תפריט

א

אדמנת (אריתמה Erythema)

אדמומיות של העור הנגרמת עקב התרחבות הנימים. מצב זמני, אשר עלול להיווצר לפעמים, לאחר הסרת שיער בלייזר.

אפידרמיס (Epidermis)

השכבה העליונה של העור המגנה על הדרמיס. מורכבת בעיקר מתאי קשקש, כמו גם מתאי בסיס, מלנוציטים, וקרטינוציטים.

אפילציה (Epilation)

האפילציה השיטה הותיקה ביותר להסרת שיער מבוצעת על ידי שליחת פולסים חשמליים ישירות לזקיקי השערה על ידי מחט חד פעמית דקיקה, אשר מטפלת בכל שערה בנפרד. למרות שנהוג לראות באפילציה כשיטה מתחרה להסרת השיער בלייזר. למעשה, אפילציה היא תחום משלים עשויה לתת מענה יעיל למצבים בהם לא ניתן להסיר את השיער בלייזר למשל: שיער בהיר, חסר פיגמנט, על קעקועים.

ג

ג'ל הסרת שיער בלייזר – TAC) Triple Anesthetic Cream)

ג'ל / קרם מיוחד המיועד למריחה לפני תהליך הסרת השיער.

גילוח

שיטת הסרת שיער זמנית בעלת תופעות לוואי רבות כמו דלקת גילוח (ע"ע).

ד

דלקת גילוח (Pseudofolliculitis barbae (PFB

השם אותו העניקו המומחים הרפואיים לדלקת כואבת של זקיקי השיער, אשר נגרמת לפעמים לאחר גילוח. מדובר בכתמי גילוח דלקתיים, אשר בדרך כלל, מוכרים לאוכלוסייה הגברית, אם כי נשים המגלחות את רגליהן עשויות אף הן לחוות זאת. תופעה זו סבירה יותר להתרחש על הפנים, מאחר והעור עליהן רגיש יותר, ואת הסיכון למצב זה ניתן למזער על ידי שימוש באפטר-שייב או באלכוהול לחיטוי. מצב זה הוא אחת מהסיבות הרבות שבגללן אדם עשוי לבחור להסיר שיער בלייזר.

דרמיס (Dermis)

השכבה השנייה של העור מתחת לאפידרמיס ומעל לשומן התת-עורי, הכולל כלי דם, כלי לימפה, זקיקי שיער, בלוטות זיעה, מצבורי קולגן, סיבים אלסטיים ופיברובלסטים. הדרמיס אחראי על ההידוק המכני של העור שלנו וזהו המקום שבו השיער שלנו צומח.

ה

הסרת שיער במחט חשמלית (Electrolysis)

התהליך של העברת זרם חשמלי במחט לתוך העור ואל שורש השערה כדי לעכב זמנית את זקיק השיער מהצמחת השיער. הסרת שיער בדרך זו דורשת זמן רב יותר מאשר הסרת שיער בלייזר, כי התהליך מתייחס רק לשערה אחת בכל פעם. למרות שהסרת שיער בדרך זו מייצרת תוצאות שנמשכות זמן רב יותר מאשר שעווה או קרמים להסרת שיער, היא גוזלת זמן רב, יקרה ועלולה להכאיב, מכיוון, שכאמור, הטיפול מתבצע לכל זקיק שערה בודד.

הסרת שיער ברזילאית

במצבה הטוטאלי, הסרת שיער ברזילאית כוללת הסרת השיער מכל אזור המפשעה כולו. יחד עם זאת, בחלק מהמקרים, מושאר פס שיער צר בחזית המפשעה. במרבית המכונים, אזור הטיפול בהסרת שיער ברזילאית איננו כולל את אזור פי הטבעת, אך ניתן להוסיף אזור זה לטיפול.

ו

וניקה (Vaniqa™)

קרם במרשם המכיל eflornithine HCl בריכוז של 13.9% ומיועד להאטת הצמיחה של שיער פנים לא רצוי (UFH) אצל נשים. למרות פופולריותו, הוא בד"כ איננו נחשב כשיטה מומלצת להסרת שיער, בשל תופעות הלוואי האפשריות הנובעות מהשימוש בו.

ז

זקיקי שיער

צינור של תאי אפיתל קשקשיים הנמצאים בדרמיס של העור. זקיק השערה הוא האחראי על יצירת השיער. בתוך הזקיק נמצאה בלוטת החלב – בלוטת שומן זעירה שנמצאת בכל מקום בעור גופנו מלבד בכפות הידיים ובכפות הרגליים. במהלך הסרת השיער בלייזר, מושמדים זקיקים אלה.

כ

כוויה מבוקרת

יצירת כוויה מבוקרת משמשת את תחום הסרת שיער בלייזר והדרמואסתטיקה והטיפול בעור לצורך קילופו וחידוש תאיו, בעיקר בתהליך פילינג עמוק. הפרוצדורה מבוצעת באמצעות לייזר או חומצות חריפות ודורשת מקצועיות רבה מהמכון המבצע ומהמטפל, וזאת, בשל הסיכונים שעלולים להיות כרוכים בה.

ל

לייזר

קרן ממוקדת של אור חזק, אור קוהרנטי, מונו-כרומטי (בתחום הצר של אורכי הגל) ומקביל (בעל פיזור נמוך). הלייזר משמש את הרפואה והקוסמטיקה כיום לשימושים רבים, והוא איננו קשור לקרינה מייננת מסוכנת מקרני הרנטגן או לחלקיקים גרעיניים.

מ

מונוציטים

תאי האפידרמיס המיוחדים שמייצרים את המלנין, הפיגמנט האחראי על כמות הצבע בעור, שומות, נקודות חן או נמשים (עור כהה יותר פירושו יותר מלנין המרוכז באפידרמיס).

מלנין (Melanin)

פיגמנט המעניק צבע לעור או לשיער. עור כהה יותר או שומות כהות מכילות מלנין בכמות רבה יותר מעור בהיר ונטול שומות. פיגמנט המלנין מיוצר על ידי תאים אפידרמיס מיוחדים בשם מלנוציטים.

פ

פיגמנטציה (Pigmentation)

המלנין, אשר מיוצר בגופנו ע"י תאי המלנוציטים, הוא האחראי לצבע העור שלנו, על פי כמותו וצפיפותו. כאשר אנחנו משתזפים (ע"ע שיזוף), ייצור המלנין על ידי המלנוציטים גובר, כמנגנון הגנה של העור מפני קרנים של השמש. מאחר ונזקי חשיפה לשמש ממשיכים ללוות אותנו גם שנים לאחר שהתרחשה החשיפה, ומחמת סיבות נוספות, עלולים להיווצר בעור כתמים בלתי אחידים המכונה בשם הכולל פיגמנטציה. כאשר המדובר בכתמים כהים מגוון העור – יכונה המצב היפר-פיגמנטציה, בעוד שכאשר מדובר בכתמים בהירים מגוון העור – היפו-פיגמנטציה.
פיגמנטציה הורמונאלית פגמנטציה שעלולה להופיע באזור הפנים אצל נשים באזורי השפם, הלחיים והמצח, כאשר ריכוז ההורמונים בגוף גבוה. תופעה זו שכיחה לאחר לידה.

פלומה (Vellus hair)

שיער מאד עדין, רך, בדרך כלל קצר, וחסר פיגמנט הנמצא על הפנים, הגוף או אפילו ראשו של התינוק. הפלומה איננה מטרת הסרת השיער בלייזר, מאחר והיא איננה מזוהה על ידו, ולכן, קרן הלייזר איננה מסוגלת להשמיד את זקיק השערה.

ק

קו ביקיני

התוחם את אזור הסרת שיער בלייזר, שעווה או גילוח. מונח זה משמש כדי לציין את הקו התוחמים הרצויים להסרת שיער המפשעה, כך השיער לא ייחשף מעבר לקו של חלקו התחתון של בגד הים ו / או תחתוני הביקיני.

ש

שיזוף

חשיפה לקרני השמש גורמת לעור שלנו להגן על עצמו, וזאת, באמצעות ייצור מוגבר של מלנין על ידי תאי המלנוציטים והצטברותו. את התופעה הזו אנחנו מכנים בשם שיזוף, אולם, עלולות להיות לה גם השלכות בטווח הרחוק יותר, כמו פיגמנטציה (ע"ע), אשר מלוות אותנו הרבה לאחר שהשיזוף נעלם.

שיעור יתר נשי

תופעת שיעור יתר בנשים מתחלקת לשתי תתי-קטגוריות עיקריות הנבדלות ביניהן במקורו של עודף השיער. כאשר הסיבה לשיעור היתר היא ממקור הורמונאלי התופעה נקראת הירסוטיזם (Hirsutism) ואילו המקרים בהם גורם הבעיה איננו הורמונאלי, שיעור היתר יקרא היפרטריכוזיס (Hypertrichosis). לרוב הגורם אינו גנטי אך ישנם גורמים נוספים כגון לחץ נפשי ממושך, תרופות, גיל ההתבגרות וגיל המעבר

שיער טרמינלי (Terminal hair)

השיער הארוך, הגס והמכיל פיגמנטים, אשר נמצא בדרך כלל על הקרקפת, השפם, הזקן, באזור המפשעה (קו ביקיני), בפלג גוף עליון בגברים, רגליים, ידיים ובתי שחי. שיער טרמינלי הצומח באזורים לא הוא המטרה העיקרית של טיפולי הסרת השיער בלייזר. להבדיל משיער פלומתי, וחסר פיגמנט שאיננו מושפע מהטיפול בלייזר.

ת

תגובה דלקתית להסרת שיער (Perifollicular Edema)

נפיחות או גירוי הנראה כמו בליטות זעירות מסביב לאזור המטופל לאחר הסרת שיער בלייזר תופעה חולפת תוך מספר שעות, אבל יכולה גם להימשך עד למספר ימים.

נגישות