תפריט

למי מתאים ניתוח הרמת חזה?

ניתוח הרמת חזה מתאים לנשים אשר סובלת משדיים נפולים על פי ההגדרה הרפואית המקובלת – שהיא מיקום הפטמה והעטרה ביחס לקפל השד. כאשר הפטמה והעטרה נמצאות מתחת לקפל השד, אזי מדובר בצניחת השדיים ובמצב זה ניתן בהחלט לנתח ולהרים את החזה. במצב בו הפטמה והעטרה מצויות מעל קפל השד, לא מדובר בצניחה של השד ומראה השדיים. כמו כן, זהו המקום להגיד כי הניתוח יתאים עבור נשים שלא מתכננות הריונות, שכן על אף שניתן בהחלט להיכנס להריון וללדת לאחר הניתוח, ישנם סיכויים שתוצאות הניתוח ייפגעו מעט לאחר לידה.

שאלות נפוצות

כן. על אף שהסיכויים לצניחה של השדיים גדולים יותר עבור נשים בעלות חזה גדול, גם חזה קטן עלול לצנוח ולהצריך ניתוח הרמת חזה. כוח המשיכה, גנטיקה וגם הנקות הם כמה מהאלמנטים שיתרמו לכך ולכן גם אצל נשים בעלות חזה קטן לעתים יש צורך בניתוח הרמת חזה .

תוצאות ניתוח הרמת חזה צפויות להישמר לשנים רבות. יש לזכור כי הגורמים המשפיעים על צניחת החזה אינם מתבטלים (גנטיקה, הזדקנות) וכן לקחת בחשבון פרמטרים שונים כמו לדוגמה גמישות העור שמשתנה עם השנים, הירושות הגנטיות וגם דיאטות ולידות שמכריעות גם הן את מידת הישמרותה של התוצאה. זוהי הסיבה שרצוי לעבור את הניתוח לאחר שסיימת עם הנקות, לאחר בגרות מלאה ובמשקל יציב.

חד משמעית לא. אל תבני על זה בכל מה שקשור לניתוח הרמת חזה. נראותם הפיזית של סימני המתיחה על העור יכולים להשתפר, אבל לחלוטין לא להיעלם.

גם בניתוח הרמת חזה ישנו צורך במנוחה וחשוב לשים לב שגם כאן אסורה פעילות מאומצת ויש להישמע להוראות הרופא בכל הנוגע להתנהלות בשבועות שלאחר הניתוח.

ההמלצה של המומחים שלנו היא להמתין לפחות כ-6 חודשים לאחר הלידה או סיום ההנקה.

לכל השאלות הנפוצות

פגישת ייעוץ עם הרופא

בשלב הייעוץ הראשוני, יוודא הרופא על פי הפרמטרים המקובלים כי אכן המועמדת סובלת מצניחת שד ומתאימה לניתוח וכן ימדוד את השדיים ויבחן אותם בהתאם למשתנים השונים: צורה, גודל, מבנה, סוג העור ומצבו, גיל ונתונים פיזיולוגיים של המטופלת. הרופא יאבחן גם את רמת הצניחה של החזה בהתאם למראה השדיים הכללי ושל מיקומה של הפטמה, ולאחר מכן יערוך תיאום ציפיות בנוגע לתוצאה הרצויה וייתן את חוות דעתו המקצועית. מטופלות עם היסטוריה רפואית או מעל גיל 40 יידרשו בחלק מהמקרים לעבור בדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח. מי שמתכוונת להניק בעתיד צריכה ליידע על כך את הרופא (הודות לטכניקות חדישות בהן נעשה שימוש בניתוחי הרמת חזה, ברוב המקרים ההנקה תתאפשר לאחר הניתוח).

מה גורם לשדיים לצנוח?

שלבי צניחת חזהצניחה של השדיים יכולה להיגרם מסיבות שונות, כגון הריונות ולידות, הנקה, ירידה קיצונית במשקל, שינויים הורמונאליים וגם כוח הכבידה, אשר משפיעים במשך השנים על שדי האישה. בנוסף, מי שנושאת תכונות תורשתיות של מבנה חזה נפול, תהיה בעלת סיכוי גבוה לסבול מחזה נפול ביחס לנשים אחרות. צניחת השד נגרמת כאשר ישנה ירידה ברקמת השד והעור מאבד מגמישותו. כך השדיים מאבדים את זקיפותם וצונחים.

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואורך בין שעה וחצי לשלוש שעות וחצי. את הניתוח ניתן לבצע על ידי מספר טכניקות שונות בהתאם למצב השדיים ורמת הצניחה. במקרים בהם צניחת השד היא מינימלית או מתונה, ניתן להרים את השד באמצעות שתל סיליקון שיוסיף נפח לשד ועל ידי כך גם ירים אותו. שיטה זו מאפשרת השארת צלקת מינימלית מסביב לעטרה ועוד צלקת בלתי נראית בקפל השד. כאשר מדובר בצניחה משמעותית עם המון עור רפוי, החדרת שתל לא תהיה אפקטיבית ויש צורך במשיכה של רקמות ועור כלפי מעלה. טכניקה זו מתבצעת על ידי חיתוך בצורת עוגן העוקב אחר קווי המתאר של השד. בניתוח מתבצעת גם הסרה של עודפי עור והידוק של הרקמות. במקרים רבים, הרמת חזה תתבצע בשילוב הגדלת חזה או הקטנת חזה, בהתאם לרצון המטופלת ונתוניה.

החלמה

ההחלמה אחרי ניתוח הרמת חזה נחשבת למהירה יחסית. כיוון שהניתוח מתבצע ברקמת העור והשומן התת-עורי, וללא פגיעה בשרירים או בדופן בית החזה, בדרך כלל לא צפויים להיות כאבים אחרי הניתוח. אם בכל זאת יש כאבים, ניתן לטפל במשככי כאבים בכפוף להמלצת הרופא. לאחר הניתוח מולבשת חזייה רפואית, אותה יש ללבוש למשך חודש ימים, גם בשעות הלילה. כעבור יום ניתן כבר להתרחץ במים פושרים (ולא לשפשף את המקום). מומלץ להשתמש בקרם לחות למי שסובלת מעור יבש, אך להימנע ממריחה באזור התפרים. בחודש הראשון שלאחר הניתוח יש להימנע מהרמה של חפצים, מפעילות מאומצת וממגע עם האזור המטופל

נגישות