תפריט

ד"ר אואנה מאייר, מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית ברשת מרפאות פרופורציה, עונה על שאלות נפוצות סביב ניתוח הרמת חזה:

ד"ר מאייר, האם נכון לומר שניתוח הרמת חזה נפוץ יותר בגילאים מאוחרים?
הרמת חזה אינה תלויה דווקא בגיל. אמנם בגילאים מאוחרים ניתוח ההרמה שכיח יותר, משום שמטבע הדברים האישה עוברת הריונות והנקות במהלך החיים, אך עשיתי הרמת חזה גם בקרב נשים מתחת לגיל 30.
כאמור, הגורם המשמעותי ביותר הוא מצב החזה, ולא גיל המטופלת.

מדוע נשים רוצות לבצע הרמת חזה?
בדרך כלל נשים ניגשות לבצע הרמת חזה במצב בו החזה נפול. מראה החזה הנפול גורם לרושם כללי של גוף זקן. הניתוח מזקיף את החזה ובכך מעניק לאישה מראה צעיר יותר באופן כללי.

האם בניתוח הרמת חזה משתמשים באותו סוג שתל, כמו בהגדלת חזה?
סוג שתלי הסיליקון המשמשים בהרמת חזה הם אותם השתלים בהם עושים שימוש בניתוחי הגדלת חזה.

האם בניתוח הרמת חזה תמיד מבצעים גם הגדלה?
ניתן להרים את החזה בשילוב הגדלה, אך לא בהכרח. לעתים מבצעים הרמה ללא שתל (אם יש מספיק נפח), למראה זקוף וטבעי, ללא הגדלה.

מהם הגורמים לנפילת השד, שבעטיה יש צורך לבצע הרמה?
הגורמים לשד נפול הם בעיקר שינויים במשקל הגוף. ירידה במשקל גורמת לעתים לשד להתרוקן וליפול. כמו כן לאחר לידה או הנקה, השד נוטה לצנוח.  תופעה זו לא מתרחשת תמיד, ותלויה כמובן בנטייה הגנטית של האישה.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הרמת חזה?
כשמשווים לניתוח הגדלת חזה, ניתן לומר שתהליך ההחלמה זהה למדי: זמן החלמה ראשוני של כחודש ימים, והחלמה מלאה עד שחוזרים לפעילות מלאה (כולל ספורט): כ-3 חודשים. בכל מקרה הזמן משתנה מעט ביןן המטופלות. בניתוח הרמת חזה מבוצע חיתוך נוסף ולכן ריפוי הפצע והצלקות לוקח מעט יותר (הבדל של שבוע בערך). מבחינת הכאבים אין הבדל גדול, בהשוואה לניתוח הגדלת חזה.

האם נותרות צלקות לאחר ניתוח הרמת חזה?
זוהי אחת השאלות הנפוצות, משום שהרבה נשים חוששות מן התקופה שלאחר הניתוח – ובעיקר מהצלקות. במהלך הניתוח ישנם שני חיתוכים שעשויים להתבצע: חיתוך דק בצורת "סוכריה על מקל" (חיתוך מסביב לפטמה,, המתחבר לחיתוך אנכי נוסף) או חיתוך מהותי יותר בצורת "עוגן" (מסביב לפטמה ובנוסף חיתוך נוסף אנכי המתחבר עם חיתוך רוחבי בבסיס השד כמו בניתוח הגדלת חזה).
במקרים מסוימים עשוי להתבצע חיתוך מסוג שלישי, קל יותר: במקרה בו מדובר בנפילה קלה של השד, ניתן לבצע ניתוח הרמה פנימית, ללא צלקת גדולה (צלקת קטנה בבסיס השד, הזהה לצלקת הנשארת לאחר הגדלת חזה).
חשוב לציין שאמנם נשארות צלקות, אך עם הזמן הן מבהירות ונעשות מטושטשות (רמת טשטוש הצלקת היא אינדיבידואלית לכל מטופלת). חשוב להזכיר שהדבר המשמעותי בעיני רוב המנותחות הינו צורת החזה, ומהבחינהה הזו, התגובות המתקבלות הן חיוביות מאד, ויש שביעות רצון גבוהה מצורת השד, המחמיאה והטבעית למראה.

תארי בבקשה את מהלך הניתוח.
ניתוח הרמה עם שתל דומה לניתוח הגדלת חזה (מבוצע בהרדמה כללית בבית חולים כמובן, תוך תיאום ציפיות והסבר מפורט לפני הניתוח – ותקופת החלמה לאחריו). ההבדל בין הניתוחים הוא שבניתוח הרמה מבוצע גם חיתוךך והסרה של עודפי העור, ולאחר מכן מעצבים מחדש את רקמת השד. משך הניתוח הוא כשעתיים וחצי בממוצע, תלוי במורכבות הניתוח, במיומנות המנתח ובסוג ההרמה ניתוח ההרמה אינו נחשב לניתוח ארוך.

האם יש הנחיות מיוחדות לאחר ניתוח הרמת החזה?
בדומה לניתוח הגדלה, לאחר הניתוח חשוב להשתמש בחזייה תומכת מיוחדת (הן בימים שלאחר הניתוח והן לאחר מכך. ובכלל מומלץ לכל מי שעברה ניתוח הגדלה להקפיד ללבוש חזייה), וכן להימנע מספורט וממאמצים במשךך חודש ימים. אפשר לצאת להליכות, אך לעומת זאת ריצה הינה אסורה, משום שהריצה מטלטלת את השד וגורמת לכאבים.

לכמה זמן מחזיקות תוצאות הניתוח?
הדבר תלוי בגורמים שונים כגון גמישות העור וגודל השתל (וכובדו של השתל), ובנטייה הטבעית של נפילת השד אצל המטופלת. אורח החיים משפיע אף הוא: אם המנותחת לא תעבור הריונות או הנקות, ולא תחווה שינוייםם מהותיים במשקל הגוף – אזי תוצאות הגדלת חזה עשויות להחזיק מעמד שנים רבות. לעתים התוצאה תשתנה עם השנים כשבאופן טבעי החזה יצנח לאט, אך מראהו לא יחזור למצב הקודם.

האם הניתוח פוגע ביכולת ההנקה?
לאחר הרמת החזה עשויה להיות פגיעה מהיכולת להיניק, כתוצאה מפגיעה בצינורות החלב במהלך הניתוח, ולא ניתן לדעת זאת מראש. באופן כללי ניתן לומר שהסיכון לפגיעה ביכולת ההנקה בניתוח הרמת חזה הינו גדול יותרר לעומת הסיכון בניתוח הגדלת חזה.

האם אוכל לבחור את צורת החזה?
בניתוח הרמת החזה שמים דגש בעיקר על המראה הטבעי. בניתוח ללא שתל, מבוצע שחזור של השד לצורתו הזקופה (כולל תיקוני אסימטריה במקרים מסוימים) ולכן אין מקום רב להתערבות המנותחת בבחירה של תורת השד.
לעומת זאת, בניתוח המשלב הגדלת נפח השד, למטופלת יש אפשרות לבחור את גודל השתל, דבר המשפיע על צורת השד.

מתי לא מומלץ לעבור את הניתוח?
מומלץ לא לעבור ניתוח הרמת חזה לקראת הריון או שינויים הורמונליים (למשל לפני טיפולי פוריות), ובאופן כללי – אם מתוכננים בקרוב הריונות נוספים, כדאי להמתין עם ניתוח ההרמה.

 

נגישות