף. כמו ניתוח ליישור מחיצת האף, או בנוסף תיקון ניתוח אף 

מהו ההבדל בין האף הגברי לאף הנשי?

קיימים הבדלים בין מבנה אף גברי למבנה אף נשי, מבחינת גודל וצורה. 

בפרופורציה השאיפה תמיד להתאים את האף למבנה ההרמוני של הפנים, על מנת שיתכתב עם שאר חלקי הפנים ויעניק להם מראה טבעי ואסתטי.   

פגישת הייעוץ עם הרופא

 • בתחילת התהליך, תתקיים פגישת ייעוץ עם רופא, אשר במסגרתה יתבצע אבחון של מבנה האף , מבנה הסחוס , העצמות ועובי העור תוך בחינת צורת הפנים של המטופל.
 • וכן יבדוק האם קיימת בעיה בנשימה ויש צורך בניתוח אף רפואי ואסתטי משולב.
 • לאחר בדיקה זאת, תתבצע שיחת אבחנה ראשונית אשר במסגרתה ייבחן הרופא את מניעיו של המטופל לניתוח, ויערוך עמו תיאום ציפיות, לתוצאה המיטבית ביותר.
 • בהתאם לכך הרופא ימליץ למטופל על האפשרויות העומדות לרשותו לעיצוב האף בצורה שתשלב הרמונית עם מבנה פניו, לקבלת תוצאה טבעית ואסתטית.
 • בנוסף תיבחן ההיסטוריה הרפואית של המטופל והאם האף עבר חבלה או ניתוח קודם.
 • כמו כן, ייבדק האם המטופל סובל מבעיות נשימה, אלרגיות וגם האם הוא מעשן או נוטל תרופות. 
 • הרופא יסביר על הליך הניתוח, תקופת ההחלמה ותוצאות הניתוח.
 • בסוף הפגישה, הרופא ייתן הוראות והנחיות לפני הניתוח ויפנה את המטופל לביצוע בדיקות דם על מנת לוודא כי מצבו הרפואי מאפשר את ביצוע הניתוח.

מה חשוב לבדוק עם הרופא בפגישת הייעוץ?

חשוב לבדוק בפגישת הייעוץ עם הרופא האם התוצאות שאנו שואפים להגיע אליהן אחרי הניתוח אכן אפשריות בהתייחס לנתונינו האישיים ולמעשה ליצור תיאום ציפיות בדבר תוצאה מיטבית ונכונה למבנה פנינו, במיוחד במקרים בהם מדובר בניתוח למטרות אסתטיות בלבד. 

בנוסף, מומלץ לבקש מהרופא לראות תמונות לפני ואחרי של מטופלים שעברו את הניתוח וכן לקבל המלצות של מטופלים קודמים.

הכנה לניתוח

 • כשבועיים לפני הניתוח יש לבצע את בדיקות הדם (ברוב המקרים PT, PTT, ספירת דם) שהרופא הפנה אליהן.
 • כמו כן, מומלץ לחפוף את הראש יום לפני הניתוח (כיוון שלאחר מכן יהיה קשה לעשות זאת).
 • במידה והניתוח נעשה לא רק משיקול אסתטי כי אם גם משיקול רפואי מומלץ גם לפני ניתוח לעשות בדיקה של דרכי הנשימה בהתאם להמלצת הרופא המטפל.
 • כמו כן ,כשבועיים לפני הניתוח מומלץ להפסיק לעשן וליטול תרופות מדללות דם.

הנחיות לפני הניתוח

 • מומלץ לבצע לפני הניתוח בדיקת דם, אשר את תוצאותיה עליכם להציג בפני הצוות המטפל.
 • בפגישת הייעוץ תצטרכו למסור את כל המידע של התיק הרפואי שלכם, וכן מידע אישי לגבי אורח חייכם כמו: עישון, נטילת תרופות, רגישות לתרופות או לחומרים.
 • לפני הניתוח עליכם להיות בצום מוחלט של שמונה שעות.
 • מומלץ שתגיעו לבית החולים בו מתבצע הניתוח  לפחות שעה לפני המועד המיועד, עם בגד נוח הנפתח מלפנים ועם נעליים ללא שרוכים/ עקבים גבוהים (על מנת להימנע ממעידות לאחר הניתוח.).
 • יש להגיע בשיער אסוף, פנים נטולי איפור וללא לכה בציפורניים ותכשיטים.
 • עליכם להפסיק ליטול תרופות כגון אספרין ודומיו כשבועיים לפני הניתוח.
 • עליכם להפסיק לעשן כשבועיים לפני הניתוח.
 • עליכם  לחפוף את השיער לפני ההגעה לניתוח.

ניתוח אף - הרדמה

בדרך כלל ניתוח אף אורך בין שעה לשעתיים ומתבצע בהרדמה כללית באחת משתי השיטות הבאות:

 • שיטה הסגורה – מתבצע באמצעות חתך פנימי שנעשה דרך הנחיריים, עיצוב האף מחדש (ע"י שבירת עצמות ושיוף הסחוס), בשיטה זו לא נוצרות צלקות וההחלמה תהיה הרבה יותר קלה ומהירה.
 • שיטה הפתוחה – מורכב יותר ומשמש במקרים בהם קיים צורך לתיקון ניתוח קודם או לאחר פציעה. החתכים הנם פנימיים וחיצוניים ולכן עשויה להישאר צלקת.

מהי הרדמה כללית?

הרדמה ככלית הינה  מצב שבו המטופל הינו חסר הכרה, מטרת ההרדמה להרגיע ולשתק את תנועת השרירים ולהוריד את סף הכאב, במטרה למנוע כאבים במהלך ניתוח. 

קיימת גם הרדמה מקומית אשר במסגרתה מאלחשים את האזור בו יבוצע הניתוח/ טיפול.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוחי האף מתבצעים בפרופורציה רק בהרדמה כללית. 

אך ישנם מקומות בהם נוקטים גם בשיטה של הרדמה מקומית בעת ניתוח זה. 

בהרדמה מקומית, יאולחש אזור הניתוח (האף) והמטופל יהיה ער במהלך הניתוח. 

מצב זה עשוי לגרום לרבים לחוסר נוחות ואי שקט לכן מומלץ לבצע את הניתוח בהרדמה כללית מלאה.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש למסור לרופא המרדים את כל הפרטים על ההיסטוריה הרפואית שלנו , כולל מידע על תרופות שאנו נוהגים ליטול באופן קבוע או במידה וקיימות רגשיות לתרופות מסוימות. 

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

לפני הניתוח הצוות הרפואי, (המנתח ומרדים), יפגשו עמכם וישאלו אתכם סדרת שאלות שמטרתה לוודא שלא נעשתה טעות. לדוגמא : בזהות המטופל, בתהליך לשמו הוא הובא לניתוח וכו'. 

זה הזמן שלכם כמטופלים לעלות בפני הרופא המרדים והצוות, כל נושא אשר מטריד אתכם בנוגע להרדמה או הניתוח, על מנת להסיר את החששות מליבכם. 

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית או מקומית עם טשטוש עמוק, בהתאם לאופי הניתוח ונתוני המטופל, ואורך בין שעה לשעתיים. 

הניתוח נעשה דרך הנחיריים באחת משתי הטכניקות הקיימות: ניתוח סגור או ניתוח פתוח. 

ניתוח בשיטה הסגורה – בניתוח זה נעשים החתכים דרך הנחיריים, ללא סימן חיצוני. הרופא מעצב את האף על ידי שבירת העצמות, שיוף הסחוס ומיקומן מחדש, כאשר בסיומו של הניתוח ישיב את העור למקומו. בטכניקה מסוג זה לא נשארות צלקות וההחלמה מהירה יותר.

ניתוח בשיטה הפתוחה  – נחשב לניתוח יותר מורכב ומשמש במקרים בהם קיים צורך לתיקון ניתוח קודם או לאחר פציעה. החתכים הנם פנימיים וחיצוניים ולכן נשארת צלקת. הרקמות מופרדות מהשלד המרכזי כאשר לעיתים יש צורך בהוספת שתל, ובמקרים אחרים מתבצע שיוף של העצם המרכזית ויישור שלה.

בשתי השיטות חושפים במהלך הניתוח את שלד האף – הכולל עצמות וסחוסים – ולמעשה מעצבים אותם מחדש.

במקרים מסוימים יאלץ המנתח לשבור עצם  באף או לשייף אותה, במקרים אחרים הוא יסיר את רקמת הסחוס או יוסיף סחוס ממקומות אחרים באף.

לאחר סיום עיצוב מבנה האף יחזיר המנתח את העור למקומו, ויתפור את האזור עם תפרים ממיסים. בתום הניתוח האף יקובע בעזרת גבס וטמפונים בנחיריים כדי לייצב את מבנה האף וכן לספוג נוזלים ודם במקרה הצורך.

ניתוח אף בשיטה הסגורה וניתוח אף בשיטה הפתוח בפרופורציה

תופעות לוואי

לאחר הניתוח יתכנו  הופעתן של תופעות לוואי כגון:

 • נפיחות בפנים ובאף
 • מעט שטפי דם סביב העיניים
 • כאבי ראש קלים.

הנפיחות והחברות בפנים עתידות לחלוף בין שלושה שבועות  לשישה שבועות מיום הניתוח, הנפיחות באזור האף לעומת זאת, עשויה להעלם תוך חצי שנה עד שנה. 

יש לקחת בחשבון, כי מלבד הסימנים והנפיחויות, יתכנו גם כאבים או רגישות באזור הפנים והאף, אשר ניתן יהיה להקל עליהם בעזרת משככי כאבים. כמו כן, במקרים מסויימים יתכן דימום קל מהאף. יש לנקות את הדימום בעדינות ולהזהר לא לפגוע בתפרים. 

ומה לגבי ההחלמה? האם זה כואב?

לאחר הניתוח תתבצע חבישה המסייעת בתמיכה במבנה החדש ובמניעת דימום. בחלקו החיצוני של האף יולבש גבס שיוסר לאחר כשבוע.

תופעות אפשריות לאחר הניתוח: חבורות ונפיחות באזור הניתוח, מעט שטפי דם סביב העיניים וכאבי ראש קלים. בשעות הראשונות יתכנו כאבים באזור הפנים, אך ניתן יהיה להקל בעזרת משככי כאבים.

בימים הראשונים ייתכן גם דימום קל. חשוב להישמע להנחיות הרופא לגבי התנהגות בתקופה שלאחר הניתוח. הסרת הגבס תתבצע כשבוע לאחר הניתוח ובהתאם להנחיית הרופא.

לאחר מכן, ייקבעו ביקורות תקופתיות על פי הנחיית הרופא המנתח. לאחר שבועיים – החבישות והתפרים יוסרו וניתן לחזור לשגרת חיים רגילה.

רוב החבורות נעלמות בתוך שלושה שבועות, הנפיחות הבולטת לעין חולפת תוך כשישה שבועות מיום הניתוח, ותוך חצי שנה עד שנה נעלמת כליל.

מתי נראה את תוצאות ניתוח האף?

תהליך ההחלמה מהניתוח עלול להמשיך עד כשנה. במקרים מסוימים גם לאחר שנה, האף יכול להשתנות. למרות שברב המקרים השינויים חלים במהלך חצי השנה הראשונה.

כיצד לנהוג לאחר הניתוח?

 • ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ לאכול מזון נוזלי.
 • למרכיבי משקפיים ניתן להדביק באמצעות פלסטר את גשר המשקפיים למצח בעזרת.
 • יש להימנע מחשיפה לשמש בחודש הראשון על מנת למנוע דימומים.
 • כמו כן בשבוע הראשון רצוי לשכב על הגב או הצד כשהראש מורם ונתמך במספר כריות.
 • ניתן לטפטף לתוך האף מי מלח פיזיולוגיים (סיילין), 5-3 פעמים ביום (אפשר להשתמש בתרסיס מי מלח).
 • את הגלדים, שהם שאריות של דם קרוש, אפשר לנקות אותם בעזרת מקלון עם צמר-גפן בקצהו (Q Tip), שאותו טובלים במי חמצן 3%.
 • בעזרת המקלון מפרקים (בזהירות) את הגלדים התקועים בפתח הנחיר. בכל מקרה, וזה חשוב, אין לנקות מעבר לאזור הנראה בבירור בפתח האף.
 • הגלדים יתנקו מעצמם ובהדרגה.
 • הסרת הגבס תתבצע כשבוע לאחר הניתוח ובהתאם להנחיית הרופא.
 • לאחר מכן, ייקבעו ביקורות תקופתיות על פי הנחיית הרופא המנתח.

כיצד תנהגו בביתכם

 • לאחר הניתוח עליכם להקפיד על מנוחה, לפחות ב-24 שעות הראשונות.
 • בעת השינה יש להניח את הראש על כרית בזווית של כ- 45 מעלות.
 • לסובלים מכאבים ניתן ליטול משככי כאבים כל מספר שעות.
 • בימים הראשונים לאחר הניתוח אתם עשויים לסבול מנפיחות של העפעפיים, הנפיחות עשויה לעבור לאזורים נוספים בפנים כגון , לחיים וכו'.
 • אתם גם עשויים לסבול מכתמים כהים סביב העפעפיים או מתחת לעיניים , אלו יתבהרו במהלך הזמן.
 • במידה וקיימות הפרשות מהאף יש לנגב אותן בעדינות.

מגבלות לאחר הניתוח

לאחר הניתוח עליכם להימנע מלהרכיב משקפיים על גשר האף, או קינוח האף .

כמו כן , מומלץ שלא תחשפו לשמש חזקה עד ארבעה חודשים לאחר הניתוח. 

ביום הראשון לאחר הניתוח

לאחר הניתוח האף יקובע בגבס, יתכן ותחושו ביום הראשון שלאחר הניתוח (ואף גם בימים שלאחר מכן), בחוסר נוחות, רגישות יתר ,גירוד באף, הפרשות מהאף, נפיחות וכאבים. במקרים אלו, ניתן ליטול משככי כאבים רגילים לטיפול בכאב.

בנוסף, אתם עשויים גם לסבול משטפי דם כהים מתחת לעיניים, אשר עשויים להעלם עם הסרת הגבס כעבור שבוע.

מומלץ להימנע מכל מאמץ גופני לפחות ב-24 שעת שלאחר הניתוח בשל סכנה להתגברות הדימומים, את קרישי הדם אשר עשויים להיווצר בנחיריים, ניתן לנקות אותם בזהירות, אך להישמר מחוטי התפרים.

הנחיות לאחר ניתוח

כעבור שבוע:

לאחר שבוע תגיעו לביקורת בסניף של פרופורציה שם יוסר הגבס, לעיתים תיתכן התגברות של הנפיחות באף כתוצאה מההסרה.

כעבור כ- 12 יום:

 • תוכלו לחזור לפעילות כמעט מלאה.
 • הימנעו ממאמץ גופני קשה לפחות לחודש.
 • הגנו על פניכם עם מסנן קרינה בעל מקדם הגנה של 30 SPF לפחות.
 • הימנעו מלהרכיב משקפיים לפחות חודש.
 • הימנעו מפעילות ספורטיבית הכוללת משחקי כדור או כל דבר שעשוי להיות כרוך בפגיעה באף, במהלך השלושה חודשים שלאחר הניתוח. 

זכרו! לאחר הניתוח, האף שלכם עשוי להשתנות עד לתקופה של שנה ואפילו יותר.

 

לחזור לשגרה לאחר הניתוח

ניתן לחזור לפעילות רגילה כעשרה ימים לאחר הניתוח.

אבל, לפעילות גופנית מומלץ לחזור רק כעבור שלושה שבועות. כפי שציינו, המראה של האף יתעצב הסופית עד כשנה לאחר הניתוח. (לעיתים הנפיחות נשארת באף עד תקופה של שנה.)

 

ד"ר יעקב בר – מנהל רפואי ברשת מרפאות פרופורציה מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית.

האמור לעיל מהווה מידע כללי ראשוני בלבד, אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת רפואית ואינו מתיימר להוות תחליף להתייעצות רפואית מקצועית.

נגישות