תפריט

מהי מטרת ניתוח האף?

מראה האף משפיע על מראה הפנים הכולל שלנו ומן הסתם מושך אליו תשומת לב רבה ולכן למראה שלו יש השפעה גבוהה מאד על רמת הביטחון העצמי. ביצוע ניתוח אף, יכול לנבוע גם מבעיות נשימה או סטיה של מחיצת האף, ועל כן הוא מתבצע גם מסיבה אסתטית, וגם מסיבות רפואיות. ניתוח אף המתקיים בשל סיבות רפואיות לרוב מתקיים בהמלצה של רופא כדי תקן פגם במערכת הנשימה. הפגם הוא או פגם מולד, או פגם הנוצר עם הזמן ולפתע משנה את החיים בשל טראומה, משבר, או אפילו חבלה קשה באף. עוד סיבות שבגינן מבצעים ניתוח רפואי הן עיקום במחיצת האף, סטייה, תפקוד לקוי של השסתומים או גידול הקונכיות התחתונות.

 

 

ניתוח אף לפני / אחרי

כיצד מתבצע ניתוח אף?

ניתוח אף מתקיים תחת הרדמה מקומית עם טשטוש חזק, או תחת הרדמה כללית וכמובן שבהתאם לנתוני המטופל ואופי הניתוח, ומתבצע בחדר ניתוח בבית החולים. הניתוח אורך בין שעתיים לארבע שעות ונעשה דרך הנחיריים בשתי שיטות: השיטה הפתוחה – ניתוח אף בשיטה הפתוחה נחשב לניתוח יותר מורכב, אך משמש למקרי תיקון, או פציעה. בשיטה זו, החתך הוא פנימי וחיצוני ועל כן גם משאיר צלקת. התהליך הוא שהרקמות מופרדות מהשלד המרכזי, ולכן גם ישנו הצורך לפעמים להוסיף שתל. במקרים אחרים, מבצעים שיוף ויישור של העצם המרכזית. באופן כללי, חשוב לזכור ששתי השיטות חושפות את שלד האף יחד עם העצמות והסחוסים אשר מעצבים מחדש והמנתח נאלץ לשייף, או לשבור עצם. ישנם מקרים בהם המנתח מסיר רקמות סחוס או אף מוסיף רקמות ממיקומים אחרים באף. את הניתוח מסיימים בסיום עיצוב מבנה האף, העור מוחזר למקומו והאזור נתפר עם תפר ממיס. את האף מקבעים בסיוע של טמפונים בנחיריים וגבס על מנת שהמבנה יתייצב והנוזלים יספגו. השיטה הסגורה – בשיטה הסגורה הניתוח נעשה ללא שום סימן חיצוני ולכן מדובר בטכניקה שאינה מותירה אתכם עם צלקות ואף מאפשרת החלמה מהירה יותר. על השיטה הסגורה כך אומר דר' רוזנמן: "אני בדרך כלל מנתח בהרדמה כללית, ובניגוד לגישה הפתוחה אני מעדיף את הגישה הסגורה שמאפשרת ניתוח בלי צלקות חיצוניות, מראה טבעי יותר לאף והחלמה נכונה יותר. בשיטה הפתוחה האף משתנה עם הזמן, בשיטה הסגורה האף מצליח לשמור על צורתו אפילו לאחר עשר שנים".

 

כיצד להתכונן לקראת ניתוח אף?

 • שבועיים לפני מועד הניתוח יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם PT, PTT) אליהן הרופא מפנה.
 • אם הניתוח נעשה משיקולים רפואיים, כדאי לבצע בדיקה של דרכי הנשימה, בהתאם להמלצת הרופא.
 • שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן, ולהפסיק ליטול תרופות מדללות דם.
 • על המטופל/ת להיות בצום מוחלט של שמונה שעות.
 • יש להגיע לבית החולים בו מתקיים הניתוח לפחות שעה לפני המועד, בשיער אסוף, ללא איפור, ללא לק בציפורניים ותכשיטים, ועם בגד נוח הנפתח מלפנים ונעליים ללא עקב ו/או שרוכים.
 • בנוסף, אנו ממליצים לחפוף את הראש יום לפני ביצוע הניתוח היות ולאחר מכן יהיה קושי לעשות זאת.

מהם שלבי ההחלמה מניתוח אף?

ניתוח אף הוא ניתוח המתקיים בבית חולים, המנתח הוא הקובע אם הניתוח מתקיים בהרדמה מקומית או מלאה בהתאם לסוג הניתוח שנבחר כך שאורכו, משתנה בהתאם להליך עצמו ויכול להימשך בין שעתיים, לארבע שעות. כך גם זמן ההתאוששות וההחלמה המשתנה ואישי לכל מטופל ו/או מטופלת. התופעות האפשריות העלולות להופיע לאחר ניתוח אף הן נפיחות באף ובפנים, שטפי דם סביב העיניים וכאבי ראש קלים. עיקר הנפיחות אמורה לחלוף עד כחודש וחצי מיום הניתוח ויתרת הנפיחות תחלוף בתוך כשישה חודשים, עד 12 חודשים.  ניתן להקל על הכאבים והנפיחות עם משככי כאבים, ובתום שבועיים ראשונים מסיום הניתוח יוסרו החבישות והתפרים. הסרת הגבס מתבצעת שבוע אחרי הניתוח כמובן בהתאם להנחיית רופא, הביקורות התקופתיות מתואמות לפי הנחיותיו של הרופא המנתח.

מה חשוב להצלחת הניתוח?

לפני הכל, חשוב לבחור רופא בעל מיומנות גבוהה, אמינות וניסיון בתחום. כל אלו יעניקו לניתוח הצלחה ותוצאות מוצלחות. פגישת הייעוץ עם הרופא היא הגורם שהכי חשוב בתחילת התהליך. בפגישה זו, הרופא בוחן את אזור האף, ואת כלל מבנה הפנים, בודק את סיבת הניתוח (האם קוסמטי בלבד, או שמא גם רפואי ברמת טיפול בנשימה וכד') ובוחן גורמים מאד חשובים כמו צורת הפנים, עובי העור, מבנה הסחוס, העצמות ועוד. לפגישה כדאי להגיע כאשר כבר יש לכם, המטופלים המתעניינים בניתוח אף מוכנות רגשית ואתם יודעים שזה התהליך שאתם מעוניינים לעבור. לפגישה זו חשיבות רבה שכן נערכת שיחת תיאום ציפיות בין המטופל לרופא, והיא גם אינדיקציה לחיבור הטוב שיש לכם מול הרופא המנתח שבידיו אתם מפקידים את היקר לכם מכל, את עצמכם. במהלך הפגישה, יבוצעו אבחונים שונים המתבצעים על מנת להתאים את צורת האף אל מבנה הפנים כך שתהיה התאמה אישית לתוצאה שתיראה טבעית ומושלמת. בנוסף, הרופא יתשאל את המטופל לגבי העבר הרפואי שלו, פגיעות קודמות באף או ניתוחים קודמים, תרופות קבועות והרגלי עישון, ויוסבר הליך הניתוח, ההחלמה וההתנהלות לאחר הניתוח. כמובן שגורם נוסף וקריטי להצלחת הניתוח הוא משמעת המטופל וההקשבה להנחיות והוראות הרופא החל מההכנה לניתוח, ועד לביצוע בדיקות הדם המתאימות וביצוע ההנחיות לאחר הניתוח. דר' יעקב בר מוסיף על נושא הצלחת הניתוח כי "אני תמיד מקפיד על כל הפרטים ברמה הגבוהה ובשיטה המתקדמת ביותר תוך כדי שיפור הטכניקות והתעדכנות שוטפת. הטיפול קשוב, אישי, ומותאם לכל מטופל ובדיסקרטיות".

למה לעשות ניתוח אף בפרופורציה?

 • ניתוח אף ברשת מרפאות פרופורציה, מתבצע על ידי טובי המומחים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעלי ניסיון ניתוחי עשיר ומיומנות גבוהה.
 • לפרופורציה שלושה עשורים של ניסיון וותק בתחום הפלסטיקה והאסתטיקה, ועשרות אלפי לקוחות מרוצים.
 • לרשותכם צוות של מתאמות מנוסות ומקצועיות המלוות באופן אישי כל מטופל ומטופלת החל מתחילת התהליך ועד לסיומו גם במהלך ההחלמה.
 • ברשת מרפאות פרופורציה צוות מובחר של מנתחים פלסטיים בעלי מומחיות וניסיון ייחודיים אשר יעניקו לכם את התוצאות הטובות ביותר עבורכם בהתאמה אישית.
 • כל הניתוחים והטיפולים מבוצעים ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר בהתאם לתו הסגול והנחיות משרד הבריאות.

כמה עולה ניתוח אף?

זה הרי ברור שהשיקולים העיקריים לקבלת ההחלטה לגבי איפה לעשות את הניתוח, הם מחיר הניתוח והמקצועיות של הרופא המנתח. ועדיין, ישנו פער מחירים לא גדול בין מקום זה או אחר מה שמותיר את השיקול של מקצועיות הרופא לשיקול היותר מהותי, היות ומדובר בניתוח מורכב הדורש ניסיון ומיומנות גבוהים. הניתוח מבוצע בבית החולים על ידי מיטב הרופאים במרפאות פרופורציה. קיימת נגישות קלה יותר לקבל מידע על הניתוח, ולבחור מתוך הרופאים המומחים את הרופא שהכי מתאים לכם על מנת שהתהליך יתקיים באופן המוצלח ביותר ויניב את התוצאות המושלמות עבורכם.

ראיון עם ד"ר דן רוזנמן:

שאלות נפוצות

איך אוכל לדעת שהאף החדש לאחר ניתוח אף יתאים לי לפנים?

בעת פגישת הייעוץ הראשונית, הרופא נותן את ההמלצה המקצועית והאסתטית שלו למטופל. בפגישה זו מתקיים גם תיאום ציפיות ובסופה חייבת להיות הסכמה הדדית סופית לגבי העיצוב החדש של האף כפי שיתקבל לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון ממצאים אובייקטיביים בשטח כמו מראה האף הנוכחי-מבנה הפנים ותווי הפנים, ולאור זאת לבנות את הציפיות למראה האף החדש.

מה קורה לאחר ניתוח אף?

ברוב המקרים נשארים המנותחים עם גבס על האף, אותו מסירים לאחר בדיקת הרופא. ישנה תחושה של רגישות למגע, נפיחות ומעין תחושה של "אף סתום" כמו בזמן צינון.

האם ניתוח אף מבוצע בהרדמה חלקית או מלאה?

כמובן שניתן לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית בלבד- וכך נעשה גם בעבר. אולם המתח הגדול בו שרוי המטופל גורם לו לנוע באי נוחות בעת הניתוח. הרדמה מלאה מעניקה ביטחון הן לרופא והן למטופל והניתוח עובר מהר וללא חשש לשני הצדדים.

האם ישנה אפשרות לטפל גם בגבנון במסגרת ניתוח אף?

שיטות הניתוח היום הן מתוחכמות במיוחד והרופאים המיומנים שבחבורה ידעו לתת מענה ממוקד גם לבעיית הגבנון. ניתוח אף פתוח למשל, הוא אחת מהשיטות הממוקדות המטפלות בבעיית הגבנון באופן ממוקד ועדין.

האם לאחר ניתוח אף אוכל לחזור לשגרה מלאה?

באופן כללי ניתן לחזור לשגרה מלאה לאחר ניתוח אף אולם יש לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים הרופא יניח גבס על האזור, תהיה רגישות למגע ואולי אפילו תחושה של אף "סתום". אין מניעה להמשיך בשגרת חיים רגילה לחלוטין.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות