תפריט

עפעפיים נפולים: מראה מבוגר ועייף

סימני ההתבגרות הראשונים אצל רבים מתבטאים בעיניים. העפעפיים העליונים מתאפיינים בעודף עור ושומן, הופכים נפולים ומסתירים את העין. העפעפיים התחתונים הופכים נפוחים אף הם ויוצרים מראה של "שקיות" לא מחמיאות, התורמות למראה מבוגר ועייף.

אבל… הידעתם שעפעפיים נפולים אינם רק פגם אסתטי אלא גם סכנה אפשרית לראייה שלכם?

עם הזמן העור נמתח, שוקע ומתקמט. זו תופעה טבעית ורגילה שמתרחשת אצל כולם, אך כשמדובר בעפעפיים היא יכולה להיות בעיה. זאת משום שעפעפיים נפולים מגבילים את קצוות הראייה, או יותר נכון את הראייה הצדית שלנו. דבר זה מוביל לעוד בעיות רפואיות שיכולות להשפיע על איכות החיים, כמו למשל כאבי ראש (כתוצאה ממאמץ של שרירי המצח).

ממה נגרמים עפעפיים נפולים?

הגורמים לעפעפיים נפולים הינם רבים ומגוונים וכוללים מרכיבים גנטיים, סגנון וסביבת חיים (למשל אנשים שבילו זמן רב בחוץ בשמש) וכמובן הגיל שמהווה פקטור חשוב. כל התנועות וההבעות שאנחנו עושים במהלך השנים (מצמוץ למשל) גובות את מחירן. הזדקנות עור הפנים מתחילה אצל רבים בקמטים בצדי העיניים. לאחר מכן מתחילים הקמטים להתרחב לאזור העפעפיים העליונים, עד שנוצר מן "מכסה" לעיניים, שמסתיר אותן. בתחילה לא רבים יבחינו כי הקמטים מפריעים לראיה, היות ומדובר בתהליך הדרגתי שמתרחש עם הזמן. העפעפיים התחתונים הופכים נפולים, מה שיוצר מראה של "שקיות" תמידיות בעיניים.

רוב המטופלים מבקשים לעבור ניתוח עפעפיים בגלל המראה – העיניים נראות כמעט עצומות ועייפות כל הזמן.

ניתוח הרמת עפעפיים

ניתן לבצע ניתוח הרמת עפעפיים עליונים, תחתונים או ניתוח משולב של הרמת עפעפיים והרמת גבות. מדובר בהליך קצר ופשוט האורך בין 45 דקות לשעתיים.

העיקרון הניתוחי הוא יצירת חתך קטן, ניקוז השומן ומתיחת העור באזור העפעף. בניתוח הרמת עפעפיים עליונות, החתך מבוצע בקו הכפל הטבעי של העין, ולכן פחות נראה. כמו כן הצלקת עצמה מתרפאת ונעלמת. בניתוח עפעפיים תחתונים, בשיטה החדשה והמקובלת יותר כיום מנקזים את השומן מפנים העפעף ללא צלקות או חתכים.

התוצאות מניתוח עפעפיים מצעירות את המראה והופכות אותו לחיוני ורענן. לאחר מספר שבועות של התגבשות, מתקבלת התוצאה הסופית, המחזיקה מעמד לאורך תקופה של עד 10 שנים מהניתוח. כמעט קשה להאמין כמעט כיצד פעולה כל כך פשוטה יכולה להחזיר את הפנים לאחור בשנים רבות.

יתרון נוסף בניתוח עפעפיים הוא זמן ההחלמה הקצר יחסית. בתוך ימים ספורים ניתן לחזור לפעילות רגילה ובהדרגה נעלמות גם הצלקות.

המנתחים המבצעים ניתוחי עפעפיים בפרופורציה הינם אוקולופלסטיקאים, משמע מומחים ברפואת עיניים וכירורגיה פלסטית של אזור העיניים. לרופא בעל התמחות זו, היכרות מעמיקה עם האנטומיה של העין ועם שיטות כירורגיות אשר יאפשרו הגעה לתוצאות אופטימליות הן ברמה מקצועית והן ברמה האסתטית.

 

נגישות