תפריט

לכל אחד ואחת ישנם השיקולים שלו האם לבצע ניתוח מתיחת פנים – ולמעשה, מדובר בהליך נפוץ בעולם טיפול האסתטיקה שמטרתו היא השבת מראה פנים צעיר ורענן התואם את הנפש הצעירה בתוך גוף שהולך ומתבגר עם השנים.

ככל שהשנים חולפות ואנו מתבגרים, ניתן לראות את השינויים הללו באיזור הפנים. השינויים הבולטים ביותר הם אובדן נפח רקמות ושומן והיחלשות הדרגתית של השרירים. בסופו של דבר, שינויים אלו גורמים לפנים להיראות מקומטות ונפולות. פרט לכך, חשיפה מרובה לשמש ונטילת תרופות מסוגים מסוימים – עשויות גם הן להוביל לאיבוד הנפח ולצניחה הדרגתית של רקמות הפנים.

צניחת רקמות והיווצרותם של עודפי עור עשויות להתבטא בכמה מצבים:

  • דילול חומר בעצמות וביכולת הספיגה שלהן גורם להיווצרותו של מראה פנים "חלול".
  • התמעטות השומן בעור והעובדה שהוא "נכנע" לכוח המשיכה, משנה את מבנה הפנים ב- 180 מעלות; ממראה מעוגל ומלא המאפיין אנשים צעירים למראה ארוך ומלבני המאפיין אנשים מבוגרים.
  • ההתרופפות ההדרגתית של הרצועות התומכות (רצועות שתפקידן הוא קיבוע העור לרקמות תת עוריות) מובילה למצב של צניחת רקמות הפנים ולהיווצרות קפלי עור, כגון אלו המופיעים בין האף לפה או בין הפה לסנטר.
  • ככל שהעור מזדקן, סיבי האלסטין והקולגן (שהם חלבונים המעניקים חוזק וגמישות לרקמות הגוף) פוחתים בכמות ויורדים ברמת האיכות. במצב זה, נגרמת פגיעה במרקם העור ובמיצוקו (הוא כבר אינו מתוח, נקי וזוהר) מה שמוביל להיווצרותם של קפלי עור באזורים כמו הצוואר, הפנים, מתחת לקו הלסת וכו'.

בדיוק בגלל המצבים הנ"ל, יש שבוחרים לבצע מתיחת פנים (או ליתר דיוק – ניתוח מתיחת פנים). כאשר מדובר במצבים קלים יחסית (בשלבים הראשונים של תהליך ההזדקנות), ניתן לבצע טיפולים אסתטיים למילוי והחלקת הקמטים,כגון הזרקת חומצה היאלורונית (קבוצת חומרים טבעית בגוף אשר ככל שמתבגרים היא רק הולכת ופוחתת) או טיפולי הזרקות של חומרי מילוי. אם מדובר בצניחה משמעותית של הרקמות, ניתן לשקול באמת ניתוח מתיחת פנים (וזאת כמובן, רק לאחר התייעצות מקדימה מול גורם מקצועי מוסמך).

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים מתבצע תחת הרדמה כללית, במהלכו המנתח מבצע הפרדה של העור מרקמות הצוואר והפנים. פעולה זו מתבצעת באמצעות חתכים בסמוך לקווי השיער אשר עוברים לאורך קדמת האוזן ועד לחלקה המרכזי. כמו כן, החתכים סובבים את אזור תנוך האוזן ומתעקלים מאחוריו אל תוך קווי השיער.

לאחר הפרדת העור, המנתח יהדק את רקמות החיבור הנמצאות אל מתחת לעור אשר אחראיות על עטיפתם של שרירי הפנים (המכונים "שכבת ה – SMAS"). ההידוק יתבצע על פי תכנון מוקדם ובהתאמה למבנה הפנים הספציפי של המטופל/ת. במידת הצורך, יתכן וחלק משכבת ה – SMAS תוסר במהלך הניתוח.

במקרים מסוימים, במידה שקיימת הצטברות שומן בצוואר, תתבצע פעולה של שאיבת שומן. בנוסף, במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר (רפיון שרירים), המנתח יבצע הידוק של השרירים הנמצאים במרכזו באמצעות חתך תת-סנטרי. בהמשך, על פי הצורך, תתבצע פעולה של הזרקת שומן באזורים שונים בפנים (באף, בשפתיים, בלחיים, באזור שבין האף לפה ועוד).

כמה זמן נמשך ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים נמשך בין שעתיים לחמש שעות. משך זמן הניתוח המדויק תלוי במצבם הרפואי של המטופלים וברמת המורכבות של הפעולות שיש לבצע בו.

תהליך השיקום לאחר הניתוח

לאחר שהניתוח מסתיים, יש צורך בהישארות של לילה אחד במרפאה – לצורכי השגחה בלבד. עם זאת, בזכות משככי כאבים הניתנים בסיום הניתוח, אתם לא אמורים לחוש בכאב. ייתכנו תחושות של אי נוחות באיזורי הצוואר וקו הלסת, ואף ירידה זמנית בתחושה בעור הפנים.

בנוסף, צפויים להופיע נפיחויות וסימנים כחולים מנוקדים, אך גם הם חולפים יחסית מהר.

על מנת לזרז את תהליך ההחלמה, מומלץ לשכב במיטה כשהראש מורם והצוואר נותר זקוף. כמו כן, כיממה לאחר הניתוח, מומלץ מידי יום,לחפוף את השיער,עם שמפו בעדינות רבה .פעולה זו מרגיעה ותסייע באופן משמעותי לזירוז ההחלמה..

–לאחר כשבועיים כלל שטפי הדם אשר הופיעו לאחר הניתוח, אמורים להיספג בגוף ולהיעלם (בין לבין – אפשר להשתמש במייק אפ כדי להסוות אותם בקלות).

לכמה זמן מחזיקות תוצאות הניתוח?


בראש ובראשונה – הצלחת הניתוח תלויה ברמות הניסיון והמיומנות של המנתח. על כן, יש לדאוג לקיים פגישת ייעוץ והתאמה אל מול גורם מוסמך ומנוסה בביצוע ניתוחי פנים.

באופן כללי ניתן לומר כי אפקטיביות הניתוח עשויה להישמר לאורך שנים (בעיקר אצל אנשים עם עור דק). ולבסוף, שמירה על אורח חיים בריא (בהימנעות מעישון, חשיפה ממושכת לשמש ובהקפדה על תזונה נכונה) תוכל לתרום בשימור התוצאות לזמן רב יותר.

ניתוח מתיחת פנים – הכנה ודברים שחשוב לדעת:


בטרם ביצוע הניתוח יש לקיים פגישה מול הרופא המנתח. בפגישה יתבצעו בין היתר:

  • בדיקות מקיפות של הפנים
  • בחינת גמישות העור
  • בדיקה של האזורים בהם קיימת צניחת רקמות.

מעבר לכך, הרופא יבצע תיאום ציפיות אל מול המטופל/ת והאחרונים יעברו בדיקות כלליות בהתאם למצבם הבריאותי. לפי תוצאות הבדיקות, הרופא יקבע האם ניתן או לא לבצע את הניתוח.

כאמור, למרות שמדובר בהליך נפוץ, הצלחת הניתוח תהא תלויה ברמות מיומנותו ומקצועיותו של הרופא המנתח. על כן, הכרחי לחפש מנתח מיומן בעל ניסיון משמעותי בניתוחי פנים.

לסיכום, אנחנו לא באמת יכולים לעצור את הזמן, אבל אנחנו יכולים למנוע ממנו "לגנוב" לנו את הנעורים, וזוהי בדיוק מהות הניתוח. ניתוח מתיחת פנים מאפשר לכם להשיב לעצמכם את המראה הצעיר והרענן אליו אתם מתגעגעים, אך מעל הכל, אסור לכם לשכוח שבכל זאת מדובר בהליך ניתוחי ועל כן– יש להתייעץ אל מול גורם מקצועי מוסמך בטרם מחליטים על ביצוע הניתוח. 

בהצלחה!

נגישות