תפריט

שאיבת שומן? המסת שומן בקור? הקפאת שומן?

בשנות ה-70 התוודענו לניתוח הפופולרי לשאיבת השומן, שהיה, בעצם, הבסיס הראשוני והבוסרי מאד לכל התהליכים שהגיעו לאחריו. ניתוח שאיבת שומן, כשמו הוא – ניתוח לכל דבר, הכולל הרדמה מלאה וכרוך בכל הסיכונים בהם כרוך כל ניתוח או פרוצדורה פולשנית אחרת. הניתוח מיועד לאנשים בעלי עודף משקל רב, ובמהלכו, מבוצעים מספר חתכים באזור המטופל, אשר דרכם, באמצעות קנולה ומשאבה, נשאב השומן העודף אל מחוץ לגוף המטופל/ת. לאחר סיום השאיבה נתפרים החתכים, ואת התקופה בת מספר החודשים שלאחר הניתוח, מבלים המנותחים כשהם לבושים במעין מחוך או חליפת לחץ. כאמור, ורסיה מתקדמת יותר של ניתוח זה עדיין עומדת לרשותם של הסובלים מעודף משקל משמעותי.

למול ניתוח זה, ניצבות מספר דרכים חלופיות, שהבולטת ביניהן בבטיחותה היא המסת שומן בקור (המכונה גם הקפאת שומן או קריוליפוליזיס – Cryolipolysis). הקפאת שומן מתאימה לאנשים המעוניינים להיפטר מעודפי שומן קטנים ומקומיים, אשר ממוקדים באזורים כמו בגב, בירכיים, בבטן ובמותניים – כל אותם המקומות שגם עיסוק מסיבי בספורט וגם דיאטות כסאח (כי כשרוצים גוף מחוטב, מי חושב על הבריאות? פרדוקס אנושי לגמרי) לא הצליחו לצמצם את היקפיהם, התהליך אינו פולשני (בניגוד לניתוח שאיבת שומן) ומהיר ומאפשר לגוף לסלק באופן טבעי את תאי השומן שנהרסו בתהליך טיפול המסת שומן בקור.

אוקיי, למה דווקא המסת שומן בקור?

זוכרים שהזכרנו התפתחויות בתחום הרפואה בתחילה?

ובכן, הטיפול מבוסס על הגילוי כי כאשר הטמפרטורה של תאי שומן צונחת אל מתחת למינוס 10 מעלות צלזיוס, תאי השומן נהרסים ונכחדים. גילוי נוסף, אשר אף הוא מניח את הבסיס לטיפול הקפאת שומן הוא, כי לאחר שתאי השומן הרוסים, הגוף שלנו יודע לפלוט אותם בעצמו באמצעות המערכת הלימפתית שלו. כך שלמעשה, תהליך המסת שומן בקור מנצל את יתרונותיו של הגוף (תאי השומן אינם יכולים לשרוד מתחת לטמפרטורה מסוימת) ויתרונותיו (יעילותה של המערכת הלימפטית בסילוק תאי השומן המומתים) ורותמת אותם יחד לצורך השגת המטרה שלכם – צמצום ההיקפים.

מהי ירידה במשקל וכיצד היא מושגת?

אם נחזור לאותה "ספירת קלוריות" אותה הזכרנו בהתחלה, בכך בדיוק עוסקת ירידה במשקל – באכילה של פחות קלוריות ממה שאנחנו מוציאים ביום. מטרה זו עשויה להיות מושגת בדרכים שונות: מעבר לצורת אכילה מסוימת, ניתוחי בלון או קיצור קיבה, אימוץ של כללי אכילה מסוימים, שילוב בין תזונה בריאה לבין כושר וכד'. כל הורדה כזו במשקל פירושה שתאי השומן התכווצו, והם מכילים פחות שומן מבעבר.

בניגוד להמסת השומן, מספרם של תאי השומן בעת ירידה במשקל איננו מצטמצם והוא נשאר זהה שהיה לכם בסיום גיל ההתבגרות, בין אם אתם עבי בשר או שאתם רזים.

אבל, כאשר שמים את עניין המשקל כמטרה וכאינדיקציה היחידה להצלחה או לכישלון של התהליך עבורכם, אתם עשויים לגלות כי סידרתם לעצמכם אתגר מורכב במיוחד.

זאת מאחר וכאשר אתם נכנסים למשטר של ירידה במשקל, אתם עושים כושר ומחליפים את תאי השומן המתכווצים בתאי שריר, ומשקלם של האחרונים, כידוע, גבוה יותר. כך, שלכאורה, משקלכם לא רק שלא ירד, אלא גם, אולי, עלה, אבל אתם מוצקים ושריריים יותר. בכל מקרה, מספר תאי השומן איננו פוחת, וכל מעידה או יציאה משגרת שמירת המשקל ואורח חיים בריא ופעיל יכולה לשגר אתכם ישירות בחזרה למחלקת בגדי הפלאס-סייז בחנויות.

טיפ אחרון לסיום:

חשוב לציין כי גם המסת שומן בקור (או בכל דרך אחרת) איננה פוטרת אתכם מאורח חיים בריא, שאומנם הפוטנציאל להשמנה באזור הטיפול יורד משמעותית ותאי השומן שנהרסו לא ישובו ויתנפחו, אולם תאי שומן באזורים אחרים בגוף בהחלט עלולים לעשות זאת. כך שהאזורים שטופלו באמצעות המסת שומן אינם יכולים לחזור לנפחם הקודם, אבל אזורים אחרים עלולים להפוך לבעיה החדשה שלכם…

נגישות