תפריט

הסרת שיער בלייזר היא הליך שאין להקל ראש לגביו לכל דבר וכמו בכל טיפול, ישנן תופעות לוואי ידועות כגון אדמומיות, צריבה, גרד, נפיחות באזור הזקיקים ובמקרים אחדים תיתכן גם כוויה לאחר הטיפול. מדובר בתופעה לא שכיחה, אך כזו שבהחלט יכולה להתרחש.

תופעות לוואי לאחר הסרת שיער בלייזר

כוויה היא התגובה הקיצונית ביותר בטיפולי הסרת שיער בלייזר מתוך כל תופעות הלוואי אפשריות. עם טיפול נכון ותגובה מהירה ניתן להתגבר על הכוויה יחסית מהר. ברוב המקרים הכוויה תחלוף לחלוטין בלי להשאיר סימנים על העור. יתרה מכך, עם הקפדה על ביצוע הוראות הצוות המטפל, ניתן למנוע את התופעה לחלוטין.

ממה נובעות כוויות לאחר טיפול לייזר?

היות ומדובר בטיפול במהלכו קרן הלייזר מפעילה חום מאוד גבוה על הגוף, בהתאם לגוון וסוג העור לא מן הנמנע כי תהיינה תגובות של אדמומיות עד כדי כוויה.

כמו כן, ישנם מצבים בהם יעלה הסיכוי לתגובות חריפות ואף כוויות:

שיזוף – אחת הסיבות השכיחות לכוויות היא ביצוע הטיפול על עור שזוף. מסיבה זו ממליץ הצוות המקצועי לצמצם למינימום ההכרחי את החשיפה לשמש בין הטיפולים וכן לא להגיע לטיפול שזופים. לעתים מטופלים כועסים כאשר אינם מתקבלים לטיפול עקב שיזוף, אבל השיזוף מעלה את הסיכון בצורה משמעותית לתופעות לוואי כואבות ולא נעימות עד כדי כוויה ומכאן החשיבות להקפדה על חשיפה מינימלית/מוגנת ומריחת קרם הגנה 100 SPF.

עם זאת, ישנם מצבים שגם לצוות המקצועי יהיה קשה להחליט אם העור שזוף ברמה שלא מאפשרת טיפול. בתקופה ממשוכת של שיזוף גוון העור משתנה ומתכהה כתוצאה משיזוף ממושך ולכן ההחלטה מתבצעת בשיתוף המטופל, יש לקחת בחשבון שבמקרים בהם הטיפול יתבצע יכולות להיות תופעות לוואי ביניהן כוויות.

גוון עור – באופן כללי ניתן לומר כי ככל שגוון העור כהה יותר, הסיכוי לתגובה חזקה עד כדי כוויה עולה. מכשיר הלייזר נמשך למלנין, אשר ריכוזו גבוה ככל הגוון העור כהה ולכן במקרה זה הלייזר יימשך גם למלנין אשר בעור עצמו ולכן הסיכוי לכוויה גדל.

סטרס – במצבים של מתח ולחץ (לפני אירועים חשובים ומשמעותיים) גם הגוף מגיב ונחלש ולפיכך עולה הסיכון לתגובות קיצוניות לטיפול.
לפיכך, חשוב לשתף את הצוות המקצועי המטפל בכל פרט רפואי, פיזי או רגשי גם אם הוא נראה לא חשוב. לפעמים יהיה נכון להחליט בשיתוף עם המטופל לדחות את הטיפול על מנת להימנע ממצבים לא נעימים, ובפרט במצבים בהם ידוע על חום / מחלה כלשהי או בזמן נטילת תרופות אנטיביוטיות מסוימת, לעתים יהיה נכון לדחות את הטיפול.

מה עושים אם יש כוויות?

במידה ולאחר טיפול הופיעו תגובות חזקות עד כדי כוויה, יש להודיע מיד לצוות המקצועי ולהגיע לביקורת, בה יאבחן הצוות את עצמת התגובה ויפנה לקבלת טיפול מתאים. חשוב לעקוב אחר הוראות הצוות ולהקפיד למלאן כפי שביקש ולהמשיך במעקב עד שהתגובה תחלוף במלואה.

החשש מתגובות לא צריכה להכתיב את בחירת סוג הטיפול וחשוב להבין כי כוויות אינן מעידות על טיפול לקוי, ההיפך הוא הנכון. כמו בכל שיטת טיפול בטכנולוגיה מתקדמת, ישנם חסרונות ויתרונות. חשוב לזכור כי היתרון הגדול של הלייזר על פני שיטות הטיפול האחרות הוא התוצאות היעילות שנשארות לאורך זמן בהבדל משמעותי מכל שיטה אחרת, כולל IPL. בחירה בשיטה אחרת אולי תוכל למזער את הסיכויים לתופעות לוואי אבל גם בוודאות לא תיתן את אותן התוצאות להן מסוגל הלייזר.

 

נגישות