תפריט

חשוב לדעת לפני הזרקת חומצה היאלורונית

הזרקות למילוי קמטים – מהן?

המרכיב העיקרי בטיפול מילוי הקמטים הוא חומר טבעי שנקרא 'חומצה היאלורונית'. את החומצה הזו, שמעניקה אלסטיות וחיוניות לעור, מייצר הגוף באופן טבעי. יתרונה המובהק של החומצה טמון ביכולתה למלא נפחים ביעילות וללא תופעות לוואי, משום שמדובר בחומר המופק על ידי גופנו.
במהלך השנים, עם התבגרות העור מיוצרת פחות חומצה. כתוצאה מכך העור מאבד את חיוניותו והופך ליבש ומקומט יותר. כאן נכנס לתמונה טיפול ההזרקות, שמחליף את הייצור הטבעי של החומצה ומחדיר אותה בהזרקה באופן מרוכז אל עומק העור.
ההזרקה מבוצעת ישירות לתוך המקומות הבעייתיים (למשל, הקמטים משני צדי הפה ובין הגבות).
החומצה היאלורונית שמוזרקת ישירות לתוך הקמט, ממלאה את נפחו והופכת אותו לפחות עמוק, מטשטשת ומעלימה אותו. האפקט הכללי המתקבל הינו של מראה פנים חלקות יותר, בעלות מרקם עור חיוני וגמיש הנראה צעיר יותר.

חומצה היאלורונית – חשוב לקחת בחשבון

כאמור, בשנים האחרונות נכנסו לשוק מכונים רבים המציעים הזרקות למילוי קמטים, ובטווח מחירים רחב. המבחר הגדול עשוי לבלבל ומעלה שאלות רבות לפני שמחליטים: היכן (אצל מי) לבצע את ההזרקה? האם קיים סיכון בתהליך? האם חשוב שדווקא רופא יבצע את הטיפול? וכיצד ניתן להסביר את הפער במחיר בין המקומות השונים שמציעים טיפולי הזרקות למילוי קמטים?

תשובות לשאלות הנפוצות:

מי רשאי לבצע את הטיפול?
המחוקק הישראלי בא להגן על המטופלים מפני נזק רפואי אפשרי (שהרי מדובר בפעולה זעיר-פולשנית שבה מוחדרים חומרים לעור). על כן, מתיר החוק לרופאים בלבד לבצע הזרקות למילוי קמטים. במילים אחרות – מי שאינו רופא ובכל זאת מבצע את הטיפול, עובר על החוק.

כיצד נבטיח את איכות החומר המוזרק לפנים שלנו?
חשוב לוודא שמדובר במזרק חדש שמגיע באריזה מקורית, וששם היצרן מוטבע על האריזה. מדובר בפרט חשוב משום שמותגי האיכות נמצאים בפיקוח ומחזיקים בתקנים המחמירים של משרד הבריאות הישראלי, ה- FDA האמריקאי וה- CE האירופאי (חברת פרופורציה עושה שימוש אך ורק במותגים איכותיים כמו STYLAGE, TEOSYAL או BELOTERO). מנגד ידוע על חיקויים רבים המגיעים, בין השאר, מהמזרח הרחוק. מזרקים אלה מלאים לעתים בחומר בלתי ידוע וארוזים באריזות דומות (לעתים העתק כמעט זהה תוך שינוי אות אחת)!
השימוש במזרק לא מקורי מהווה סיכון בריאותי שאין להתעלם ממנו: כשמשתמשים במזרק שמקורו לא ברור – במקרה הטוב ההזרקה לא תהיה יעילה, ובמקרה הרע עשוי להיגרם נזק בלתי הפיך לעור, לעצבים ולשרירי הפנים. על כן חשובה שבעתיים הבדיקה הקפדנית, והידיעה מעל לכל ספק שאכן מדובר בחומר מילוי איכותי ומפוקח.

מהי הסיבה לפער הגדול כל כך בין מחירי המזרקים?
מקובל למדוד את כמות ההזרקה בכל טיפול עפ"י מספר המזרקים. מחירו של מזרק נקבע ע"י היבואן ומדובר במחיר קשיח. במילים אחרות – לא ניתן לקבל הנחה על מזרק מותג. לכן, אם נתקלתם במקום המציע הזרקות בעלות נמוכה – סביר להניח שהחומר שיזריקו לכם אינו החומר האיכותי בו חשקתם, או שמדובר במזרק מדולל (ע"י חומר בלתי ידוע), והסיכון שאתם נוטלים הוא גדול – כפי שנכתב בסעיף הקודם.

נשאר מעט חומר במזרק. האם שומרים אותו עבורי?
במקרים רבים הטיפול דורש יותר ממזרק אחד, וקורה לא פעם שנותר חומר במזרק. חשוב לדעת שהחומר הנותר במזרק שייך לכם (שילמתם עבורו) ולכן, במידה ולא השתמשתם במזרק במלואו, יש לוודא שהוא נשמר עבורכם עד חודש ימים, בתנאי קירור, לטובת השלמות ותיקונים שעשויים להידרש, ואותם יבצע הרופא לאחר הטיפול.
חשוב לוודא שהמזרק שנשמר ישמש אתכם – ואתכם בלבד! נקודה זו נראית מובנת מאליה אך ידוע על מקרים בהם מזרקים עברו ממטופל למטופל, והסכנה הבריאותית שמגיעה בעקבות התנהלות כזו הינה משמעותית.

האם יש פיקוח על התהליך?
כאמור, בישראל מקומות רבים המציעים טיפולי הזרקות למילוי קמטים. מדובר בשוק מגוון, תחרותי ופרוץ. כפי שמפורט מעלה – רבות ההזדמנויות של המזריק "לעגל פינות" ולהגדיל את שורת הרווח שלו על חשבון בריאות המטופל.
מכל הסיבות שהוזכרו קודם, כשאנחנו מתלבטים היכן לבצע את הזרקות מילוי הקמטים כדאי להעדיף מוסד יציב ובעל שם, בו הפיקוח על איכות החומרים, אנשי המקצוע ותהליך העבודה במלואו עובר אישורים וחתימות של שורת בעלי תפקידים. מוסד גדול ורציני לא מעוניין בעשיית רווח מהיר על חשבון פגיעה בשמו, ולכן ידאג שתקבלו את החומר הטוב ביותר, ושההזרקה תבוצע ע"י איש המקצוע (רופא) המיומן ביותר.

לסיכום…
הרצון להיראות טוב וליהנות מעור בעל מראה צעיר, זוהר וחלק ניתן להשגה כיום יותר מתמיד. אין סיבה לוותר על הגשמת החלום, אך על מנת שנשכיל להגיע לתוצאה הטובה ביותר ולא נסבול, חלילה, ממפח נפש וגרוע מכך – מנזקים אסתטיים ובריאותיים – מומלץ להקפיד על ההנחיות הנ"ל, וכך נבטיח שבסופו של הטיפול נוכל להיראות – וגם להרגיש – יפים יותר.

 

נגישות