תפריט

כיצד נפטרים מקסנטלסמהד"ר אודי מאור מרשת מרפאות פרופורציה, מומחה בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית, מסביר מהי קסנטלסמה, מהן הסיבות להופעתה וכיצד נפטרים ממנה

קסנטלסמה הינה כתם תת עורי שומני לא מסוכן מבחינה בריאותית אך מהווה מטרד קוסמטי-אסתטי.
קסנטלסמה מופיעה בד"כ באנשים עם עודף שומנים בדם, אך יכולה להופיע גם באנשים בריאים לגמרי. במקרים של מחלות גנטיות כמו היפרליפידמיה משפחתית יש נטייה גבוהה יותר להתפתחות קסנטלסמות.

כיצד למנוע את הכתמים?

אבחון מוקדם של עודף שומנים בדם וטיפול מותאם הכולל דיאטה נטולת שומן וכולסטרול, אימון גופני ולעתים אף טיפול תרופתי – כל אלה יתרמו לנסיגה של חלק מהנגעים. כמובן שתמיד יש להיוועץ ברופא המשפחה. לעתים, כשמדובר בנגעים עיקשים או בנגעים המופיעים בקרב אנשים בריאים (ללא עודף שומנים בדם) – הדרך היחידה להפטר מהקסנטלסמות היא להסירם.

כיצד מסירים קסנטלסמות?

ניתן לעשות זאת בשלוש דרכים עיקריות:

א. הליך כירורגי

הטיפול הנפוץ, הפשוט והמקובל ביותר להסרת נגעי השומן הללו. מומלץ לטפל בהם מוקדם ככל האפשר לפני שיגדלו, על מנת למנוע כריתות נרחבות של עור. ה"ניתוחון" מבוצע עי" כירורג פלסטי מומחה בהרדמה מקומית במרפאה ועורך כ-15-30 דקות (תלוי במספר הנגעים).
מלבד דקירה קטנה של זריקת האלחוש, הטיפול אינו כואב כלל.
אחרי השפעת ההרדמה המקומית, מבוצע חתך קטן בעור וגושי השומן מורחקים מהאזור. פעמים רבות צברי השומן נמצאים גם בתוך השריר העדין של העפעפיים ויש צורך בהסרתם, מה שעשוי להסביר מדוע צריבה חיצונית לעיתים נכשלת בהעלמת הנגעים.
בסיום, החתך נתפר במספר תפרים זעירים הנספגים מעצמם ולאחר כשבועיים התפר כמעט שאינו נראה. בימים הראשונים האזור מכוסה בפלסטר קטן הנושר מעצמו. לעיתים ישנה בצקת קלה של העפעף, אדמומיות וכיחלון אך אלה חולפים תוך ימים ספורים.

ב. צריבה בלייזר או מחט חשמלית

הליך שבאמצעותו צורבים ומאדים את נגעי הקסנטלזמה.
בהליך זה גורמים לכוויה מבוקרת באזור הקסנטלזמה וכך הורסים את תאי העור ואת התאים מכילי הכולסטרול באזור. הטיפול עלול להשאיר צלקת שטחית, אך רחבה יותר מאשר בשיטה הראשונה.
חשוב לציין כי בשיטה זו קיימת הישנות גבוהה יותר לעומת ניתוח. אזור הכוויה מושאר לריפוי משני עם משחה הלוקח כשבוע ולרוב בסיום נותרת צלקת קלה , עגולה הבולטת במידה זו או אחרת.
ג. צריבה כימית

מדובר בשימוש בחומר כימי שפועל בדומה ללייזר, וכך גם יתרונותיו וחסרונותיו. זהו הטיפול הפחות נפוץ לעומת שאר הטיפולים.

לסיכום – גם אם אתם סובלים מקסנטלסמות, אין סיבה לבהלה. מדובר בתופעה ידועה ויש מספר דרכים להפטר מהן.

 

נגישות