תפריט

בני נוער רבים ואפילו ילדים לא פעם מביטים בעצמם בראי, בתמונות ובקטעי וידאו ואינם שבעי רצון מצורתו וגודלו של אפם. במקרים מסוימים, הדבר אף מעיק עליהם מאד וגורם לחוסר בטחון של ממש.
ניתוח אף נותן מענה לשלל בעיות רפואיות ואסתטיות והוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים בישראל ובעולם.

מנתוני משרד הבריאות אשר נמסרו למרכז המחקר והמידע של כנסת ישראל בינואר 2022, ניתן לראות כי הניתוח השני השכיח ביותר בכל אחת מהשנים 2016-2020 הינו ניתוח אף (20% אחוז מכלל הניתוחים הפלסטיים מטעמים אסתטיים ורפואיים, ובהם גם ניתוחי שחזור) וכרבע מתוכם של בני נוער בגילאי 15-18.

בניתוח אף ניתן לתקן בעיות רפואיות אשר גורמות להפרעה במעבר האוויר, ביניהן: סטיית מחיצת האף, קונכיות מוגדלות, ליקוי בתפקוד השסתומים ועוד.
כמו כן, ניתן לתקן שלל בעיות אסתטיות, למשל: נטייה של קצה האף לאחד הצדדים מה שמייצר מראה לא סימטרי, אף רחב או גדול, החלקת והקטנת גבנון האף, נחיריים רחבים ועוד.

ד"ר סרג'יו לוסטהאוז, כירורג פלסטי המבצע ניתוחי אף ברשת פרופורציה עונה לשאלות בנושא ניתוח אף.

מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח אף?

ההמלצה הרפואית היא לבצע את הניתוח רק במטופלים שמלאו להם 16 ו/או שאפם הגיע ל-90% מהתפתחותו, וזאת משום שבמהלך גיל ההתבגרות כל הגוף משתנה ומתפתח,
גם אזור הפנים! כל עוד שמבנה הפנים משתנה, אין טעם לגשת לניתוח אף משום שהתוצאות של הניתוח לא תהיינה מיטביות.
כמו כן, על הרופא לבחון את רמת המוכנות הנפשית והרגשית של המטופל, המושפעת אף היא מגילו, שכן מדובר בתהליך הכרוך בכאב פיזי, בתקופת ההחלמה ותהליך הדרגתי שבו האף "מקבל צורה" לאורך זמן.
יחד עם זאת, במקרה של ניתוח חירום בשל פגיעה משמעותית באף, ניתן לנתח גם ילדים צעירים. אך מדובר בניתוח מטעמים רפואיים ולא מטעמים אסתטיים.

חשוב לזכור כי היתרונות הגדולים בביצוע ניתוח אף בגיל צעיר יחסית, הם יכולת ההחלמה המהירה של הגוף ושיפור איכות החיים כבר בשלבי החיים המוקדמים.
על מנת לבחון את התאמת המטופל לניתוח מתבצעת פגישת ייעוץ עם הרופא המנתח. הרופא ישאל שאלות פרטניות ויבחן את מבנה הפנים והאף. המטופל ישתף את הרופא בשאיפותיו מתוצאות הניתוח (אפשר ורצוי להגיע עם תמונות השראה) אליהן יוכל הרופא להתייחס – האם "האף המושלם" שמבקש המטופל אכן מתאים לתווי הפנים שלו או שיש לבצע תיאום ציפיות מחודש, עד לשביעות רצון שני הצדדים.

מה חשוב לקחת בחשבון?

ראשית חשוב לבחור במנתח פלסטי בעל ניסיון ומומחיות בניתוחי אף.
ניתוח אף, כמו כל ניתוח אחר, כרוך במידה מסוימת של כאב ואי נוחות במהלך ההחלמה. את התוצאה הסופית של הניתוח ניתן יהיה לראות בחלוף מספר חודשים מיום הניתוח שכן הנפיחות יורדת בהדרגה והאף "מתקבע" בצורתו החדשה. בני נוער אשר מבקשים לעבור ניתוח אף צריכים להיות בעלי בגרות מנטלית שתאפשר להם להצליח להכיל את השינוי במראה החיצוני שלהם.
חשוב שהרצון לגשת לניתוח יהיה אמיתי וכנה של המטופל ולא מושפע מתוך לחצים חיצוניים (למשל של הורים וחברים) או מתוך אופנה חולפת. תוצאות הניתוח יישארו לתמיד וחשוב שהמטופל יהיה שלם לגמרי עם הבחירה שלו.

למדריך המלא כיצד לבחור מנתח אף לחצו כאן

עדיין מתלבטים? רוצים לקבל עוד מידע?
תיאום פגישת ייעוץ מעולם לא הייתה כה קלה, השאר פרטים בטופס שבתחתית מאמר זה, ונציג ייצור עמך קשר.

נגישות