תפריט

מהי מטרתו של הניתוח?

ניתוח מתיחת פנים הינו הליך כירורגי שמטרתו לתת מענה להזדקנות של העור באזורי הפנים, כאשר, במרבית המקרים, ישולב במתיחה גם אזור הצוואר. אמנם, אי אפשר להחזיר את הזמן לאחור, אך מטרתו של ניתוח הרמת הפנים היא להחזיר אותנו אחורה בזמן כ 5-8 שנים תוך החזרת רעננות ושמירת הצורה טבעית.

שאלות נפוצות

בתומו של ניתוח מתיחת פנים, עור הפנים חוזר למצב בו היה לפני מעל לעשור שנים. חשוב לזכור- שמהרגע בו עור הפנים מתבלה ומזדקן, ויחד איתו השרירים שנכנעים לגרביטציה, אין מניעה אלא לסייע לו בדמות ניתוח מתיחה שכזה. במידה ומתחזקים את העור היטב והתזונה היא מאוזנת, התוצאה נשמרת שנים ארוכות.

במקרים בהם הרופא ימליץ, ניתן להפוך את מתיחת הפנים לניתוח משולב, במסגרתו הרופא יוכל לשפר את הנראות של הלסת, העפעפיים, האוזניים, האף ואפילו השפתיים.

לחלוטין לא. הצלקות לאחר ניתוח מתיחת פנים ממוקמות באיזור קו השיער ברקות ומאחורי האוזניים, והן קטנות ומינימאליות ככל שניתן.

היות וניתוח מתיחת פנים מיועד לטיפול בקמטים עמוקים ופנים נפולות וחסרות אלסטיות, בדרך כלל גילם של המטופלים המבצעים את הניתוח הוא לפחות 40 ומעלה.

לא בכל מקרה. בדרך כלל, מתיחת פנים תבוצע כאשר מדובר בקמטים עמוקים ובנפילת עור משמעותית, שהעלמת קמטים לא יכולה להוות פתרון יעיל מספיק עבורם.

לכל השאלות הנפוצות

מה קורה לעור הפנים עם הגיל?

עור הפנים שלנו מושפע מהנתונים הגנטיים שלנו, מהשפעות חיצוניות (כשמש ורוח), מהרגלים (כתזונה גרועה ולוקה בחסר), מהרגלים רעים (כעישון או שתיית אלכוהול מופרזת), ממצב נפשי (למשל, סטרס או דיכאון) ומגורמים נוספים, אשר גורמים לעור לאבד את האלסטיות שלו, ולהתקמט. הקמטים הללו יכולים להיות קטנים ועדינים או עמוקים וחרוצים עמוק יותר בעור הפנים. גם אובדן ה"ריפוד" שמתחת לעור (איבוד נפח של שומן ורקמה רכה בפנים), הפיכתו של העור לדק יותר והתרופפותן של הרצועות התומכות, תורמים רבות לצניחתו של עור הפנים ולמראה חלול וזקן יותר.

למי מתאים הניתוח?

על אף שקשה לנקוב בגיל מסוים בו ניתן לשקול לבצע את הניתוח, שכן סימני הזדקנות מתבטאים באופן שונה אצל כל אחד ואחת מאיתנו, ישנם כאלה אשר יסבלו מקמטים וצניחה של העור כבר בגילאי 40-45 ומאידך, ישנם אנשים שסימני הזמן לא יהיה ניכרים על פניהם גם בגיל 50-55. המון תלוי בגנטיקה, הרגלי עישון, חשיפה למזהמים סביבתיים ולשמש ועוד. בנוסף, ישנם מקרים מסוימים בהם אדם יבקש להצעיר את מראה פניו וניתן יהיה להשיג מטרה זו על ידי טיפולים אסתטיים, כגון העלמת קמטים על ידי חומצה היאלורונית או חומרי מילוי והחלקת קמטים דומים. הדבר תלוי בעומק הקמטים ובמצב הכללי של העור. כאשר מדובר בקמטים עמוקים מאוד, עור רפוי וצנוח והצטברות תאי שומן בחלק התחתון של הפנים, לא תמיד הזרקות יכולות לסייע ובמקרים אלה הניתוח ייתן את הפתרון המבוקש. כמו כן, ניתוח מתאים במיוחד עבור מי שהזדקנות פניהם מתבטאת בצניחה, וזאת, מאחר ובמקרים כאלה, הזרקות המילוי והבוטוקס לא ירימו את עור הפנים אלא רק יחזירו נפח.

למי לא מתאים הניתוח?

מרבית גורמי הסיכון העיקריים בניתוחי מתיחת פנים דומים לסיכונים הקיימים בכל ניתוח אחר – הנטייה לדימום מוגבר, עישון, לחץ דם גבוה ועודף משקל. הניתוח איננו מתאים לאנשים המצפים כי הניתוח יצעיר אותם ביותר מעשור. כמו כן, הניתוח איננו מתאים גם למעשנים שאינם מסוגלים להפסיק לעשן למשך פרקי הזמן הנדרשים לפני ואחרי הניתוח.

האם ישנו ניתוח מתיחת פנים לגברים?

ברור, עור הפנים הגברי מזדקן לא פחות מעור הפנים הנשי, ולכן, הניתוח לגברים נפוץ לא פחות מניתוחים נשיים.

האם ניתן לשלב ניתוחים אחרים בניתוח מתיחת פנים?

בהחלט ואף רצוי – הניתוח בלבד הוא יחסית נדיר ולרוב, אם כבר מרדימים, אפשר לשפר חלקים נוספים בפנים – למשל, הרמה של צידי הגבות שנפלו, תיקון עודפי עור ושומן בעפעפיים, הזרקות שומן להחזרת נפחים לפנים, שיוף של שפה עליונה וכן הלאה. ישנו יתרון נוסף בשילוב ניתוחים שונים תחת הרדמה אחת – תקופת ההחלמה המשותפת לכמה פרוצדורות איננה דורשת את הארכת החופשה הנצרכת.

האם קיימות טכניקות שונות לביצוע הניתוח?

ישנן מספר טכניקות וגישות שונות לביצוע הניתוח. הרופא המנתח יבחר בטכניקת הניתוח המתאימה למטופל/ת תוך התחשבות בנתונים ובשיקולים שונים, ביניהם מבנה פני המטופל/ת, אלסטיות העור, העדפות המטופל/ת, המצב הבריאותי וכד'.

מה כוללת פגישת יעוץ?

במהלך פגישת הייעוץ אצל עם הרופא המנתח, תבוצע התאמה בין הנתונים האישיים של המטופל/ת והציפיות מתוצאות הניתוח לבין התוצאות האפשריות להשגה. הרופא יבצע בדיקה גופנית שתכלול בחינת מבנה הפנים, אבחון רמת צניחת העור, קביעת מיקומם הקמטים וחומרתם, בדיקת איכותו של העור, איתור א-סימטריות קיימות וכן הלאה. בהתאם לבעיות שאובחנו בעת פגישת הייעוץ וציפיות המטופל/ת תבוצע התאמה אישית של התוכנית הניתוחית.

איזה הכנות נדרשות לקראת הניתוח?

מאחר וניתוח מתיחת פנים הוא ניתוח ככל ניתוח אחר, חלק מההכנות לקראתו הן הכנות רגילות המלוות כל כניסה לחדר הניתוח: הפסקת העישון לפרק הזמן עליו יורה הרופא, הפסקת נטילת מדללי דם ממקורות תרופתיים או הומיאופתיים, איזון לחץ הדם וביצוע הבדיקות הנדרשות על ידי הרופא המנתח.
ערב לפני ביצוע הניתוח יש לחפוף היטב את השיער ולשטוף את הפנים היטב בסבון אנטיספטי.
יש להיכנס לצום מלא (כולל הימנעות משתייה, לעיסת מסטיק וכד') שמונה שעות לפני הניתוח.
נשים – יש להימנע ממריחת קרם לילה או קרם יום ואיפור עד לביצוע הניתוח.
גברים – יש לגלח את הפנים באופן יסודי שלושה ימים לפני הניתוח.

מהן ההנחיות לפני הניתוח?

יש להפסיק את נטילת כדורי הרואקוטן כשנה וחצי לפני מועד הניתוח (בתיאום עם הרופא המנתח ורופא העור).
יש להפסיק נטילת מדללי דם ממקורות תרופתיים עשרה ימים לפני הניתוח (בתיאום עם רופא המשפחה!).
יש להפסיק נטילת תוספי מזון מדללי דם חודש לפני מתיחת הפנים (כגון אומגה 3, גינקו בילובה, ג׳ינסנג ושום)
יש להפסיק לעשן ולצרוך ניקוטין במסטיק או במדבקות שישה שבועות לפני הניתוח.
יש להימנע מחשיפה לשמש החל משישה שבועות לפני הניתוח.
במקרים בהם ישנה היסטוריה של הרפס לביאליס (פצעי קור בשפתיים) – יש להתחיל טיפול בתרופה נגד הרפס (למשל, זובירקס 400 גרם) ארבע פעמים ביום, בשלושה הימים שלפני הניתוח.

מהו מהלך הניתוח וכמה זמן הוא נמשך?

בתחילת הניתוח יבוצעו חתכים קטנים ועדינים באזור הרקות (החתכים יבוצעו בתוך שיער הרקה כך שלא ייראו), קו האוזניים והחיבור לראש. לאחר מכן, יבצע הרופא הפרדה בין העור לבין הרקמות על מנת לאפשר להסיר עודפים ולהדק בעדינות את העור תוך התאמה למעטפת הרקמות בתפרים עדינים. אורך הניתוח הוא עד כשלוש -ארבע שעות לרבות ההרדמה אך הוא יכול להתארך, בהתאם לטכניקה הניתוחית ולניתוחים נוספים נלווים לו, כגון עפעפיים, הרמת גבות, הזרקות שומן וכו'.

מהו סוג ההרדמה בניתוח מתיחת פנים?

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. לאחר סיום הניתוח, והתעוררות, המטופל/ת יאושפזו לצורך מעקב במשך כ-24 שעות, על פי שיקולו של הרופא המנתח.

כמה זמן נמשכת ההחלמה מהניתוח?

מומלץ למטופלים לקחת חופשה בת שבועיים ימים ממקום עבודתם.
אמנם, ההחלמה הסופית מניתוח מתיחת פנים אורכת מספר שבועות, אולם כבר לאחר כמה ימים ניתן לחזור לפעילות שגרתית רגילה.
למחרת הניתוח ניתן (ואף רצוי) להתרחץ ולחפוף את השיער. ניתן להתאפר כיומיים – שלושה לאחר הניתוח.
את התפרים מוציאים בשלבים, ובתוך פרק זמן של עד עשרה ימים ממועד ביצוע הניתוח מסירים את כולם ולא נותרים סימני חתך או נפיחויות. למשך חצי שנה מיום הניתוח, יש להימנע מחשיפה לשמש ולהקפיד להשתמש בתכשירים בעלי מסנן קרינה גבוה במיוחד.

 

מהו תהליך ההחלמה של ניתוח?

בימים הראשונים לאחר הניתוח, עלולות להיות נפיחויות וסימנים כחולים. תופעות אלו יתמתנו ויחלפו בהדרגה. כמו כן, תיתכן תחושה של מתיחת-יתר בפנים – תחושה זו, אף היא, תתמתן ותחלוף בתוך מספר ימים. במרבית המקרים, הצלקות בניתוח מתיחת פנים מגלידות לחלוטין ואינן נראות.

מהן ההנחיות אחר הניתוח?

מומלץ להימנע ממענידת עגילים כבדים יש להימנע כ-6 שבועות לאחר הניתוח.

מהם הסיבוכים האפשריים בעקבות הניתוח?

לעתים רחוקות, לאחר ניתוח מתיחת פנים עלולים להיווצר סיבוכים מקומיים כהצטברות נוזלים (סרומה), אשר עלולה להצריך ניקוז. כמו כן, יתכנו מצבים של היעדר (או ירידה) תחושה באזור הלחי והאוזן, צלקות בולטות שלא החלימו כהלכה, שינויים בקו השיער, זיהום, פגיעה זמנית בעצבוב שרירי הפנים, או שטף דם תת-עורי שעלול להצריך התערבות רפואי לצורך הפסקתו.

למשך כמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח? האם ניתן לחזור עליו?

לכל החיים ואפילו לא ליום אחד – כלומר, מיד לאחר הניתוח אנחנו חוזרים להזדקן באותו קצב אבל אנחנו נראים צעירים ורעננים יותר בכ-5-8 שנים. אפילו 20 שנה אחרי הניתוח מטופלים יראו צעירים יותר, יחסית לבו לא היו עוברים את הניתוח כלל.
חשוב לזכור- שמהרגע בו עור הפנים מתבלה ומזדקן ויחד איתו השרירים שנכנעים לגרביטציה, אין אפשרות אחרת, אלא לסייע לו בניתוח מתיחה כזה. במידה ומתחזקים את העור היטב והתזונה היא מאוזנת, התוצאה עשויה להישמר למשך שנים ארוכות.

נגישות