תפריט

מתי נדרש ניתוח למתיחת פנים?

מומלץ לבצע ניתוח מתיחת פנים, עבור מי שחלה בפניה צניחה מורגשת, באזורים של רקמות הפנים והצוואר, אשר בהם נוצרו עודפים וקפלי עור.

יש לציין, כי צניחתן של הרקמות והיווצרותם של עודפי העור, הם כתוצאה משינויים מורכבים המתחוללים ברקמות הפנים עם העלייה בגיל ועשויות להתבטא בכמה מצבים:

  • דילול חומר בעצמות והספיגה שלהן היוצרות בפנים מראה "חלול", אשר מאפיין אנשים מבוגרים.
  • התמעטות השומן התת־עורי וכניעתו לכוח המשיכה, גורמים לאיבוד נפח באזור עצמות הלחיים, כתוצאה מכך נוצר מראה פנים מאורך ומלבני, זאת בניגוד למראה הפנים הצעירות המתאפיינות במבנה מעוגל והמלא בעיקר באזור עצמות הלחיים.
  • התרופפותן של הרצועות התומכות,  אשר מקבעות את העור לרקמות תת־עוריות, גורמות לצניחתן של רקמות הפנים ויוצרת את קפלי העור כמו למשל קפלים שבין הפה לסנטר, או בין האף לפה.
  • עם הזדקנות העור קיימת התמעטות של סיבי הקולגן והאלסטין המצויים בעורנו והירידה באיכותם, דבר אשר עשוי לפגוע במרקם העור ומיצוקו וליצירת עודפי עור באזורים מסוימים, כמו הצוואר, מתחת לקו הלסת וכד'.

מהי מטרתו של הניתוח?

ניתוח מתיחת פנים הינו הליך כירורגי שמטרתו לתת מענה להזדקנות של העור באזורי הפנים, כאשר, במרבית המקרים, ישולב במתיחה גם אזור הצוואר. אמנם, אי אפשר להחזיר את הזמן לאחור, אך מטרתו של ניתוח הרמת הפנים היא להחזיר אותנו אחורה בזמן כ5-8 שנים תוך החזרת רעננות ושמירת הצורה טבעית.

אילו ניתוחי מתיחת פנים קיימים?

את הניתוחים מחלקים לשני סוגים – מתיחת הפנים המלאה ומתיחת פנים קטנה.

במהלך ניתוח מתיחת פנים מלאה, תהודק רקמת החיבור שעוטפת את שרירי הפנים ויוסרו עודפי העור. לעיתים, אף תידרש הוספת שומן עצמי שמטרתה להשיב לפנים את הנפח שאבד להן בחלוף השנים. סוג זה של ניתוח, המכונה גם "פיסול פנים", מאפשר קבלת מראה צעיר ואסתטי יותר, לא רק של העור, אלא גם של הפנים עצמן.

במצבים בהם עור הפנים אינו רפוי במידה קיצונית והרפיון מתבטא רק במרכז הפנים ועדיין לא הגיע לאזור הצוואר (מצב המאפיין, לרוב, נשים וגברים שגילם בסביבות ה-40), מומלץ לבצע מתיחת פנים קטנה,  ניתוח זה כולל ביצוע שני חתכים בודדים – אחד בקדמת כל אוזן והרמת העור.

האם ניתן לשלב ניתוחים אחרים בניתוח מתיחת פנים?

ניתוחי מתיחת פנים עשה דרך ארוכה מאד בעשורים האחרונים. בעבר, הטיפול היה ממוקד רק ברפיונו של העור ולכן הפתרון המוצע היה, ניתוח מכני שמטרתו רק מתיחת עור הפנים כאשר התוצאה שהתקבלה הייתה מראה מנותח, לא טבעי, מתוח מדי, וחסר הבעה.

כיום, הודות להתקדמות המדע והבנה אנטומית רחבה יותר ברקמות הפנים, התגבשה גישה בה רקמות הפנים והצוואר לא רק נמתחות, אלא גם מורמות והיא מתייחסת לפנים כאל מכלול ולא מסתפקת רק במתיחת העור.

מקובל לשלב בניתוח זה, גם טיפולים משלימים נוספים, כגון : הרמת גבות, ניתוח הרמת עפעפיים, עיבוי השפתיים ועוד, שמטרתם להשיג את התוצאה האופטימאלית – למראה פנים אסתטי, טבעי וצעיר יותר.

מה כוללת פגישת ייעוץ?

במהלך פגישת הייעוץ הראשונית, יבחן הרופא המנתח את עובי עור הפנים, את המרקם, את רמת גמישותו, תוך שימת לב לפרטים נוספים כמו, מבנה הפנים, מיקומם של הקמטים ועומקם, קיומם של עודפי עור ומידת פיזורו של השומן התת־עורי. בהתחשב בגיל ובהיסטוריה הרפואית שלכם, ימליץ המנתח על היקף הניתוח שיאפשר להשיג את התוצאות האופטימאליות. מומלץ לבחור את הרופא המנתח בזהירות ובקפדנות ועל פי המלצות. ניתן לבקש בעת פגישת הייעוץ, גם לראות עבודות קודמות של מטופלי הרופא על מנת לעמוד על איכות התוצאה הסופית.

כיצד מתכוננים לקראת ניתוח כזה?

לפני הניתוח, תידרשו לערוך מספר בדיקות חלקן שגרתיות (כמו בדיקות דם וצילום חזה) וחלקן יקבעו על בסיס ההיסטוריה הרפואית או הנתונים האישיים שלכם, (למשל  מעל גיל 40 ידרשו מטופלים לעבור גם בדיקת אק"ג ובעלי קוצר ראייה ידרשו בבדיקת עיניים).

 

מה הן ההנחיות לפני הניתוח?

בפרק הזמן של חודש לפני הניתוח תדרשו שלא לעשן, מאחר והעישון פוגע באספקת הדם ומגדיל את הסיכון להופעתם של סיבוכים אפשריים.

כמו כן, מומלץ להפסיק כשבועיים לפני הניתוח, ליטול תרופות שנוגדות את קרישת הדם או תוספי מזון למיניהם.

לפני הניתוח תצטרכו להיכנס לצום מוחלט של שש שעות לפחות.

מה צריך לדעת על הרדמה כללית בעת הניתוח?

ניתוח מתיחת פנים מבוצע ברשת מרפאות פרופורציה בהרדמה כללית. לפני הניתוח, מתקיימת פגישה עם הרופא המרדים, אשר במהלכה יתשאל אתכם הרופא לגביי ההסטוריה הרפואית שלכם,למשל: מחלות וניתוחים שעברתם, תרופות שאתם נוטלים בקביעות או לפי צורך וגם על רגישויות לתרופות הידועות לכם. חשוב לא להשמיט שום פרט, אשר עשוי להיות חיוני לצוות הרפואי. בנוסף, תוכלו לשאול את הרופא כל שאלה המטרידה אתכם בנוגע לניתוח.

מהו תהליך הניתוח?

במהלך הניתוח יפריד המנתח את העור מרקמות הצוואר והפנים. החתכים יבוצעו בסמוך לקווי השיער, כשהם עוברים לאורך קדמת האוזן אל חלקה המרכזי, סובבים את תנוך ומתעקלים אל מאחוריו  לתוך קו השיער.

לאחר הפרדת העור מהרקמות, יהדק המנתח את רקמות החיבור אשר נמצאות מתחת לעור ועוטפות את השרירים של הפנים (שכבת ה־SMAS) על פי התכנון המוקדם של הניתוח ובהתאם למבנה הספציפי של פניכם. לעיתים, בשלב זה, יסיר המנתח חלק משכבת ה־SMAS.

במידה וקיימת הצטברות שומן בצוואר תבוצע באזור שאיבת שומן. במקרים בהם קיימים מיתרים אורכיים בצוואר, יהדק המנתח שרירים במרכז הצוואר דרך חתך תת־סנטרי, עודפי העור באזורים השונים יוסרו וכן הלאה. על פי הצורך, יוזרק שומן עצמי באזורים הנזקקים לכך (כמו הלחיים, האזור שבין האף לפה, השקע שבקו הלסת,האף והשפתיים). תאי השומן העצמי מקורם לרוב, בשאיבה שנעשית בבטן התחתונה או מחלקם הפנימי של הירכיים. השומן העצמי משיב את הנפח שאבד לפנים עם השנים ומעניק להם מראה צעיר ורענן.

תהליך ניתוח מתיחת פנים

כמה זמן נמשך ניתוח כזה?

משך הניתוח ינוע בין שעתיים ועד לחמש שעות,  בהתאם למצב המטופל ולמורכבות הניתוח. אחרי הניתוח תישארו למשך לילה בבית החולים, רק לצורך השגחה.

איך מרגישים בימים שמיד לאחר ניתוח מתיחת פנים?

מיד לאחר הניתוח, לרוב לא תחושו כאב בזכות משככי הכאבים שתקבלו בהתאם להוראות הרופא המנתח.

לאחר הניתוח, בעקבות הידוקם של שרירי הצוואר בניתוח, אתם עלולים לחוש תחושת אי נוחות שממוקדת בעיקר באזורי הצוואר וקו הלסת. כמו כן, אתם עלולים לחוות ירידה בתחושה שבעור הפנים באזור הסמוך לאוזניים, באזור הלחיים ובצוואר העליון. תחושה זו חולפת עם הזמן.

אחרי הניתוח עתידים להופיע נפיחויות וסימנים כחולים מנוקדים על עור הפנים, אולם אף הם חולפים לאחר זמן מה. מומלץ לשכב כשהראש מורם ואתם מקפידים על שמירת הצוואר זקוף על מנת לזרז את תהליך התפוגגות הנפיחויות והבצקת.

מומלץ לחפוף את השיער ולנקות במים פושרים ובסבון בעדינות את התפרים בכל יום, החל מכ-24 שעות לאחר הניתוח, כדי לסייע לתהליך ההחלמה של העור.

שטפי דם בולטים ייספגו בהדרגה בגוף במהלך פרק הזמן של השבועיים שאחרי הניתוח. במידת הצורך, תוכלו להסוות אותם באמצעות מייק אפ.

אם אתם צובעים את שיערכם, תצטרכו להימנע מצביעת השיער, לפחות למשך חודש אחד אחרי הניתוח.

האם קיימים סיבוכים אפשריים לניתוח?

כמו כל ניתוח, גם ניתוח מתיחת פנים עלול להיות מלווה בסיבוכים, אם כי סיבוכים מסוג כזה נחשבים לנדירים:

  • המטומה (שטף דם תת־עורי) – גילוי מוקדם של המטומה מאפשר טיפול. דימום מצטבר הגורם לתחושת אי נוחות ולכאבים, יצריך ניקוזו על מנת למנוע היווצרות נמק בעור.
  • זיהום – זיהומים כתוצאה מניתוחי מתיחת פנים נחשבים כנדירים מאד ושכיחותם פחות מ־1%.
  • צלקות קלואידיות – הופעתן של צלקות מעובות אפשרית, אולם מאפיינת בעיקר מנותחים שגוון עורם כהה.
  • הופעת נמק של העור – הגורמים להופעת נמק מסוג זה הם מתיחת-יתר בעור, המטומה או חבישה הדוקה ועישון מאסיבי.
  • פגיעה בעצבי שריר הגבה – סיבוך נדיר שקורה בפחות מ־1% מהמנותחים, ועלול לגרום לצניחתה של הגבה בצד בו מצוי העצב שנפגע. במרבית המקרים, מדובר בפגיעה  החולפת עם הזמן.
  • פגיעה בעצב שריר השפה התחתונה – תופעה זמנית של א-סימטריה של הפה, אשר, ההחלמה היא אינדיבידואלית ובמרבית המקרים, חולפת .

האם מוטלות עלי מגבלות כלשהן לאחר הניתוח?

במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, תידרשו להימנע מכל פעילות גופנית מאומצת, מעישון, ומחשיפה לשמש. כמו כן, יש להימנע גם ממצב בו הראש מורכן. אורך תקופת ההחלמה היא אינדיבידואלית ותלויה בסוג הניתוח שעבר המטופל. לאחר מתיחת פנים קטנה תידרשו לתקופת החלמה של שבוע, בעוד שההחלמה מניתוח מתיחת פנים מלאה הכוללת גם מתיחת הצוואר, יכולה לארוך עד שבועיים.

כמה זמן נשמרות תוצאותיו של הניתוח?

הצלחת הניתוח ותוצאותיו תלויות בסוג העור, לדוגמה אם אתם בעלי עור דק הניסיון מלמד, כי תוצאות הניתוח עתידות להישמר אצלכם למשך פרק זמן ארוך יותר. אולם, ככלל ניתן לומר, שניתוח מתיחת פנים מלא יכול להחזיק מעמד מס' שנים. שמירה על אורח חיים בריא, הימנעות מעישון והימנעות מחשיפה לקרני השמש באופן בלתי מבוקר ובלתי מוגן יסייעו לכם לשמר את תוצאות הניתוח לפרק זמן ארוך.

כמה זמן נשמרות תוצאות של ניתוח מתיחת פנים?

מידע נוסף על הניתוח

ד"ר יעקב בר – מנהל רפואי ברשת מרפאות פרופורציה מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבינלאומי לכירורגיה פלסטית.

האמור לעיל מהווה מידע כללי ראשוני בלבד, אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת רפואית ואינו מתיימר להוות תחליף להתייעצות רפואית מקצועית

שאלות נפוצות

אני רוצה לבצע ניתוח מתיחת פנים, אבל מה אם התוצאה תהיה זמנית בלבד?

בתומו של ניתוח מתיחת פנים, עור הפנים חוזר למצב בו היה לפני מעל לעשור שנים. חשוב לזכור- שמהרגע בו עור הפנים מתבלה ומזדקן, ויחד איתו השרירים שנכנעים לגרביטציה, אין מניעה אלא לסייע לו בדמות ניתוח מתיחה שכזה. במידה ומתחזקים את העור היטב והתזונה היא מאוזנת, התוצאה נשמרת שנים ארוכות.

ניתן לשלב ניתוחים נוספים יחד עם ניתוח מתיחת פנים?

במקרים בהם הרופא ימליץ, ניתן להפוך את מתיחת הפנים לניתוח משולב, במסגרתו הרופא יוכל לשפר את הנראות של הלסת, העפעפיים, האוזניים, האף ואפילו השפתיים.

האם יישארו לי צלקות על הפנים לאחר מתיחת פנים?

לחלוטין לא. הצלקות לאחר ניתוח מתיחת פנים ממוקמות באיזור קו השיער ברקות ומאחורי האוזניים, והן קטנות ומינימאליות ככל שניתן.

מאיזה גיל אפשר לעשות מתיחת פנים?

היות וניתוח מתיחת פנים מיועד לטיפול בקמטים עמוקים ופנים נפולות וחסרות אלסטיות, בדרך כלל גילם של המטופלים המבצעים את הניתוח הוא לפחות 40 ומעלה.

האם טיפול העלמת קמטים יכול להחליף את הניתוח?

לא בכל מקרה. בדרך כלל, מתיחת פנים תבוצע כאשר מדובר בקמטים עמוקים ובנפילת עור משמעותית, שהעלמת קמטים לא יכולה להוות פתרון יעיל מספיק עבורם.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות