תפריט

10 שאלות נפוצות על ורידים ברגלייםורידים ברגליים עשויים להופיע בכל גיל

ורידים ברגליים היא תופעה רחבת היקף שעוכרת את שלוותן של נשים רבות. במיוחד עם בואה של עונת הקיץ, כשרוצים ללבוש בגד ים, מכנסיים קצרים, שמלה או חצאית והבושה מתעוררת. בניגוד לדעה הרווחת, ורידים ברגליים איננה בעיה אסתטית מיוחדת לגיל המעבר. גם בגילאים צעירים אפשר לסבול מהם, בין אם אחרי הריון, כתוצאה מהשמנה או מגורמים גנטיים.

למי שסובלת מורידים או נימים ברגליים ושוקלת לטפל בבעיה, קיבצנו עבורך 10 שאלות נפוצות שיכולות לעזור לך להחליט:

האם יש דרך למנוע ורידים והדליות ברגליים?

למרבה הצער, התשובה היא לא. הסיבה היא שמדובר בסך הכל בתהליך טבעי של הגוף, כאשר ביותר מ-50% מהמקרים (!) הסיבה היא גנטית. ביתר המקרים ישנו קשר להשמנה או הריון. לכן, למעט שמירה משקל תקין, שיכולה להפחית את הסיכוי להיווצרות ורידים כתוצאה מהשמנה, אין דרך להימנע מהתופעה.

מה ההבדל בין וריד בולט לדליות?

כאשר אנו מדברים על דליות, הכוונה לרוב היא לוורידים גדושים וכואבים עם נטייה לדלקתיות באזור. ורידים בולטים אשר הופכים גדושים ונפוחים במידות שונות, יהפכו במשך הזמן לדליות.

האם ורידים ברגליים נוטים להתפשט?

כן. מי שסובל מורידים ברגליים יכול לראות שעם הזמן, בלא טיפול, עוד ועוד נימים וורידים מתגלים על פני הרגל. כך שהתופעה בהחלט נוטה להחמיר עם השנים. ולכן חשוב לטפל בה בתחילתה.

האם טיפול העלמת ורידים כואב?

ישנם 2 טיפולים מובילים להעלמת ורידים: הזרקת קצף ו סקלרותפריה. בבסיס, שני הטיפולים מתבצעים על ידי אותו החומר, סקלרובן עם שני הבדלים: ריכוז החומר המשתנה בהתאם לחומרת המקרה וכן לעתים בסקלרותרפיה ייעזר הרופא באולטרסאונד. בלכ מקרה, מדובר בטיפולים מרפאתיים קצרים, שההחלמה מהם כמעט מידית ואינה דורשת זמן רב. בעקרון הטיפולים אינם אמורים לכאוב במיוחד, ייתכנו כאבים קלים או צריבה לאחר הטיפול (בסקלרותרפיה למשל), אבל לא מדובר במשהו משמעותי.

איזה מבין שני הטיפולים הינו המומלץ ביותר?

כל אחד מהטיפולים מתאים עבור מצב אחר ומותאם גם למצבו הבריאותי, גילו וההיסטוריה הרפואית של המטופל. טיפול בגלי רדיו למשל, מתאים באופן עקרוני גם לוורידים בולטים ועמוקים בעוד בהזרקת קצף משתמשים לטיפול בוורידים שטחיים. הכל תלוי במצב הבעיה וגם אם אפשרי, בהעדפת המטופל לדרך טיפולית מסויימת.

האם טיפולי העלמת ורידים מתמקדים באזור או בכלי דם מסויים?

מדובר בטיפול יסודי, אשר מתמקד קודם כל בוורידים בולטים במיוחד ומתקדמים לורידים במצב פחות חמור, אבל העיקרון הוא העלמת הוריד הסתום, בשיטות שונות המותאמות למצב המטופל ומצב הורידים.

האם לאחר הטיפול הורידים או הדליות נעלמים לחלוטין?

לשלושת הטיפולים ישנם אחוזי הצלחה גבוהים, ומעניקים תוצאות טובות.

האם הוורידים יכולים לחזור?

במרבית המקרים הוורידים אינם חוזרים, אך לעתים כן.

האם אפשר לחזור לתפקוד רגיל מיד אחרי הטיפול?

כאמור, זמני ההחלמה של שלושת הטיפולים הנם קצרים ואף מידיים. ייתכן כי לאחר טיפול סקלרותרפיה, ימליץ הרופא להימנע מחשיפה לשמש לתקופה קצרה.

האם ישנן תופעות לוואי לטיפולי העלמת ורידים?

תופעות הלוואי הנן מינוריות ויכולות לכלול סימנים זמניים, נפיחויות או צריבות שאמורות לחלוף במהרה.

 

נגישות