תפריט

היווצרות קמטי הבעה סביב העיניים ובמצח

אם תשאלו רופאי עור ומומחים לרפואה אסתטית, כמעט אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לחשוב על טיפול שימנע או יעכב הופעת קמטים, במיוחד אם אתם רואים את עצמכם שומרים על מראה צעיר גם בגיל 50+.

מחקרים רבים מראים בבירור כי בכל הנוגע לקמטי הבעה – אותם קמטוטים בצדי העיניים, בין העיניים והקווים במצח – ידוע כי הם נוצרים בעקבות קיפול חוזר של העור המתרחש בהבעות פנים.

בין אם חיוך, צחוק או כעס בכל הבעת פנים שלנו השרירים עובדים והעור מתקפל. תכפילו את זה בעשרות שנים של תגובות והבעות, ותבינו כיצד קמטים אלו נוצרים.

האם יש דרך להימנע מקמטים?

הטיפול הפופולרי בעולם ובארץ בשנים האחרונות משיג בדיוק מטרה זו. על ידי החלשת הקשר שבין העצב לשריר באזור המטופל, ניתן למנוע את פעילותו של השריר בזמן הבעת פנים כלשהי ובכך קיפול העור והיווצרות הקמט. בכך מקטינים ואף מונעים את הקמטים שנוצרים באזורי הבעות הפנים – המצח, צדי העיניים וביניהן.

אז מתי הכי כדאי להתחיל בטיפולי העלמת קמטים?

למרות שנהוג להסתכל על טיפול העלמת קמטים ככזה שמיועד לאנשים בגילאים יחסית מבוגרים (40+), האמת היא שכאשר מתחילים בטיפול בשלב בו ממש מתחילים להיווצר סימני הבעה על העור, משיגים תוצאות טובות יותר לאורך זמן.

מחקר מפורסם בנושא משנת 2006 בדק זוג תאומות שאחת מהן החלה בטיפולי העלמת קמטים כ-13 שנה לפני כן לעומת אחותה שלא עשתה זאת. תמונות של התאומות במשך 10 ו-15 שנה לאחר מכן הראו כי לאחות שעברה טיפולי העלמת קמטים היה מצח כמעט חלק לחלוטין, לעומת אחותה שלא עשתה זאת ובמצחה היו קמטים אופייניים לגיל המעבר ותהליכי ההזדקנות הטבעית של העור.

להתחיל בטיפולים עם הופעת הקמטים

לפיכך ההמלצה היא לגשת לטיפול בנקודת הזמן בה מתחילים לשים לב לראשונה לקמטוטי הבעה במצח ובצדי העיניים. אין גיל מסוים בו קמטים מתחילים להופיע, אלא מדובר במשהו מאוד אינדיבידואלי התלוי בגורמים נוספים כמו גנטיקה, עישון, חשיפה לשמש ועוד.
אצל חלק מהאנשים קמטוטים אלו יתחילו כבר בתחילת או אמצע שנות ה-30 ואצל אחרים אף מאוחר יותר.

בשורה התחתונה מה שחשוב להבין הוא שאפקטיביות הטיפול להעלמת קמטים ומשך השפעתו יעלו ככל שמתחילים בשלב מוקדם יותר של התפתחות הקמטים וחשוב מכך, אם מחכים עד שהקמטים הופכים לעמוקים ונחרתים ממש בעור, טיפול זה לא תמיד יעזור להצעיר את מראה הפנים. לכן חשבו על הטווח הארוך. אם אתם רואים את עצמכם עוברים טיפולי העלמת קמטים בעתיד, על מנת להפיק מהם את המיטב, בדקו האם אינכם מתחילים להבחין בקמטוטי הבעה – אולי כדאי שתתחילו מעכשיו ותסדרו לעצמכם פנים חלקות וצעירות יותר שנים קדימה.

 

נגישות