תפריט

חומצה היאלורונית - מהי?

מדובר בחומר טבעי המיוצר בגופנו ונמצא ברקמות הגוף השונות. זו מולקולה ארוכה (רב-סוכר) בעלת יכולת אלסטית משמעותית: היא מסוגלת לחבור למולקולות של מים, וליצור נפח גדול מאד, עד פי אלף ממשקלה. עם חלוף השנים, אותה חומצה השומרת על העור גמיש וחיוני, ומחדשת ומזינה אותו – הולכת ופוחתת. הלחות הטבעית נעלמת,  הנפח מתמעט ואת התוצאות הנראות לעין כולנו מכירים: עור יבש וחסר חיות, זרוע קמטים בעיקר במצח, בין הגבות, בצידי הפה והאף, ומעל ומתחת לשפתיים.

קצב הזדקנות העור מושפע מגורמים שונים ומגוונים: גנטיקה ואורח חיים (עישון, שינה מועטה, חשיפה מוגזמת לשמש ועוד). את החומצה מכירים בתעשיית היופי כבר מעל 20 שנה ועקב תכונותיה הייחודיות, בצירוף העובדה שמדובר בחומר טבעי ובטוח לשימוש, היא הפכה למרכיב משמעותי במגוון טיפולים למילוי קמטים והענקת נפח לאזור הפנים, בצד טיפולים אסתטיים נוספים.

החומר המופק במעבדות הוא כמעט טהור (לא קיימת חומצה תעשייתית טהורה לחלוטין). קיימות חומצות ברמות ניקיון שונות, וחשוב לדעת שאיכות הטיפול ותוצאותיו, כולל הזמן שהתוצאות תחזקנה מעמד – כל אלה נגזרים בראש ובראשונה מאיכות החומצה (רמה LEVEL 3 היא הנקייה ביותר).

חומצה היאלורונית - מילוי קמטים
אחרי טיפול בחומצה היאלורונית | לפני
חומצה היאלורונית – מילוי קמטים
אחרי טיפול בחומצה היאלורונית | לפני
חומצה היאלורונית – מילוי קמטים
אחרי טיפול בחומצה היאלורונית | לפני

על טיפולי ההזרקות

טיפול הזרקת חומצה היאלורונית בא להחליף את הייצור הטבעי של החומרים המחדשים את העור.

החומר המוזרק סופח מים וממלא את הקמט, מחזיר את הנפח והגמישות לעורנו ומעניק מראה מתוח, רענן וצעיר לאזור המוזרק. מדובר בהליך הנמשך דקות אחדות ואת התוצאות ניתן לראות מיד.

חשוב להתייחס להזרקת חומצות היאלורוניות כאל טיפול רפואי (ולא קוסמטי), ומתוך גישה זו הטיפול במרפאות שלנו מבוצע אך ורק ע"י רופאים, כמתחייב בחוק. (החוק בישראל מתיר אך ורק לרופאים לבצע הזרקות למילוי קמטים).

למי מתאים הטיפול?

בניגוד למה שמקובל לחשוב, מומלץ להתחיל לטפל כאקט מונע, עוד בטרם הקמטים מתחילים להיווצר.
אנשי המקצוע שלנו ממליצים להתחיל בגילאים 30-35, בגיל בו פוחת הייצור הטבעי של החומצה ההיאלורונית והעור מתחיל לאבד מגמישותו הטבעית.
בשלב זה, בו השומן התת-עורי מתחיל להצטבר, ניתן למנוע את הופעת השקעים והקמטים בגיל מאוחר יותר. הטיפול יעיל במיוחד למניעת קמטי הבעה הנוצרים בחלק העליון של הפנים, כתוצאה מתנועת שרירי הפנים.
יחד עם זאת, אפשר בהחלט להתחיל גם בגיל מבוגר יותר, על-מנת לשקם את העור ולמלא קמטים ושקעים שכבר נוצרו. הניסיון מלמד שניתן להגיע לתוצאות מרשימות גם לאחר גיל ארבעים.
למעשה, הפניות הרבות ביותר לטיפול זה מגיעות לאחר שהקמטים והשקעים כבר בולטים לעין.
ככלל, נכון לומר שאין גיל מינימלי או מקסימלי לביצוע ההזרקות, והדבר תלוי כאמור במצב העור של כל מטופל ומטופל. ישנם אנשים שאצלם ניתן לראות קמטי הבעה, שקעים וקמטוטים כבר בגילאי ה-30 המוקדמות, ולעומתם אנשים עם פנים חלקות ומלאות נפח, שחצו כבר את גיל ה-50.
על כן, מועד תחילת הטיפולים, כמות החומר ופרמטרים נוספים נקבעים באופן אישי לכל מטופל.

חומצה היאלורונית – מילוי קמטים
אחרי טיפול בחומצה היאלורונית | לפני

חומצות היאלורוניות - המותגים

בתחום הטיפולים למילוי קמטים, יש חשיבות רבה לשימוש במותגים המובילים בעולם האסתטיקה.
מדובר בחברות בודדות שהשקיעו מאמצים יוצאי דופן של מחקר ופיתוח בחזית הטכנולוגיה, והגיעו לחומר איכותי ברמת הניקיון הגבוהה ביותר (LEVEL 3), איכות צילוב מקסימלית וכמות BDDE מינימלית.
שילוב שלושת האלמנטים הללו מעניק לחומר את היכולות למלא נפח ביעילות ולאורך זמן – וכפועל יוצא להבטיח תוצאות יעילות הנשמרות לאורך זמן.
הרופאים שלנו עושים שימוש אך ורק במותגים הבאים, המובילים בשוק ובעלי תווי תקן מחמירים (משרד הבריאות הישראלי, ה- FDA האמריקאי וה- CE האירופאי):
STYLAGE (סטילאז')
TEOSYAL (טאוסיאל)
RADIESSE (רדיאס)

SCULPTRA (סקולפטרה)

פגישת הייעוץ

ראשית מתקיימת פגישת ייעוץ מקדימה
מדובר בשלב הכרחי בו יבחן עורו של המטופל, ויותאם לו חומר המילוי המתאים מתוך מגוון החומרים בהם משתמש הצוות המקצועי ברשת (מותגי-על בלבד, שהוזכרו בסעיף הקודם).

לאחר שיבדק סוג עורו של המטופל ומצבו (ובכלל זה עוביו של העור, גילו, גמישותו ועומק הקמטים) יקבל המטופל הסבר על ההליך. האזור המטופל יצולם לשם בקרה ומעקב אחר התקדמות הטיפול.

היכן מתבצע הטיפול?

היות והטיפול מבוצע ע"י רופא בלבד, כמתחייב בחוק, ההזרקות עצמן מתבצעות במרפאה, ואורכות מספר דקות.

מהלך הטיפול

הזרקת החומצה ההיאלורונית אורכת בין 10 ל-20 דקות בלבד ומבוצעת במרפאה.
הרופא בוחר את החומר הרצוי (מתוך המותגים נושאי תווי התקן המחמירים), על פי עובי העור, עומק הקמטים ופרמטרים נוספים.

קיימות חומצות שונות (דלילות או סמיכות לטיפול בקמטים שטחיים או עמוקים, בהתאמה). כל זאת על-מנת להגיע לתוצאה אופטימלית ומחמיאה, שתישאר זמן רב.
במהלך הטיפול הרופא מזריק את החומר ישירות לתוך הקמט בעזרת מחט קנולה (מחט גמישה ודקה במיוחד).
לאחר שהוחדרה החומצה לתוך העור, היא מתחברת עם מולקולות מים ובכך יוצרת נפח שממלא את הקמט ומחליק אותו. היות ומדובר בחומר הנמצא בעור באופן טבעי,

מדובר בהליך בטוח וללא תופעות לוואי למעט אדמומיות קלה לאחר הטיפול, החולפת בדרך-כלל בתוך דקות.
לאחר מכן יכול המטופל לחזור מיד לשגרת יומו.
לעתים נדרשים מספר טיפולי הזרקות. הדבר נקבע לפי מצב העור המטופל וכמות החומר הנדרשת. במצב כזה, יבוצעו טיפולים נוספים במרווחים של חודש ימים.
לרוב, התוצאות מחזיקות מעמד למשך תקופה של כשנה (תלוי בתכונות הספציפיות של עור המטופל/ת).

תוצאות הטיפול

התוצאה ניכרת לעין מיד בתום הטיפול. העור נראה מתוח, צעיר ורענן, השקעים והקמטים מורגשים הרבה פחות, וניכר שיפור במראה הפנים הכללי.

פיסול פנים בחומצה היאלורונית רשת מרפאות פרופורציה פיסול פנים בחומצה היאלורונית רשת מרפאות פרופורציה

 

לעתים נדרשת סדרה של טיפולים עד להשלמת החדרת הכמות המומלצת במלואה, והגעה לתוצאה הרצויה.
היה ונותר חומר במזרק, הוא יישמר עבור המטופל לצורך טיפול תיקון ומילוי עתידי, במידת הצורך.
התוצאות נשמרות לתקופה של כשנה, שבמהלכה החומצה נספגת בעור באופן טבעי.

משום שמדובר בחומרי מילוי טבעיים, הם משתלבים בתאי העור והגוף מגיב אליהם בצורה טובה. החומרים במשך הזמן נספגים ברקמות הטבעיות בגוף,

ולכן, על מנת לשמור על התוצאה יש לחזור שוב על הטיפול לאחר מספר חודשים. מילוי העלמת קמטים הנו טיפול בטוח ויעיל, שתוצאותיו מרשימות.

שאלות נפוצות

מהי חומצה היאלורונית?

מדובר במולקולה ארוכה (רב-סוכר) המופקת באופן טבעי ע"י גופנו, אך ייצור החומר הולך ופוחת ככל שמתבגרים ומזדקנים. חומר זה מעניק גמישות וחיוניות לעור, והוא מסוגל למלא נפח באופן יעיל עד מאד (עשוי לספוח מים עד פי אלף ממשקלו), כתוצאה מכך פנים מבוגרות עם נפילת טונוס והיווצרות קמטים מקבלות מראה צעיר ורענן יותר. בנוסף, חומצה היאלורונית מעודדת את הפיברובלסטים ליצור קולגן חדש, ומסיבה זו כבר למעלה מ-20 שנה משתמשים בחומצה ההיאלורונית בתעשיית היופי.

לכל אחד מותר להזריק חומצה היאלורונית?

בפירוש לא. החוק בישראל קובע באופן מדויק מי הם הרשאים להזריק חומרים למילוי קמטים ונפחים, היות ומדובר בפעולה זעיר-פולשנית, שבמהלכה מוחדר חומר לתוך העור. על-פי המחוקק הישראלי, רופאים בלבד רשאים לבצע הזרקות מסוג זה. כלומר, אדם שמבצע טיפולי הזרקות אלה ואינו רופא - עובר על החוק.

איך אפשר לוודא שהחומר שאנו מזריקים הוא איכותי?

ראשית, כדאי לוודא שאתם משתמשים במותג ידוע, עם כל היתרונות שבכך כמתואר בתשובה הבאה. דבר נוסף, יש לשים לב שהמזרק הינו חדש והוא מגיע באריזתו המקורית. כך תדעו שהחומר המוזרק לעורכם נושא תו תקן מחמיר האירופאי או האמריקאי ושל משרד הבריאות הישראלי במקביל. במידה והשתמשתם בחומר לא ידוע - קיים בכך סיכון שהטיפול לא יהיה אפקטיבי (במקרה הפחות גרוע), או אפילו מסוכן (במקרה הרע) - במקרים מסוימים עד כדי גרימת נזק לעור, לעצבים ולשרירי הפנים. לכן חשוב להקפיד שאכן החומר המוזרק לפניכם הוא איכותי ומגיע באריזה מקורית ואטומה.

מהו היתרון במותגים הידועים?

חשיבות השימוש במותגי האיכות של חומצה היאלורונית הינה גדולה מאד, היות ומדובר בחומר רפואי שמוזרק לעורכם. מותגים אלה נמצאים תחת פיקוח מתמיד ונושאים תוי תקן מחמירים של הגופים החשובים ה- FDA האמריקאי וה- CE האירופאי והאמ"ר הישראלי כמו כן, לחומצות של מותגי האיכות יש את רמת הניקיון הגבוהה ביותר (LEVEL 3), המאפשרת תוצאות מיטביות בטיפולי מילוי הקמטים והנפחים. מסיבות אלה, ההקפדה על השימוש במותגי האיכות, מבטיחה מקסימום יעילות לטיפול - בצד סיכון מינימלי. בין המותגים הידועים: STYLAGE, TEOSYAL או JUVEDREM (חברת פרופורציה מקפידה על שימוש במותגים אלה). לצערנו, קיימים מקרים בהם חיקויים מגיעים, בין השאר, מהמזרח הרחוק. מזרקים אלה מלאים לעתים בחומר בלתי ידוע, ועל מנת להטעות את הצרכן הם ארוזים באריזות דומות ומועתקות למותגים הידועים (לפעמים תוך שינוי אות אחת)! כאמור, השימוש במזרק לא מקורי עשוי להוות סכנה של ממש.

מדוע חשוב שהמזריק יהיה רופא?

להבדיל מטיפולי יופי חיצוניים, הזרקת חומצה היאלורונית הינו טיפול זעיר-פולשני, ומבוצע באזורים צפופי עצבים ושרירי-פנים. דבר זה מצריך הבנה רפואית ולכן חשוב מאד שהטיפול יבוצע ע"י אדם בעל השכלה רפואית. על-כן קבע המחוקק הישראלי שטיפול זה מותר לביצוע רק ע"י רופאים, וברשת מרפאות פרופורציה טיפולי ההזרקות מבוצעים אך ורק על ידי רופאים.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות