תפריט

על צניחת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים (Blepharoplasty) בא לטפל בעפעפיים נפולים הגורמים למראה עיניים נפוחות ועייפות. מטרתו של הניתוח היא לתקן צניחה ורפיון של עפעפיים בין אם בתהליך ניתוח עפעפיים תחתוניםאו עליוניים, בעזרת סילוק עודפי עור ושומן ומתיחה של הרקמות. ניתוחי הרמת עפעפיים הינם בין הניתוחים השכיחים ביותר כיום. הניתוח מתבצע עם או בלי הרמת גבות, בהתאם לצורך, ומטרתו היא להעניק לעיניים מראה צעיר ורענן במקום המראה העייף, המבוגר ונטול החיוניות הנגרם מהופעת שקיות מתחת לעיניים ומצניחה של העפעף העליון. עם השנים מאבד איזור העיניים מהאלסטיות שלו, העור הופך למקומט ועטוף בשקיות שומן. צניחת העפעף העליון נגרמת מעודפי עור ושומן, כאשר הגורמים לכך יכולים להיות גנטיקה, גיל, מחלות, עישון ואורח חיים. הניתוח מתבצע מסיבות קוסמטיות או בריאותיות. הביטויים הרפואיים שעלולים להופיע כתוצאה מצניחת העפעף הם כאבי ראש הנוצרים עקב מאמץ של שרירי המצח, פגיעה בשדה הראייה עקב צניחתם של הריסים והפרעה בתפקוד היומיומי עקב תחושת אי נוחות סביב העיניים. יש המשלבים עם הניתוח גם ניתוח הרמת גבות, לשם קבלת מראה חדש, ערני, צעיר ורענן. הניתוח הינו פשוט יחסית ומאפשר שינוי במראה הפנים הכללי של המטופל ובהרגשתו.

בחירת הרופא

בטרם ניגשים לביצוע ניתוח עפעפיים יש לערוך מספר בדיקות חשובות. הראשונה שבהם היא המרפאה אליה בחרתם ללכת. יש לוודא שהמרפאה מוכרת ובעלת ניסיון בביצוע ניתוחי הרמת העפעפיים. בחירת המרפאה היא שלב משמעותי בדרך לניתוח מוצלח. בנוסף, יש לבדוק כי הרופא המנתח הינו מומחה בכירורגיה פלסטית, בעל מיומנות גבוהה וניסיון ניתוחי רב. כל אלו יסייעו למטופל לקבל מענה רפואי אישי בהתאם למצבו האישי, הרפואי והאסתטי – ולתוצאות טיפול אופטימאליות. תחום התמחות רפואית נוסף לטיפול בהרמת עפעפיים הוא תחום האוקולופלסטיקה, המשלב התמחות ברפואת עיניים ובכירורגיה פלסטית של איזור העיניים. לרופא האוקולופלסטיקאי יש היכרות מעמיקה ונרחבת באנטומיה של העין ובהליכים הכירורגיים, המאפשרת התאמת פתרון אופטימאלי למתיחת עפעפיים, הן ברמה הרפואית והן ברמה הקוסמטית.

פגישת הייעוץ עם הרופא

אחד השלבים החשובים ביותר בדרך לבצע ניתוח עפעפיים הינו הייעוץ הראשוני עם הרופא. הסיבות לקיומם של עפעפיים נפולים רבות ומגוונות, ועל כן יש להתאים את הניתוח באופן פרטני לכל מטופל לאחר אבחון המרכיב הבעייתי (עודף שומן, עודף עור, צניחה של הגבות או חולשה של השרירים). לאחר אבחון ראשוני, יספר הרופא למטופל על השיטה בה בחר לבצע את ההליך הניתוחי, אופן הניתוח, תהליך ההחלמה ותוצאות הניתוח. בפגישת הייעוץ עם הרופא מומלץ לשאול ולהעלות כל תהייה אפשרית, ואף לבקש לראות תמונות לפני ואחרי של מטופלים אשר עברו את הטיפול. כמו כן, מומלץ לבקש גם המלצות של מטופלים קודמים. בדיקה חשובה נוספת שחשוב לערוך לפני הניתוח, היא בדיקת צניחת גבות, אשר בעזרתה יקבע הרופא באם יש צורך לשלב הליך הרמת גבות בזמן הניתוח. בהתאם למצבו של המטופל, יוחלט ביחד האם יש לבצע ניתוח הרמת עפעפיים עליונים, תחתונים, או שניהם ביחד.

הכנה לניתוח הרמת עפעפיים

הרדמה בניתוח הרמת עפעפיים

מהלך הניתוח

ניתוח עפעפיים אורך בין 45 דקות לשעתיים עם תוצאות מרשימות וזמני החלמה מהירים יחסית. ניתוח הרמת עפעפיים עליונים אורך כ- 45 דקות בהן מבצעים חתך שדרכו מוציאים את שקיות השומן והעור ויוצרים מתיחה של השריר יחד עם עודפי העור. את החתך יוצרים בקו הכפל הטבעי של העין, ולאחר זמן ההחלמה הצלקת הניתוחית כמעט ואינה נראית לעין. ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים אורך כשעה וארבעים דקות בהן משתמשים באחת משתי הגישות בתחום האוקולופלסטיקה. באחת מבצעים חתך חיצוני מתחת לריסים ומסירים את עודפי השומן והעור, ובדרך השנייה – המקובלת יותר כיום – מוציאים את שקיות השומן דרך פנים העפעף ללא צורך בתפרים. זמן החלמה של ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים הינו ארוך יותר מזמן החלמה של הרמת עפעפיים עליונים ואורך כשבועיים. ניתוח משולב – במקרים רבים מבצעים שילוב של ניתוח הרמת עפעפיים עם ניתוח הרמת גבות. הניתוח המשולב הינו יעיל במיוחד וחוסך חתכים וצלקות, כיוון שנעשה עבור שני ההליכים דרך אותו חתך שמבוצע בעפעף. תוצאותיו של הניתוח מרשימות במיוחד ומעניקות לפנים מראה צעיר, יפה ואסתטי.

מהלך ניתוח הרמת עפעפיים

החלמה לאחר ניתוח עפעפיים

לאחר ניתוח הרמת עפעפיים המטופל מופנה לחדר התאוששות ולאחר מכן משוחרר לביתו. במהלך הימים שלאחר הניתוח, יש להניח רטיות קרות על האיזור המטופל לצורך הרגעה והקלה על הכאב והנפיחות. בימים שלאחר הניתוח תיתכן תחושת אי נוחות בעקבות אדמומיות, נפיחות ודמע – תופעות טבעיות של החלמה, החולפות לאחר מספר ימים. בשבוע הראשון יש לטפטף לעיניים טיפות נגד יובש, וליטול כדורי אנטיביוטיקה בהתאם למרשם רופא. לאחר כ-3 ימים ניתן לחזור לפעילות רגילה, אך את התפרים מסירים לאחר כשבוע ויש להימנע מפעילות מאומצת והרכבת עדשות מגע. במרבית המקרים התוצאה הסופית נראית לעין לאחר מספר שבועות ומחזיקה מעמד כ-10 שנים. תופעות לוואי אפשריות לאחר ניתוח הרמת עפעפיים הן אי נוחות, שטפי דם, כאב, יובש בעין, חוסר תחושה זמני / קבוע ואדמומיות. על מנת להימנע ולמזער תופעות אלו מומלץ לבצע את הניתוח אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית.

החלמה אחרי הרמת עפעפיים

ניתוח עפעפיים תחתונים

ניתוח עפעפיים עליונים

שאלות נפוצות

האם ניתוח הרמת עפעפיים מתבצע בו זמנית בשתי העיניים?

ניתוח עפעפיים שייך לסוג ניתוחים פלסטיים אשר מאפשרים גמישות - ניתן לבצעו בשתי העיניים גם יחד, וכמו כן ניתן לטפל רק בעפעפיים העליונים, התחתונים, או בשניהם, על פי המלצת הרופא.

על מנת שניתוח עפעפיים יצליח, יש טיפול נוסף שכדאי לבצע?

הכל תלוי בתוצאה אותה רוצים להשיג ובעצתו המקצועית של הרופא; במקרים מסוימים ניתן לשקול שילוב של מתיחת פנים עם ניתוח הרמת עפעפיים, מילוי עין שקועה או הרמת גבות בהתאם לצורך- וזאת לאחר ייעוץ מוקדם עם הרופא המטפל.

האם אוכל להתאפר ולחזור לעדשות המגע שלי לאחר ניתוח עפעפיים?

כמובן, לאחר תום תקופת ההחלמה מהניתוח ובהתאם לאישור מהרופא המנתח לאחר הביקורת ניתן לחזור להתאפר, להשתמש בעדשות מגע וכו'. המטרה בניתוח עפעפיים היא לשפר את המראה ולהרחיב את שדה הראייה ובכך להשפיע באופן חיובי על איכות החיים תוך כדי האפשרות למטופל לחזור לשגרת חייו.

עבור מי מיועד ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח עפעפיים יכול לתת מענה ממוקד ומיטבי לכל הסובלים מתופעה של צניחת העפעף באופן המסב נזק לראיה, או שבא לידי ביטוי בצורה אסתטית (מראה עייף ומבוגר) וזאת בהתאם לפגישת ייעוץ מקדימה עם הרופא המטפל.

כיצד אוכל לדעת האם אני זקוק לניתוח הרמת עפעפיים?

ברוב המקרים כאשר ישנם עודפי עור המשתפלים אל העין- ישנו בצורך לבצע הרמת עפעפיים על מנת להסירם וזאת בכדי למנוע הפרעה לראייה ולשפר את המראה. מעבר לכך, בכל מקרה בו המטופל חש רצון להיראות צעיר יותר וניתוח עפעפיים יכול לשפר משמעותית את המראה ולהעניק לו מראה צעיר יותר. בכל מקרה נדרשת פגישת ייעוץ מקדימה עם הרופא.

לכל השאלות הנפוצות
נגישות