תפריט

על הטיפול

נקודת חן היא למעשה מעין בליטה כהה על גבי העור, שגוונה יכול לנוע בין חום שחור ואפילו וורוד כהה, בהתאמה לריכוז המלנין, פיגמנט הצבע, בעור. הכינוי הזה הוא מושג כללי שגור בפי כל המתאר את אותן נקודות קטנות, שברובן המכריע הן אינן מתנה מולדת, אלא מופיעות על הגוף באופן טבעי בעיקר בגיל ההתבגרות. שומה, לעומת זאת, היא מעין גידול שפיר שמאופיין בגבולות ישרים וברורים.

בטרם התחלת הטיפול, חשוב לבצע דגימת ביופסיה מהאזור גם או השומה נראית לכאורה תקינה.

כאמור, להסרת השומות חשיבות אסתטית ובריאותית כאחד. הדגש הבריאותי בעניין הזה הוא כמובן קריטי ועל האדם שעל גופו צצות שומות נוספות באופן ספונטני לגשת מיד לאבחון רפואי הולם, על מנת לשלול נקודות ממאירות ולטפל בהסרתן של השומות הללו באופן נקודתי.

שיטות שונות קיימות היום להסרת שומות ונקודות חן מהעור, כל אחת מתאימה לאדם אחר על פי מאפייני עורו, סוג השומה, מספר הנגעים שרוצים להסיר וכדומה.

בתום התהליך, הופך העור לחף מפגמים ושומות באזורים המטופלים.

פגישת הייעוץ עם הרופא

העלמת השומות והסרתן של נקודות החן יכולים להתבצע במספר שיטות שונות הקיימות היום ברפואה האסתטית, אולם על השיטה הנבחרת יחליט הרופא בייעוץ עם המטופל ובהתאם למצבו הפיזי של העור ושל הנגע עצמו. על המטופל להיות קשוב לעצתו המקצועית של הרופא ולהבין, שכל שיטה של טיפול העומדת בפניו תומלץ לו בהתאם למצבו הפיזי למידת ההצלחה המיטבית, שתתואם על פי הטיפול הספציפי.

מהלך הטיפול

כאמור, את השומות ניתן להסיר באמצעות מספר שיטות:

צריבת נקודות חן ושומות במחט חשמלית – שיטה זו מתאימה לנקודות חן ושומות שאינן בולטות ומתבצעת בהרדמה מקומית בלבד. גם בשיטה זו, בדומה ללייזר, מוסרת השומה בתהליך של צריבה על ידי מחט חשמלית. תופעות הלוואי הן קלות וכוללות רגישות ואדמומיות שחולפים כעבור מספר שעות ולעתים עלולה להיוותר צלקת קלה על העור, שגם היא תיעלם ברוב המקרים עם טיפול נכון ובמשך הזמן. לאחר הטיפול יש להימנע מהרטבת האזור ומחשיפה ישירה לשמש למשך שבועיים לפחות.

הסרת נקודות חן ושומות על ידי חנקן נוזלי – בשיטה זו חושף הרופא את הנגע לחנקן נוזלי, אשר גורם להקפאה של נקודת החן. הקפאה זו ממיתה את תאי נקודת החן או השומה עד להיעלמותה. חסרונותיה של שיטה זו נעוצים בכוויות העור שהיא עלולה להותיר עליו ובכאב היחסי שהמטופל עלול לחשו במהלך הטיפול.

הסרת נקודות חן ושומות בהליך כירורגי – מדובר בניתוח קל המבוצע תחת הרדמה מקומית בלבד. שיטה זו תינקט בהתאם לגודלה ולעומקה של השומה, ולפניה יש ליטול דגימה לביופסיה. בהליך זה מבוצע חיתוך קטן באזור ועל כן, במקרים מסומים ייתכן שיידרשו גם תפרים. בחלק מהמקרים תיוותר צלקת. ההליך קצר ואורך בממוצע כ-20 דקות. בתום הפעולה יש לחבוש את האזור ולחטאו בהמשך להוראות הרופא.

תוצאות

בתום הטיפול ייתכנו סימנים באזור המטופל, אך הם עתידים לחלוף כעבור מספר ימים.

במקרים בהם מדובר בשומה גדולה שהצריכה התערבות כירורגית הכוללת חיתוך ותפרים, תיתכן גם צלקת באזור, שתלך ותתבהר עם הזמן. חשוב לקחת בחשבון מראש שלעתים הופעתה של צלקת במקום הסרת הנגע היא בלתי נמנעת.

החשיבות של איכות הרופא היא קריטית להצלחת טיפול שכזה. רופא מומחה ומקצועי יידע לטפל במקרה באופן עדין וממוקד, עם מינימום סיכונים, סימנים ותופעות לוואי.

יש לשמור על העור באופן קבוע ויום יומי באמצעות מריחת קרם הגנה איכותי והימנעות מחשיפה ישירה לשמש. שומות ונקודות חן קיימות, מומלץ להסתיר מקרני השמש החזקות בשעות הקריטיות ולוודא שאינן מתרבות.

למידע נוסף על הטיפול

המלצות

הרופאים שלנו

מאמרים

פורום

שאלות נפוצות

איך אדע אם יש לי נקודות חן או שעלי לבצע הסרת שומות?

נקודות חן הן מעין בליטה כהה על גבי העור, שגווניהן יכולים לנוע בין חום, שחור או וורוד כהה. שומות הן מעין גידול שפיר שגבולותיהן ישרים וברורים. במידה ואובחנו, ניתן לבצע הסרת שומות לאחר ייעוץ עם הרופא.

מהן השיטות הקיימות להסרת שומות?

קיימות מספר שיטות להסרת שומות: הסרה באמצעות קרן לייזר המתבצעת בהרדמה מקומית בלבד, הסרה באמצעות הליך כירורגי הכולל חתך ותפרים, הסרה באמצעות מחט חשמלית, הליך הדומה בעיקרו להסרה באמצעות מכשיר הלייזר וגם הסרה באמצעות חנקן נוזלי. כמובן שהשיטה נבחרת בהתאם למצב השומות, מיקומן ועוד גורמים.

כיצד עלי לנהוג לאחר הליך הסרת שומות?

לאחר הליך הסרת שומות מומלץ מאוד לשמור על העור באמצעות שרוולים ארוכים, מריחת קרם הגנה איכותי מקרני השמש וכמובן לבדוק על בסיס קבוע שהשומות לא מתרבות.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות