תפריט

למי מתאים ניתוח הרמת חזה?

ניתוח הרמת חזה מתאים לנשים אשר סובלות משדיים נפולים על פי ההגדרה הרפואית המקובלת – שהיא מיקום הפטמה והעטרה ביחס לקפל השד.

כאשר הפטמה והעטרה נמצאות מתחת לקפל השד, אזי מדובר בצניחת השדיים ובמצב זה ניתן בהחלט לנתח ולהרים את החזה. במצב בו הפטמה והעטרה מצויות מעל קפל השד, לא מדובר בצניחה של השד ומראה השדיים.

כמו כן, זהו המקום להגיד כי הניתוח יתאים עבור נשים שלא מתכננות הריונות, שכן על אף שניתן בהחלט להיכנס להריון וללדת לאחר הניתוח, ישנם סיכויים שתוצאות הניתוח ייפגעו מעט לאחר לידה.

נשים המעוניינות לבצע הרמת חזה אחרי לידה – מומלץ שימתינו כחצי שנה לאחר הלידה, או סיום ההנקה.

פגישת ייעוץ עם הרופא

בשלב הייעוץ הראשוני, יוודא הרופא על פי הפרמטרים המקובלים כי אכן המועמדת סובלת מצניחת שד ומתאימה לניתוח וכן ימדוד את השדיים ויבחן אותם בהתאם למשתנים השונים: צורה, גודל, מבנה, סוג העור ומצבו, גיל ונתונים פיזיולוגיים של המטופלת.

הרופא יאבחן גם את רמת הצניחה של החזה בהתאם למראה השדיים הכללי ושל מיקומה של הפטמה, ולאחר מכן יערוך תיאום ציפיות בנוגע לתוצאה הרצויה וייתן את חוות דעתו המקצועית כך שהמטופלת גם תבין איך עושים הרמת חזה באופן המותאם לה.

מטופלות עם היסטוריה רפואית או מעל גיל 40 יידרשו בחלק מהמקרים לעבור בדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח. מי שמתכוונת להניק בעתיד צריכה ליידע על כך את הרופא (הודות לטכניקות חדישות בהן נעשה שימוש בניתוחי הרמת חזה, ברוב המקרים ההנקה תתאפשר לאחר הניתוח).

מה גורם לשדיים לצנוח?

צניחה של השדיים יכולה להיגרם מסיבות שונות, כגון הריונות ולידות, הנקה, ירידה קיצונית במשקל, שינויים הורמונאליים וגם כוח הכבידה, אשר משפיעים במשך השנים על שדי האישה.

בנוסף, מי שנושאת תכונות תורשתיות של מבנה חזה נפול, תהיה בעלת סיכוי גבוה לסבול מחזה נפול ביחס לנשים אחרות. צניחת השד נגרמת כאשר ישנה ירידה ברקמת השד והעור מאבד מגמישותו. כך השדיים מאבדים את זקיפותם וצונחים.

 

אורך החלמה - ניתוח הרמת חזה

בהחלמה של ניתוח הרמת חזה כמו בניתוחים אחרים, חשוב להיות במנוחה, אסור להתאמץ בפעילות אינטנסיבית מדי וכדאי להשמע להוראות הרופאים בנוגע להתנהלות בשבועות שאחרי הניתוח.

בהשוואה לניתוח הגדלת חזה, אפשר לומר שמדובר בהליך החלמה דומה כאשר ההחלמה הראשונית היא של חודש לערך, וההחלמה המלאה היא עד שמקיימים פעילות מלאה (גם ספורטיבית) – 3 חודשים.

כמובן שזמני ההחלמה משתנים בין מטופלת למטופלת. בניתוח מסוג זה, מבצעים חיתוך נוסף ועל כן הפצע והצלקות מתרפאים בהבדל של שבוע יותר מניתוח אחר. הכאבים בהשוואה לניתוח הגדלת חזה הינם אותם הכאבים.

הרדמה בניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה עם שתל דומה בתהליך שלו לניתוח הגדלת חזה כאשר הוא מבוצע בהרדמה כללית בבית החולים עם הסבר מפורט לפני הניתוח, על תקופת ההחלמה ותיאום ציפיות כמובן. הניתוח נמשך שעתיים וחצי לערך (תלוי במורכבות של הניתוח, במיומנות הצוות ובסוג ההרמה). ניתוח הרמת חזה לא נחשב לניתוח ארוך וההרמה מתבצעת עם חיתוך והסרה של עודפי עור.

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואורך בין שעה וחצי לשלוש שעות וחצי. את הניתוח ניתן לבצע על ידי מספר טכניקות שונות בהתאם למצב השדיים ורמת הצניחה. במקרים בהם צניחת השד היא מינימלית או מתונה, תתבצע הרמת חזה עם שתלים וניתן להרים את השד באמצעות שתל סיליקון שיוסיף נפח לשד ועל ידי כך גם ירים אותו.

שיטה זו מאפשרת השארת צלקת מינימלית מסביב לעטרה ועוד צלקת בלתי נראית בקפל השד. כאשר מדובר בצניחה משמעותית עם המון עור רפוי, החדרת שתל לא תהיה אפקטיבית ולכן תתבצע הרמת חזה ללא שתלים ויש צורך במשיכה של רקמות ועור כלפי מעלה.

טכניקה זו מתבצעת על ידי חיתוך בצורת עוגן העוקב אחר קווי המתאר של השד. בניתוח מתבצעת גם הסרה של עודפי עור והידוק של הרקמות. במקרים רבים, הרמת חזה תתבצע בשילוב הגדלת חזה או הקטנת חזה, בהתאם לרצון המטופלת ונתוניה.

החלמה ניתוח הרמת חזה

ההחלמה אחרי ניתוח הרמת חזה נחשבת למהירה יחסית. כיוון שהניתוח מתבצע ברקמת העור והשומן התת-עורי, וללא פגיעה בשרירים או בדופן בית החזה, בדרך כלל לא צפויים להיות כאבים אחרי הניתוח.

אם בכל זאת יש כאבים, ניתן לטפל במשככי כאבים בכפוף להמלצת הרופא. לאחר הניתוח מולבשת חזייה רפואית, אותה יש ללבוש למשך חודש ימים, גם בשעות הלילה. כעבור יום ניתן כבר להתרחץ במים פושרים (ולא לשפשף את המקום).

מומלץ להשתמש בקרם לחות למי שסובלת מעור יבש, אך להימנע ממריחה באזור התפרים. בחודש הראשון שלאחר הניתוח יש להימנע מהרמה של חפצים, מפעילות מאומצת וממגע עם האזור המטופל

שאלות נפוצות

יש לי חזה קטן. האם הוא עלול לצנוח ולהצריך ניתוח הרמת חזה?

כן. על אף שהסיכויים לצניחה של השדיים גדולים יותר עבור נשים בעלות חזה גדול, גם חזה קטן עלול לצנוח ולהצריך ניתוח הרמת חזה. כוח המשיכה, גנטיקה וגם הנקות הם כמה מהאלמנטים שיתרמו לכך ולכן גם אצל נשים בעלות חזה קטן לעתים יש צורך בניתוח הרמת חזה .

האם לאחר ניתוח הרמת חזה הוא נשאר לנצח במקומו החדש?

תוצאות ניתוח הרמת חזה צפויות להישמר לשנים רבות. יש לזכור כי הגורמים המשפיעים על צניחת החזה אינם מתבטלים (גנטיקה, הזדקנות) וכן לקחת בחשבון פרמטרים שונים כמו לדוגמה גמישות העור שמשתנה עם השנים, הירושות הגנטיות וגם דיאטות ולידות שמכריעות גם הן את מידת הישמרותה של התוצאה. זוהי הסיבה שרצוי לעבור את הניתוח לאחר שסיימת עם הנקות, לאחר בגרות מלאה ובמשקל יציב.

האם ניתוח הרמת חזה יעלים את סימני המתיחה שעליהם?

חד משמעית לא. אל תבני על זה בכל מה שקשור לניתוח הרמת חזה. נראותם הפיזית של סימני המתיחה על העור יכולים להשתפר, אבל לחלוטין לא להיעלם.

האם ההחלמה לאחר ניתוח הרמת חזה ארוכה יותר מזו של ניתוח הגדלת חזה?

גם בניתוח הרמת חזה ישנו צורך במנוחה וחשוב לשים לב שגם כאן אסורה פעילות מאומצת ויש להישמע להוראות הרופא בכל הנוגע להתנהלות בשבועות שלאחר הניתוח.

אני לאחר לידה ומסיימת בקרוב להניק. מתי אוכל לעבור ניתוח להרמת חזה?

ההמלצה של המומחים שלנו היא להמתין לפחות כ-6 חודשים לאחר הלידה או סיום ההנקה.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות