תפריט

בין אם מסיבות רפואיות או אסתטיות, ניתוח עפעפיים הוא פתרון שרבים פונים אליו על מנת לשפר את איכות החיים ולהצעיר את מראה הפנים.

ידוע שהזמן לא תמיד עושה טוב לעור הפנים שלנו ובין התופעות הפחות מבורכות שמביאות איתן השנים ניתן למנות "שקיות" מתחת לעיניים, צניחה של העפעפיים העליונות התורמת להיווצרות מראה עייף ומבוגר ואף פוגעת בשדה הראייה.

אין ספק שהכירורגיה הפלסטית נחלצת לעזרתנו במקרה זה ומי שסובל מהנ"ל, ימצא בניתוח עפעפיים את התשובה. כיום עם ההתקדמות והחדשנות בכל הקשור לציוד ומכשור רפואי, ניתוח בעפעפיים הנו פשוט וקצר יותר מבעבר וכשנעשה על ידי רופא מנוסה ומקצועי, מדובר סך הכל בהליך לא מסובך שיתרונותיו עולים על כל חסרון אפשרי.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי עדיין מדובר טכנית בניתוח, כזה שכולל הרדמה מלאה וצריך להתבצע בבית חולים ולכן לפני שאתם רצים לקליניקות, הנה כמה דברים שחשוב לדעת לפני שניגשים לניתוח. המלצה שלנו: קחו את הכתבה ועברו עליה כמו רשימת מכולת במהלך ההכנות לניתוח:

בחירת רופא – החלק הקריטי ביותר בכל ניתוח ובפרט בניתוחים אלקטיביים. זהות המנתח היא הדבר שהכי נכון להתעכב עליו. בניתוחים שהנם גם קוסמטיים וגם רפואיים, כמו ניתוח עפעפיים למשל, חשוב גם לבדוק מבעוד מועד מהי המומחיות הנדרשת, שכן מדובר על שינוי אסתטי כזה שעלול להשפיע על בריאותנו אם יבוצע לא נכון או לא מדויק. לכן מומלץ כי הניתוח יבוצע על ידי אוקולופלסטיקאי. אוקולופלסטיקה היא התמחות בפלסטיקה של העין (כן, יש דבר כזה). כמובן שכירורג פלסטי גם יוכל לבצע את הניתוח בהצלחה, אבל תמיד עדיף למצוא את הרופא המקצועי ביותר בתחום הנדרש, במיוחד כאשר מדובר באיבר רגיש כמו העין.

בית החולים – כאמור, כיום ניתוחי העפעפיים הנם פשוטים ואורכים גם פחות משעה במרבית המקרים. ועדיין, אין בכל זאת כדי לרמוז שמדובר בעניין של מה בכך. כמו כל ניתוח, גם ניתוח עפעפיים צריך להתבצע בחדר ניתוח, בבית חולים, עם צוות רפואי הכולל אחיות ומרדים. מומלץ לוודא כי ההליך יבוצע בבית חולים ולא בקליניקה או מרפאה. ברוב המקרים לא יהיה צורך באשפוז ולאחר שהייה קצרה בהתאוששות, על פי שיקול הרופא, תשוחררו לביתכם.

התאמה לניתוח – בפגישת הייעוץ, הרופא יעריך האם אתם מתאימים לניתוח, גם מבחינת מחלות רקע כלליות (ברוב המצבים ניתן לבצע את הניתוח, עם הנחיות מסוימות כמו הפסקת תרופות ובעיקר מדללי דם לקראת הניתוח) וגם מבחינת מצב העפעפיים והעיניים. ישנם מקרים בהם הרמת עפעפיים לא תיתן את הפתרון המלא כמו למשל במקרה של צניחת גבות. אז ניתן לפתור את הבעיה (על ידי הזרקות לאזור הגבות) או לשלב בהרמת עפעפיים גם הרמת גבות, מה שיצעיר את המראה ויעניק פתרון יותר טוב מהרמת עפעפיים. לכן חשוב לאבחן נכון את המצב ולהתאים את הפתרון לבעיה.

החלמה מהניתוח – כאמור, ברוב המקרים לא תאושפזו ותשוחררו לביתכם לאחר שעתיים-שלוש בהתאוששות. הרופא ייתן לכם טיפות עיניים למניעת יובש וכן אנטיביוטיקה למניעה של זיהומים. תקבלו מספר ימי מחלה, בהם תידרשו למנוחה. בימים הראשונים צפו לאי-נוחות, נפיחות בעין ואפילו הוזלת דמעות לא-רצונית – אלו תופעות ידועות ושכיחות לאחר הניתוח. אם אתם חווים אותן בעצמה חריגה – יש לפנות לרופא. אמנם לאחר מספר ימים אפשר לחזור בהדרגתיות לפעילות רגילה, אך עדיין יישארו תפרים באזור המטופל, אשר יוסרו לאחר כשבוע ברוב המקרים. התוצאה הסופית תיבנה בהדרגה וכ-10 ימים עד שבועיים לאחר הניתוח, ניתן יהיה להבחין בה בבירור.

בהצלחה!

נגישות