תפריט

מהי חומצה היאלורונית?

מדובר במולקולה ארוכה (רב-סוכר) המופקת באופן טבעי ע"י גופנו, אך ייצור החומר הולך ופוחת ככל שמתבגרים ומזדקנים.
חומר זה מעניק גמישות וחיוניות לעור, והוא מסוגל למלא נפח באופן יעיל עד מאד (עשוי לספוח מים עד פי אלף ממשקלו), כתוצאה מכך פנים מבוגרות עם נפילת טונוס והיווצרות קמטים מקבלות מראה צעיר ורענן יותר. בנוסף, חומצה היאלורונית מעודדת את הפיברובלסטים ליצור קולגן חדש, ומסיבה זו כבר למעלה מ-20 שנה משתמשים בחומצה ההיאלורונית בתעשיית היופי.

לכל אחד מותר להזריק חומצה היאלורונית?

בפירוש לא. החוק בישראל קובע באופן מדויק מי הם הרשאים להזריק חומרים למילוי קמטים ונפחים, היות ומדובר בפעולה זעיר-פולשנית, שבמהלכה מוחדר חומר לתוך העור.
על-פי המחוקק הישראלי, רופאים בלבד רשאים לבצע הזרקות מסוג זה. כלומר, אדם שמבצע טיפולי הזרקות אלה ואינו רופא – עובר על החוק.

איך אפשר לוודא שהחומר שאנו מזריקים הוא איכותי?

ראשית, כדאי לוודא שאתם משתמשים במותג ידוע, עם כל היתרונות שבכך כמתואר בתשובה הבאה.
דבר נוסף, יש לשים לב שהמזרק הינו חדש והוא מגיע באריזתו המקורית. כך תדעו שהחומר המוזרק לעורכם נושא תו תקן מחמיר האירופאי או האמריקאי ושל משרד הבריאות הישראלי במקביל.
במידה והשתמשתם בחומר לא ידוע – קיים בכך סיכון שהטיפול לא יהיה אפקטיבי (במקרה הפחות גרוע), או אפילו מסוכן (במקרה הרע) – במקרים מסוימים עד כדי גרימת נזק לעור, לעצבים ולשרירי הפנים.
לכן חשוב להקפיד שאכן החומר המוזרק לפניכם הוא איכותי ומגיע באריזה מקורית ואטומה.

מהו היתרון במותגים הידועים?

חשיבות השימוש במותגי האיכות של חומצה היאלורונית הינה גדולה מאד, היות ומדובר בחומר רפואי שמוזרק לעורכם.
מותגים אלה נמצאים תחת פיקוח מתמיד ונושאים תוי תקן מחמירים של הגופים החשובים ה- FDA האמריקאי וה- CE האירופאי והאמ"ר הישראלי
כמו כן, לחומצות של מותגי האיכות יש את רמת הניקיון הגבוהה ביותר (LEVEL 3), המאפשרת תוצאות מיטביות בטיפולי מילוי הקמטים והנפחים.
מסיבות אלה, ההקפדה על השימוש במותגי האיכות, מבטיחה מקסימום יעילות לטיפול – בצד סיכון מינימלי.
בין המותגים הידועים:
STYLAGE, TEOSYAL או JUVEDREM (חברת פרופורציה מקפידה על שימוש במותגים אלה).
לצערנו, קיימים מקרים בהם חיקויים מגיעים, בין השאר, מהמזרח הרחוק. מזרקים אלה מלאים לעתים בחומר בלתי ידוע, ועל מנת להטעות את הצרכן הם ארוזים באריזות דומות ומועתקות למותגים הידועים (לפעמים תוך שינוי אות אחת)!
כאמור, השימוש במזרק לא מקורי עשוי להוות סכנה של ממש.

מדוע חשוב שהמזריק יהיה רופא?

להבדיל מטיפולי יופי חיצוניים, הזרקת חומצה היאלורונית הינו טיפול זעיר-פולשני, ומבוצע באזורים צפופי עצבים ושרירי-פנים. דבר זה מצריך הבנה רפואית ולכן חשוב מאד שהטיפול יבוצע ע"י אדם בעל השכלה רפואית. על-כן קבע המחוקק הישראלי שטיפול זה מותר לביצוע רק ע"י רופאים, וברשת מרפאות פרופורציה טיפולי ההזרקות מבוצעים אך ורק על ידי רופאים.

מנין הפער הגדול במחירי ההזרקות בן המכונים השונים?

חשוב לדעת שיבואני המותגים האיכותיים מקפידים על מחירים קבועים, קשיחים. במילים אחרות – לא ניתן לקבל הנחה על מזרק מותג.
לכן, אם נתקלתם במחיר מוזל, יש לוודא שלא מדובר בחומר בלתי ידוע (שאינו אחד מן המותגים בעלי תו תקן אירופאי, אמריקאי וישראלי כאמור), שעשוי להיות בלתי-יעיל (במקרה הטוב). ומנגד, אם נתקלתם במחיר מוזל של חומצה היאלורונית שהינה מותג ידוע, יש לוודא שלא מדובר בחומר מדולל או בחומר שהינו חיקוי, שהרי אז הזרקתו עשויה להוות סיכון בריאותי של ממש.

מה עושים עם החומר שנשאר במזרק?

מקובל למדוד את כמות החומר המוזרק בכל טיפול, לפי מספר המזרקים הדרושים.
לעתים קרובות הטיפול דורש יותר מכמות של מזרק אחד (כפועל יוצא של מצב העור, גיל המטופל/ת וסיבות נוספות), ועשוי להיוותר חומר עודף במזרק, כזה שלא נעשה בו שימוש.
חשוב לדעת, שבמידה ולא השתמשתם בחומר במלואו – החומר שנותר במזרק שייך לכם – ולכם בלבד! חשוב להקפיד ולוודא שהוא יישמר בקירור עבורכם, לצורך השלמת הטיפול ותיקונים שאולי יידרשו לעשות (ע"י הרופא בלבד, כמובן).
העברת החומר ממטופל למטופל הינה אסורה בתכלית ומהווה סכנה בריאותית של ממש, ולכן חייבת להיכנס אף היא למערכת השיקולים של בחירת המקום בו תבצעו את ההזרקות.

כיצד אדע האם יש פיקוח על הטיפול?

לאחרונה צצו בישראל מקומות רבים, מכוני יופי עסקים שונים המציעים טיפולי העלמת קמטים בהזרקות. מדובר בתחום מגוון ופרוץ, והתחרות בו רבה.
כפי שמפורט בתשובות הקודמות – לגוף העסקי המציע את טיפולי ההזרקות, יש הזדמנויות רבות להגדלת רווחיו על חשבון בריאות מטופליו.
על כן, בבואנו לבחור את הגוף בו נבצע את ההזרקות, עלינו לזכור שמדובר בהליך רפואי (ולא קוסמטי), וככזה חשוב לבחור מוסד ותיק בעל שם ומוניטין, המפקח על איכות החומרים, אנשי המקצוע (רופאים בלבד) ותהליכי עבודה קפדניים.
חשוב לנו לדעת שעוד טרם הוחדרה החומצה ההיאלורונית לעורנו, היא עברה שרשרת חתימות ואישורים של בעלי תפקידים. מוסד ותיק וגדול, שמעוניין לשמור על שמו הטוב, ידאג שמטופליו יקבלו את החומר האיכותי ביותר, ע"י איש המקצוע המיומן שהוכשר לכך, הן בפרקטיקה והן מבחינת החוק.

נגישות