תפריט

מהם ורידים בולטים?

לכאורה מדובר בפגם אסתטי, אולם אין לטעות. ורידים בולטים הינם בעיה רפואית שיש לטפל בה. בניגוד לורידים שטחיים (או נימים) שאינם גדולים, במקרה זה מדובר באי ספיקה ורידית ומשמעות הדבר היא שהורידים לא מצליחים לבצע את תפקידם – העברת הדם בזרימה תקינה אל הלב. במקרה שכזה, מצטבר הדם בתוך הורידים, גורם להתנפחותם וכתוצאה מכך הם גם עולים אל פני השטח ובולטים על גבי הרגליים באופן חיצוני ממש. מעבר לכאבים ולבעיות בריאויות מזיקות לרגליים, גם בצקות עלולות להיווצר באיזור וכדאי לדעת, שהטיפולים היום הם פשוטים ויעילים מאוד.

על הטיפול

הזרקת קצף בהנחיית אולטרסאונד הינה טיפול יעיל בעל פולשנות מינימלית אשר נועד במקרים מסוימים להחליף ניתוח. הטיפול מומלץ גם עבור מי שאינו מסוגל לעבור ניתוח, בין אם בשל גיל מתקדם, מחלות לב ועוד.

הקצף המוזרק אל תוך הורידים, ממיס אותם ומאפשר להם להיספג אל תוך הגוף. כל זאת ללא הרדמה, כאבים או חתכים.

פעולה זו מאפשרת למטופלים ליהנות מיעילות הטיפול ללא טראומת הניתוח, המבוצע בהרדמה ולהרוויח החלמה מהירה.

פגישת הייעוץ עם הרופא

בפגישת הייעוץ יבצע הרופא בדיקת אולטרסאונד על מנת לבחון את מצב הווריד הבעייתי ולהתאים את הטיפול ומינון החומר על פי חומרת המצב. על פי הבדיקה ידע הרופא לקבוע בוודאות האם שיטה הזו היא היעילה למקרה הספציפי של המטופל. חשוב לבדוק שהרופא ביצע הזרקות קצף בעבר, על מנת שהתוצאה תהיה מדויקת ככל שניתן.
לאחר מכן, ישאל הרופא מספר שאלות שמטרתן לוודא כי מצבו הרפואי של המטופל מאפשר את ביצוע הטיפול, יסביר על הטיפול בהרחבה, יענה על שאלות וכמו כן, ינחה את המטופל כיצד לנהוג לאחר הטיפול על מנת להחלים במהירות וכמובן לשמר את התוצאות.

מהלך הטיפול

הזרקת הקצף (המכונה גם הטרשה), הינו טיפול שמקורו באיטליה ונועד לטפל נקודתית בורידים בולטים וחולים מבלי שיבוצע באיזור חתך שיותיר צלקת. בשונה מסקלרותרפיה, הזרקת קצף מיועדת לטפל במקרים של דליות או ורידים עמוקים. לפיכך, היות ומדובר במקרים מורכבים, הטיפול יבוצע בהנחיית אלוטרסאונד על מנת להגיע לרמת דיוק גבוהה ולוודא כי כלי הדם הומס ונספג במלואו.

כאמור, במקום לחתוך ולהוציא את הורידים, מזריק הרופא באמצעות מחט עדינה את החומר sclerovein אל תוך הווריד. החומר המוזרק נקלט בדופן הווריד, גורם להצטלקות שלו וכך למעשה מוביל להתפרקותו של הווריד הסתום וספיגתו בתוך הגוף.

מדובר בטיפול מרפאתי שיכול להגיע עד לכדי שלושה טיפולים מקסימום, במסגרתו הרופא מונחה על ידי האולטרסאונד באופן כזה שמסייע לו לטפל נקודתית בורידים החולים ולשמור על הורידים הבריאים. הוא מסוגל כך גם לראות הסתעפויות של אותו ווריד חולה ולטפל בו לעומקו.

הטיפול מבוצע ללא הרדמה של המטופל (גם לא מקומית) כשהחזרה לאחר מכן לשגרה היא מלאה ומידית. תחושת אי הנוחות שלאחר הטיפול חולפת כעבור מספר שעות.

לאחר הטיפול ינחה הרופא את המטופל לגרוב גרב אלסטית מיוחדת למשך תקופה של שבועיים ולהימנע ממגע עם מים באיזור. באופן הדרגתי וכעבור מספר שבועות יעלמו הורידים באופן מלא.

תוצאות הטיפול

אנשים שטופלו בשיטה זו דיווחו כי הם נהנים מרגליים קלות ובריאות יותר, אסתטיות וללא צלקות. הורידים הבולטים נעלמו כלא היו והתחושה של הכאב באיזור התפוגגה.

גם גריבת גרב אלסטית מדי פעם בפעם יכולה לסייע, ובאפן כללי מומלץ לשמור על ההנחיות של הרופא לאחר הטיפול במידה והתבצע בכדי שהורידים לא יסתמו שוב  ויחזרו לבלוט.

הנמצאים בקבוצת סיכון לורידים בולטים יכולים למנוע את התופעה. בהתייעצות עם רופא מומחה ניתן לקבל המלצה לתרגילים ושיטות שונות שיסייעו בכך, דוגמת הרמת הרגליים מספר פעמים ביום בכדי לסייע לזרימת הדם ולמנוע הצטברות דם בורידים, אימוץ הרגלי תזונה נכונים והקפדה על פעילות גופנית לשמירה על מחזור דם תקין.

למידע נוסף על הטיפול

פורום

מאמרים

שאלות נפוצות

האם תופעת ורידים בולטים עלולה להתפשט?

כמובן. ורידים בולטים מתפשטים ברגליים ומי שסובל מהם עתיד לגלות נימים קטנים חדשים שצצים ככל שהשנים חולפות, נימים שבעתיד עלולים להחמיר ולהפוך לבעיה אסתטית ובריאותית של ממש, לצד כאבים פיזיים ברגליים. ההמלצה היא לטפל בתופעה בהקדם האפשרי.

האם טיפול בוורידים בולטים מיועד לאזור ספציפי בווריד מסוים?

טיפול בוורידים בולטים הנו יסודי ומקיף. מתחילים את הטיפול בוורידים הבולטים מאוד ומשם עוברים לאלה שבולטים פחות. ישנם מקרים בהם ימליץ הרופא על סדרה של מספר טיפולים וברוב המקרים מטפלים בכולם כבר בעת ובעונה אחת.

האם העלמת הנימים בטיפול סקלרותרפיה הינה לצמיתות?

הנימים שהוסרו בטיפול לא ישובו עוד, אולם יתכן כי יצוצו נימים חדשים במקומות אחרים.

מהן תופעות הלוואי של סקלרותרפיה?

למעט אדמומיות, רגישות למגע או נפיחות שחולפים כעבור פרק זמן קצר, לא אמורות להיות תופעות מיוחדות. הרגישים עלולים לסבול מקרישי דם באזור.

האם מספיק טיפול אחד בסקלרותרפיה לפתרון הבעיה?

הדבר תלוי בכמות הנימים הבולטים ובגודל השטח בו הם מופיעים, לעתים קרובות נדרש יותר מטיפול סקלרותרפיה אחד

לכל השאלות הנפוצות
נגישות