תפריט

ריכוז שומן בטני: סיכון גבוה יותר לתמותה

על פי מחקר שהציגה ד"ר קארין סאהקיין בקונגרס ESC במינכן, גרמניה, ב 27 אוגוסט 2012, התגלה שאנשים בעלי משקל גוף כללי תקין, אשר סובלים מריכוז שומן בטני, נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר לתמותה מאשר אנשים שמנים!

מחקר: שומן בטני כמדד לסיכון מחלות לב וכלי דם

"ידענו ממחקרים קודמים כי השמנה מרכזית-בטנית היא רעה, אבל מה שחדש במחקר הזה הוא שגילינו כי חלוקת השומן, המיקום בו השומן מתרכז, היא חשובה מאוד גם באנשים בעלי משקל תקין", מסביר ד"ר פרנסיסקו לופז, חימנז, המחבר הראשי של המחקר וקרדיולוג במרפאת מאיו ברוצ'סטר, מינסוטה. "בקרב קבוצה זו של אנשים הסובלים מהשמנה בטנית, שיעור התמותה הוא הגבוה ביותר, גבוה אף יותר מאלה שנחשבים שמנים על פי מדדי ה-BMI המקובלים. מנקודת מבט המתחשבת בבריאות ציבור, ממצא זה הוא ממצא משמעותי ביותר".

סיכון גבוה יותר מכל קבוצה אחרת

המחקר כלל 12,785 נבדקים בגילי 18 שנים ומעלה וסיפק מדגם מייצג של אוכלוסיית ארצות הברית. בסקר זה נכללו מדידות גוף כמו גובה, משקל, היקף המותניים והיקף הירכיים, כמו גם מצב סוציו אקונומי, מחלות רקע, מצב פיזיולוגי ובדיקות במעבדה. בסיס הנתונים הוצלב מול מדד התמותה הלאומי כדי להעריך מקרי מוות על פי סימפטומים. הנבדקים חולקו לשלוש קטגוריות של BMI: משקל תקין, סובלים מעודף משקל ושמנים וכמו כן חולקו שתי קטגוריות נוספות שמדדו את היחס שבין המותניים לירכיים בגברים ובנשים.

הנבדקים עם BMI הנורמלי אבל בעלי ההשמנה הבטנית כפי שהוגדרה על ידי היחס שבין המותניים לירכיים, היו בסיכון הגבוה ביותר ללקות במחלות לב וכלי דם ובעלי הסיכון הגבוה ביותר למוות מכל שאר חברי הקבוצה הנסקרת!

"למיטב ידיעתנו זהו המחקר הראשון שבוצע והניב הערכות ארציות של מוות בהשמנת יתר בטנית גם ללא השמנה כללית כפי שהיא נמדדת על ידי BMI," מסבירה ד"ר סאהקיין, עמיתת מחקר קרדיולוגי במרפאת מאיו ברוצ'סטר.

פתרון לשומן בטני – בודי טייט (המסת שומן)

ד"ר שרייה כהנוביץ, כירורג פלסטי בכיר ברשת מרפאות פרופורציה מסביר על הטיפול – בודי טייט (המסת שומן) שיכול לסייע בניקוז ממוקד של השומנים הבטני:

"בודי טייט הינו טיפול המבוצע באמצעות מכשיר מיוחד, שהטכנולוגיה שלו מתבססת על גלי רדיו. המכשיר מבצע שתי פעולות גם יחד לקבלת התוצאה המבוקשת: מצד אחד שידור גלי הרדיו (RF) ממיס את השומן באיזור המבוקש והוא מנוקז מן הגוף באמצעות קנולה דקיקה שמוחדרת לאיזור ומהצד השני גלי הרדיו גורמים, במקביל להמסת השומן, לייצור מוגבר של קולגן באזור וכך תורמים לאלסטיות וגמישות מחודשת של העור כבונוס. נ

השומן מתנקז והעור מתמצק מחדש

וסף על כך, מכשיר הבודי טייט משלב במקביל לניקוז השומן מן הגוף השטחה של אותו איזור מלמעלה. הדבר נועד למניעת יצירת גושי שומן תת עורי וכאפקט נוסף הוא מהדק את העור ומונע ממנו להיות רפוי. התוצאה המתקבלת: השומן מתנקז, העור מתמצק ובאופן כללי- האזור מתחטב"

סיכון גבוה גם לבעלי BMI תקין

"אנשים רבים יודעים היום מהו ה-BMI שלהם", מוסיף ד"ר לופז-חימנז. "המחקר שלנו מראה שאם לאדם יש BMI נורמלי, זה לחלוטין לא נתון שצריך להרגיע אותם בנוגע למידת הסיכון שלהם ללקות במחלות לב ".

"מומחים בתחום בריאות צריכים להמשך לחנך את הציבור לקדם אורך חיים בריא הכולל אכילה נכונה ופעילות גופנית נבונה, אולם בהחלט אסור להתעלם מהפרמטר הקריטי הזה של השמנה בטנית, כפי שהוכיח עצמו במחקר שלנו", מסכמת ד"ר סאהקיין.

 

נגישות