תפריט

הקשר שבין ניתוח פלסטי לשמירה על המשקל

ניתוח פלסטי לאחר ירידה במשקל מהווה כלי יעיל לשמירה על התוצאות
מחקר חדש שנערך על ידי בית החולים הנרי פורד בארה"ב, מצא כי מטופלים אשר עוברים ניתוח פלסטי לעיצוב הגוף לאחר ניתוח בריאטרי (קיצור קיבה), מצליחים לשמור על המשקל החדש בצורה מוצלחת באופן ניכר בהשוואה לאנשים אשר אינם עוברים ניתוחים פלסטיים לאחר ירידה במשקל.

"כמנתחים פלסטיים אנחנו מעודדים את הרעיון לפיו שיפור מראה הגוף מתרגם לשמירה על אורח חיים בריא ולפיכך שיפור איכות החיים של מטופלינו" אומרת ד"ר דונה טפר, בכירה בצוות המחקר. ניתוחים בריאטריים, המתבצעים במקרים של השמנת יתר, כוללים קיצור קיבה בשיטות שונות וגורמים להשלת משקל משמעותית בקרב המטופלים, מה שמשפר את סיכוייהם להימנע ממחלות לב, סוכרת ועוד. "למרות ההשפעה החיובית של ניתוח בריאטרי על בריאות המנותחים, לצערנו ההצלחה לטווח ארוך נעצרת המון פעמים בגלל שהמטופלים חוזרים לאותו אורח חיים שהביא להשמנה ועולים בחזרה במשקל".

המחקר עקב אחרי 94 מטופלים בבית החולים שעברו ניתוחים בריאטריים כאשר 47 מהם עברו לאחר מכן גם ניתוחים פלסטיים לעיצוב מחדש של הגוף והסרה של עודפי העור שנוצרו עקב הירידה המאסיבית במשקל וגרמו לגוף להיראות זקן ולא אסתטי.

לא רק קיצור קיבה

במהלך המחקר מדדו החוקרים את ה-BMI (מדד מסת הגוף, המהווה אינדיקציה למשקל תקין) של כל המשתתפים לפני הניתוח לקיצור קיבה, מיד אחריו וכשנתיים וחצי לאחר מכן. הם מצאו כי אצל אנשים שעברו ניתוח פלסטי משלים, ירד ה-BMI ב-18.24 נקודות, לעומת האחרים שהסתפקו רק בניתוח קיצור הקיבה והפחיתו רק 12.45 מרמת ה-BMI שלהם.

ממצאים אלו מצביעים על כך שלניתוח הפלסטי המשלים יש חלק לא מבוטל בשמירה על תוצאות ניתוח קיצור הקיבה ועל המשקל.
ניתוחים פלסטיים לתיקון מראה הגוף כגון מתיחת גוף, מתיחת בטן או הרמת חזה יוצרים אחידות בין מראה הגוף להיקפיו החדשים. ניתוחים אלו נחוצים פעמים רבות, שכן על אף הירידה במשקל הגוף לא תמיד מתאים את עצמו למשקל החדש וכך מטופלים שהשילו קילוגרמים רבים ממשקלם, עדיין נמנעים מללבוש בגדים קצרים או חושפניים ולמעשה אינם נהנים מתוצאות הירידה במשקל. רק כאשר נפטרים מכל עודפי העור, אפשר למעשה להעניק לגוף את המראה שצריך להיות לו על פי המשקל החדש ובכך להעלות את הביטחון העצמי וההרגשה הטובה בקרב המטופלים.

החוקרים ציינו כי יש לערוך מחקרים נוספים בתחום, אך בהחלט ניתן לייחס את ההשפעה החיובית של ניתוח פלסטי להגברת הביטחון העצמי והמוטיבציה לשמור על המשקל ועל הבריאות, כאשר נראים טוב ומרגישים טוב עם המראה החדש.

נגישות