תפריט

העישון כמאיץ להזדקנות לעור

עישון גורם להתקמטות מוקדמת של העור, נפילתו ודהיית הגוון הטבעי שלו. עישון מאיץ את הזדקנות העור ותורם להיווצרות קמטים, כאשר הסימנים הראשונים יכולים להופיע אחרי 10 שנות עישון בלבד (ואם לוקחים בחשבון שאנשים רבים מתחילים לעשן לפני גיל 20, הנזקים משמעותיים).

ככל שתעשנו יותר סיגריות לאורך זמן רב יותר, כך סביר יותר שייווצרו בעורכם קמטים.

אבל בניגוד לדעה הרווחת, עישון לא גורם לקמטים רק בעור הפנים, אלא גם בחלקים אחרים בגוף.

כיצד עישון גורם לקמטים?

הניקוטין המצוי בסיגריות מצר את כלי הדם בשכבה החיצונית של העור. דבר זה משבש את זרימת הדם בעור. כאשר ישנה זרימת דם נמוכה, העור אינו מקבל כמות מספקת של חמצן ורכיבים מזינים אחרים כגון ויטמין A, החיוניים לשמירה עליו.

בנוסף, רבים מתוך 4,000 הרעלנים המצויים בסיגריות פוגעים בייצור הקולגן והאלסטין אשר מעניקים לעור את גמישותו וחוזקו. כתוצאה מכך, העור הופך נפול ומקומט.

כמו כן חשיפה קבועה לחום הנפלט משריפת הסיגריות והבעות הפנים שאנו עושים בזמן העישון – כמו למשל כיווץ השפתיים כאשר שואפים עשן ("לוקחים שאכטה") או כיווץ העיניים כדי להתגונן מהעשן – תורמים גם הם להיווצרות קמטים באזורים אלו.

הזדקנות העור בטרם עת

כך למשל, בפניהם של מעשנים ניתן לזהות קמטוטי הבעה במצח ובצדי העיניים וכן קמטים באזור שבין השפה העליונה לאף. הם גם יסבלו מעור דליל ונפול מתחת לזרועות ומגוון עור צהבהב, בדומה להשפעה על צבע השיניים.

נכון שכולנו נזדקן כי את הזמן אי אפשר לעצור, אבל בהחלט ניתן ומומלץ לפחות לעכב את השינויים הללו על ידי הפסקת עישון.

כמובן שישנם פתרונות שהרפואה האסתטית מעניקה למצבים אלו. לא מעט מעשנים מחפשים פתרונות כמו מילוי והעלמת קמטים יכולים לטשטש את הנזקים שהעישון גורם ולגרום לעור להיראות שוב מתוח וגמיש, אבל כל עוד נמשיך לעשן – ההשפעות לא תפסקנה.

לכן, לצד הטיפולים האסתטיים היעילים והטובים, הפתרון המשלים והטוב ביותר אשר יעזור לשמור על התוצאות לאורך זמן ואף לשפר אותן הוא פשוט להפסיק לעשן!

נגישות