תפריט

ההבדל בין ניתוח אף רפואי לניתוח אף קוסמטיניתוח אף – אחד הניתוחים הפופולריים ביותר

אנשים רבים שאינם מרוצים ממראה האף שלהם מוצאים את הפתרון בעולם הפלסטיקה כדי לתקן את הפגם ובכך לשפר את מראה הפנים הכללי. בדרך כלל הפנייה לניתוח אף משיקולים אסתטיים, אך לעתים הניתוח מתבצע גם מסיבות רפואיות, לדוגמה: תיקון מחיצה עקומה שמקשה על הנשימה דרך האף.

הכירורגים המומחים של רשת פרופורציה מבצעים אלפי ניתוחי אף בשנה. אחת הסוגיות הנפוצות ביותר שעולות בקרב הלקוחות היא ההבדל שבין ניתוח אף רפואי לניתוח אף קוסמטי.

מה ההבדל בין ניתוח אף רפואי לניתוח אף קוסמטי?

ניתוח אף הנעשה מטעמים רפואיים מתבצע לרוב בהמלצת רופא, על מנת לתקן פגם כלשהו במערכת הנשימה. הפגם באף יכול להיות מולד, הוא יכול להיווצר במשך הזמן והוא גם יכול להפתיע באמצע החיים כתוצאה משבר או חבלה קשה באף. סטייה או עיקום במחיצת האף, גידול הקונכיות התחתונות או תפקוד לקוי של השסתומים, יכולים להיות סיבות מוצדקות לניתוח אף מהסוג הרפואי.

לעומת זאת ניתוח אף הנעשה משיקולים אסתטיים בלבד, נועד לשנות את המראה החיצוני של האף גם אם אין בו שום ליקוי או חוסר תפקוד מסוימים הנגרמים כתוצאה מבעיות רפואיות. זה בעצם ההבדל המהותי בין ניתוח אף רפואי וקוסמטי.

מה דומה בין שני הניתוחים?

מומלץ שאת שני הניתוחים יבצע רופא מומחה א.א.ג. או רופא מומחה בכירורגיה פלסטית. במקרים רבים בהם מבוצע ניתוח אף מסיבה רפואית, בוחרים המטופלים לבצע גם תיקון אסתטי, כלומר לשלב בין השניים. לפני כל ניתוח אף, בין אם הוא נעשה מסיבה רפואית ובין אם אסתטית, מתבצעת פגישת ייעוץ רפואי עם הרופא המנתח. מטרתה היא תיאום ציפיות מתוצאות הניתוח, הן בקרב המטופל והן בקרב הרופא. הפגישה עם הרופא חשובה מאין כמותה לכן כדאי להתכונן אליה מבעוד מועד. חשוב להעלות בפני הרופא המנתח אילו דברים מעוררים אצלכם חשש או דאגה לגבי הניתוח או כל סוגיה אחרת שמעניינת אתכם באשר לניתוח (מומלץ להכין רשימת שאלות).

ייעוץ רפואי מוקדם

במהלך הייעוץ הרפואי, הרופא המנתח שואל את המטופל מספר שאלות לגבי המצב הרפואי הכללי של המטופל, מהן הציפיות מהניתוח וכדומה. לקראת ניתוח אף ממניעים קוסמטיים, הרופא שואל גם באשר לסיבה שהובילה את המטופל לבחור בניתוח אף. שינוי מראה האף נעשה בהתאמה אופטימלית למראה הפנים הכללי, לכן המנתח אחראי לא רק לשיפור המראה האסתטי של האף, אלא גם לשיפור המראה הכללי של הפנים.

מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח אף?

כמו רוב הניתוחים הפלסטיים, קיימת נטייה כללית בקרב המנתחים הפלסטיים לבצע ניתוחי אף רק בתום תהליך הגדילה, ההתפתחות ועיצוב הפנים, כלומר בגילאים 16 – 17. במידה וניתוח אף יתבצע לפני כן, צורתו של האף עלולה להשתנות. מעל טווח הגילאים הזה, קיים גם סיכוי גבוה יותר להתכונן בצורה ראויה לניתוח מבחינה מנטלית.

על ההליך הניתוחי וההחלמה מניתוח אף

ניתוח אף מתבצע בחדר ניתוח בבית חולים. הרופא המנתח ממליץ אם הניתוח יתבצע בהרדמה כללית או מקומית, בהתאם לסוג הניתוח. אורך הניתוח משתנה בהתאם למאפייני ההליך ויכול להימשך בין 2 – 4 שעות. כמו כן, זמן ההתאוששות וההחלמה אינדיבידואלי לכל מטופל, אך ניתן להוריד את הסד המקבע כעבור מספר ימים, ועד אז גם הנפיחות באזור אמורה להתפוגג. חזרה לשגרה יומית יכולה להתקיים בטווח הנע בין שבוע לשבוע וחצי, וכבר ניתן לראות את התוצאה המוגמרת, אך התוצאה הסופית תיראה רק כעבור מספר חודשים מתום הניתוח.

ניתוח אף ברשת מרפאות פרופורציה, מתבצע על ידי טובי המומחים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעלי ניסיון ניתוחי עשיר ומיומנות גבוהה. ניתוח אף בפרופורציה מסובסד על ידי חלק מקופות החולים.

 

נגישות