תפריט

מהו ניתוח הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים הוא ניתוח קוסמטי אשר מטרתו היא לטפל באוזניים בולטות במבוגרים, בני נוער, וכמובן שקיים גם ניתוח הצמדת אוזניים לילדים ולניתוח זה אין קשר לאיכות השמיעה ולשיפורה והוא מיועד למי שאינו מרוצה ממראה האוזניים שלו.

מהו ניתוח הצמדת אוזניים?

מה גורם לאוזניים לבלוט?

ישנן מספר סיבות אפשריות לאוזניים בולטות, הראשונה בהן היא גנטיקה, תורשה. סיבות נוספות יכולות להיות חריגות פרטניות במבנה האוזן (כמו קפל באפרכסת האוזן או עודף סחוס) ואפילו צורת השכיבה של התינוק בששת השבועות הראשונים לחייו (בשל רכותו של הסחוס שבאוזניים מיד לאחר הלידה) עלולה להשפיע על צורת האוזן והמרחק שלה מהגולגולת בגילאים הבוגרים יותר.

למי מתאים ניתוח הצמדת אוזניים?

הנורמה האסתטית קובעת כי המרחק בין שלישה העליון של אפרכסת האוזן לבין עצם הגולגולת שמולה צריך לנוע במרחק שבין סנטימטר לסנטימטר וחצי לכל היותר. מרחק העולה על סנטימטר וחצי נחשב למצב של אוזניים בולטות ועלול לגרום למצוקות חבריות ורגשיות ולבעיות של בטחון עצמי לאורך כל חייו של הילד ואף האדם הבוגר. בניגוד לניתוחים אסתטיים אחרים, ניתוח פלסטי באוזניים מומלץ לביצוע בכל גיל, מהילדות, דרך גיל ההתבגרות וכלה בבגרות ובזיקנה.

למי ניתוח כזה איננו מתאים?

ניתוח הצמדת אוזניים הוא ניתוח אסטטי-קוסמטי, שמטרתו טיפול באוזניים בולטות, ולכן, הוא איננו מתאים כדי לפתור בעיות איכות שמיעה, התדרדרות ואובדן השמיעה וכד'. מאחר ומדובר בניתוח המבוצע בילדים בהרדמה מלאה (במבוגרים הוא מבוצע בהרדמה מקומית עם או בלי טשטוש) הוא איננו מתאים לילדים אשר הרדמה מקומית עלולה לגרום לסיכון כלשהו של חייהם. במקרים כאלה, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים לפני הניתוח.

מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים  Ear Pinning ( Otoplasty ) נחשב לניתוח הפלסטי היחיד אותו ניתן לבצע בילדים בני 9 ומעלה, זאת מאחר שלרוב, בגיל זה, צמיחתן של האוזניים מסתיימת והן אינן עתידות להשתנות יותר. למעשה, מעבר הניתוח בגיל זה, מבטיח לחסוך מהילד את ההקנטות ועגמת הנפש בשל אוזניים בולטות אשר עלולות להיות מנת חלקו בשנות בית הספר.

מה קורה בפגישת הייעוץ עם הרופא?

במהלך פגישת הייעוץ עם הרופא, יוסבר למטופל בדיוק מה יבוצע במהלך ניתוח, מהו התהליך שעתיד להתרחש ומהי התוצאה הרצויה. בשלב זה, גם יוסבר למטופל כי גם לא תמיד ניתן להגיע לסימטריה מוחלטת בין שתי האוזניים, המטרה שתושג בניתוח היא הטיפול באוזן או באוזניים הבולטות, ואילו הא-סימטריה (במידה ועדיין תישאר) הינה מינורית ובלתי ניתנת להבחנה.

איזה בדיקות תבוצענה לפני ניתוח הצמדת אוזניים?

האוזן (או האוזניים) העתידות להיות מנותחות תיבדקנה במרפאה לצורך קבלת נתונים כאורך האוזן, רוחבה, הזווית שבין האוזן לבסיס הגולגולת וכן הלאה. המטופל יעבור ספירת דם, בדיקת תפקודי קרישה ובדיקת כימיה מלאה בדם.

כיצד מתכוננים לניתוח הצמדת האוזניים?

מומלץ שלא לעשן שישה שבועות לפני מועד הניתוח. כחודש לפני הניתוח, יש להימנע מנטילת תוספי התזונה אשר עלולים להשפיע על הדם ודילולו (למשל, כמוסות שום, אשכוליות או גינקו בילובה). כשבועיים לפני ביצוע הניתוח, יש להימנע מנטילת תרופות מדללות-דם (כקומדין, אדוויל, נורופן ודומות להן). שלושה ימים לפני הניתוח, גברים מבוגרים בעלי שיער על האוזניים, צריכים לגלח את השיער באזור. בערב שלפני יום הניתוח, יש להתקלח בסבון אנטיספטי, לרחוץ היטב את האוזניים ולהקפיד על שנת לילה טובה. שמונה שעות לפני ביצוע הניתוח, יש להיכנס לצום מלא (הכולל הימנעות מנוזלים, עישון ולעיסת מסטיק).

מהו מהלך הניתוח וכמה זמן הוא נמשך?

משך הניתוח הינו כשעה, ובמהלכו מבצע המנתח את תיקון הפגם במבנה האפרכסת הגורם לבליטת האוזן, בהתאם לדפורמציה הגורמת לבליטתה. ישנם מספר סוגים של ניתוחים לאוזניים בולטות, הניתוח השכיח מתחיל בביצוע חתך בצורת חצי סהר בעור שמאחורי האוזן המנותחת, ומשם, מטופלת האוזן בהתאם לסיבה הגורמת לבליטתה. בסיום הניתוח, המנתח יתפור את החתך בתפרים נמסים, ויחבוש את האוזן בתחבושת הכרוכה סביב ראשו של המטופל. סוג ניתוח אחר, הוא מה שנקרא ״ניתוח לא ניתוח״ שהוא מיועד למצבים קלים של בליטה באוזניים, ומתבצע ע״י חתכים זעירים באוזן, שדרכם מחדירים חוטים מיוחדים לביצוע הפעולה. החתכים האלו בקושי נראים לעין בהמשך, ומהלך ההתאוששות מהניתוח קצר ביותר – מספר ימים בודדים עד שחוזרים לחיים נורמליים.

מהלך ניתוח הצמדת אוזניים בפרופורציה

האם ניתן לבצע את ניתוח האוזניים בהרדמה מקומית?

ניתוח זה נחשב לניתוח קל יחסית והוא מבוצע במבוגרים בהרדמה מקומית, לעיתים, בליווי של טשטוש. רק במטופלים-ילדים צעירים שלא ניתן לצפות מהם לשכב בשקט במהלך הניתוח (ובמקרים קיצוניים אצל מבוגרים) יבוצע הניתוח בהרדמה כללית.

האם יתכן כי אוזן שנותחה עלולה לשוב ולבלוט?

פרק הזמן של החודש-שישה שבועות לאחר הניתוח נחשב לקריטי מאספקט זה. ולכן, כדי למנוע את חזרת הסחוס למקומו, יש לחבוש בלילות בזמן השינה למשך כחודש ימים לאחר הניתוח סרט-ראש הדומה לסרט בו משתמשים שחקני הטניס. חבישת הסרט גורמת ללחץ על האפרכסת והצמדתה לראש באופן שיבטיח את הישארותה במיקומה החדש והמתוקן.

האם הצלקות נראות לעין לאחר ניתוח הצמדת האוזניים?

לא, החיתוך מבוצע בעור שמאחורי האוזן ובמיקום נסתר, כך שגם תספורת קצוצה וגם שיער אסוף אינם חושפים אותו לעין.

כיצד מטפלים בכאבים שלאחר הניתוח?

מיד לאחר הניתוח, המטופל מקבל מרשם למשככי כאבים שמטרתם להקל על הכאבים שעלולים להופיע. לרוב, המדובר באופטלגין, אדוויל פורטה או כל משכך כאבים אחר, אותו יקבעו המנתח או הרופא שלכם, בהתאם למצבכם הרפואי הכללי.

איך שבים לשגרה אחרי ניתוח הצמדת אוזניים?

התחבושות תוסרנה במרפאה בפרק זמן שבין ארבעה ימים לשבוע לאחר הניתוח. בימים אלה, יש להקפיד מאד לשמור על ההיגיינה שלהן ולא להרטיב אותן. לאחר הסרת התחבושות, עדיין אזור הניתוח עלול להיות נפוח מעט ולהכיל שטפי דם, אולם תופעות אלה עתידות לחלוף מעצמן מספר ימים לאחר מכן.

מה כוללת החלמה מניתוח הצמדת אוזניים?

לאורך החודש הראשון שלאחר הניתוח יתרחש תהליך החלמה ראשוני של הסחוס והחתך שבוצע בעור. בשבועיים הראשונים, אם ניתן, מומלץ מאד להשתמש בסרט הראש אשר מצמיד את האוזניים לגולגולת בכל שעות היממה, יום ולילה. לאחר מכן, ניתן להסתפק בחבישתו בלילה. התפרים מתמוססים מעצמם לאחר כחודש, ולכן, אין צורך בהוצאתם במרפאה. בחלק מהמקרים, על מנת למנוע זיהום, יינתן טיפול באנטיביוטיקה למשך שלושה הימים שלאחר הניתוח ובליעת משככי הכאב תתבצע בהתאם להנחיות הרופא ועל פי הצורך. לאחר הסרת החבישה, יש לבצע שטיפות יומיות עדינות של האזור בסבון אנטיספטי, ולאחר הייבוש העדין, מריחת משחה אנטיביוטית. יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת שישה שבועות לאחר הניתוח. ביקורות תתבצענה לאחר שבוע, חודש, שלושה חודשים, חצי שנה, ולאחר מכן, פעם בשנה, לפי הנחיית המרפאה.

מהם הסיבוכים האפשריים לאחר הניתוח כזה?

מאחר ומדובר בניתוח קל למדי, סיבוכים לאחר ניתוח הצמדת אוזניים עלולים להתגלות רק לעתים רחוקות. סיבוכים אפשריים יכולים להיות התפתחות של צלקת בולטת (קלואידית) בחתך שמאחורי האפרכסת, התרופפות-מה של התפרים שעלולה לגרום לתוצאות להיות פחות טובות מהמצופה, התפתחות של זיהום בסחוס או בחתך, שטף דם תת-עורי באזור (לרוב,חולף ללא טיפול), חוסר סימטריה קלה בין שתי האוזניים וחוסר תחושה קלה החולף מעצמו תוך פרק זמן לא ארוך.

מתי ניתן לראות את תוצאות הניתוח?

למעשה, את שינוי הזווית של האוזן ושינוי המרחק שלה מהגולגולת ניתן לראות מיד לאחר הניתוח, עוד בטרם האוזן נחבשת על ידי הרופא. אבל, על מנת לראות אותה במצבה הסופי, יש להמתין להחלמה המלאה, היעלמותם של שטפי הדם וירידת הנפיחות. כך שהאוזן תיראה במיטבה בסביבות כחודש או שישה שבועות לאחר ביצוע ניתוח הצמדת אוזניים.

מתי רואים את התוצאות של ניתוח הצמדת אוזניים?

שאלות נפוצות

יש לי אוזניים ממש בולטות. האם ניתוח הצמדת אוזניים יהיה משמעותי עבורי?

לא משנה מה מצבם הנתון של האוזניים לפני הניתוח, רופא מיומן ומנוסה יוכל לבצע ניתוח הצמדת אוזניים בצורה מושלמת ולהתאימם לפנים.

האם במסגרת ניתוח הצמדת אוזניים אפשר גם להקטין את האוזניים?

ברוב המקרים לא מומלץ וגם לא ניתן. במסגרת ניתוח הצמדת אוזניים ישנה אפשרות לנתח את איזור התנוך ולהקטין אותו במידה שתורמת לאיזון פרופורציונאלי ביחס לפנים, אבל באישורו המוסמך של רופא מקצועי לנושא זה בלבד.

חשוב לי שלא יישארו לי צלקות ליד הפנים אחרי ניתוח הצמדת אוזניים, זה אפשרי?

בניתוח הצמדת אוזניים מהסוג הזה קיימות צלקות מאחורי האוזניים בלבד. הן אינן נראות לעין גם אם השיער יהיה אסוף או קצוץ לגמרי.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות